fbpx

Chystáte se cestovat do zahraničí? Před odjezdem nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. V dnešní době ho sjednáte online za pár minut a nemusíte se na cestách obávat nemoci nebo úrazu. Sama na cestách trávím spoustu času a bez cestovního pojištění nikdy neodjedu. Jenže jak vybrat to nejlepší cestovní pojištění, když jich je v nabídce tolik? Dala jsem dohromady důležité informace, které vám pomůžou vybrat to pravé na krátkodobé cesty.

Proč si vždy sjednávám cestovní pojištění

Možná si říkáte, proč bych si měl sjednávat cestovní pojištění? Jsem zdravý jako řípa a úrazy se mi vyhýbají obloukem, za ten týden nebo dva se nemůže nic stát. K takovým lidem patřím taky – v životě jsem neměla žádný úraz, ani jsem nebyla v nemocnici. Až do mého Erasmus pobytu v Holandsku, kde jsem si zlomila ruku a cesty na Taiwan, během které jsem strávila téměř týden v nemocnici. V Česku jsem nikdy nic podobného řešit nemusela a najednou tohle. V tu chvíli jsem cestovní pojištění vážně docenila, protože mi ušetřilo desetitisíce za ošetření v zahraničí.

Navíc náklady na léčbu mimo Českou republiku se můžou šplhat až do milionových částek. V porovnání s tím je cena pojištění vlastně jen pár drobných.

Musím se pojistit i na cestu po EU? Proč mi nestačí kartička pojištěnce?

Jako obyvatelé Evropské unie (+ Island, Norsko, Lichtenštejnsko a Švýcarsko) máme skvělý bonus v tom, že nás v zahraničí ošetří s klasickou průkazkou zdravotní pojišťovny jako místní obyvatele. Nárok však vzniká pouze na nezbytně nutnou péči ve veřejných zařízeních.

Navíc velkou nevýhodou je, že za poskytnutou péči se musí uhradit stejná spoluúčast, jako mají občané dané země. Z ČR jsme zvyklí prakticky na nulovou spoluúčast, v zemích západní Evropy se může šplhat do několika tisíc za běžné úkony – zaplatíte poplatek například jen za to, že jste lékaře navštívili. Také nemáte nárok na uhrazení nákladů při převozu do Česka nebo repatriaci.

Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění

Neexistuje pouze jedno nejlepší cestovní pojištění, vždycky musíte zohlednit svoje potřeby a podle toho vybírat. Na začátek pomůže položit si tyto čtyři otázky:

 • kam pojedu (EU, nebo svět?)
 • co tam budu dělat (jedu na letní válecí dovolenou, zimní na lyže, nebo se potápět?)
 • kolik dní na cestách strávím
 • chci si kromě zdraví připojistit i další věci (zavazadla, storno letenky apod.)

Když máte v těchto otázkách jasno, můžete začít vybírat cestovní pojištění a případně ještě různá připojištění, které vám rozšíří krytí podle vašich představ.

TIP: Některé pojišťovny nabízí variantu Svět bez USA. Pokud do států nejedete, určitě tuto možnost zvolte, protože pár procent zajisté ušetříte.

Pro snazší porovnání různých cestovních pojišťoven můžete využít služeb srovnávačů pojištění, jako je například porovnej24.cz.

Čtěte pojistné podmínky!

Než uzavřete jakékoliv cestovní pojištění, je důležité projít si pojistné podmínky. Ano, většinou to bývá několik listů hustého textu, ale jedině tak se vyhnete nepříjemným překvapením, pokud by se pojištění na něco nevztahovalo.

Podívejte se na základní pojmy, se kterými se setkáte v pojistné smlouvě.

Léčebné výlohy

Základní součást cestovního pojištění, která kryje náklady na lékařskou péči v zahraničí v případě onemocnění nebo úrazu. Součástí by měl být také převoz nemocného do České republiky nebo repatriace – raději si to ověřte v pojistných podmínkách.

Pojištění odpovědnosti za škodu

Někdy je již součástí základního balíčku, u jiných pojišťoven ho volíte jako připojištění. Tak či tak, doporučuji ho sjednat vždy. Toto pojištění se vztahuje na situace, kdy vy způsobíte někomu neúmyslně materiální škodu nebo zdravotní újmu – například rozbijete něco v obchodě nebo srazíte jiného lyžaře na sjezdovce. U některých pojišťoven je poskytováno se spoluúčastí – například u AXA ve výši 5000 Kč.

Pojištění rizikových sportů

Dovolená pro vás neznamená válení u moře, ale naopak milujete dny nabité sportovními aktivitami a adrenalinem? V tom případě si dejte pozor, na jaké sporty se vztahuje základní pojištění a které aktivity si budete muset připojistit. Každá pojišťovna má tyto podmínky jinak nastavené. Některé sporty jsou z pojištění úplně vyloučeny.

Úrazové pojištění

Připojištění, které vám kryje trvalé následky úrazu nebo smrt následkem úrazu. Z jeho plnění bývá celá řada výluk, proto si pozorně přečtěte pojistné podmínky.

Pojištění zavazadel

Toto pojištění kryje ztrátu nebo odcizení zavazadel a dalších osobních věcí. Některé pojišťovny nabízí i připojištění elektroniky. V tomto případě je však opravdu namístě pročíst si pojistné podmínky, protože existuje řada výjimek (například vám nepojistí peníze v hotovosti nebo šperky), ale výluky jsou i podle toho, odkud vám danou věc odcizili.

Pojištění storna zájezdu nebo letenky

Hodí se v případě, kdy kupujete zájezd nebo letenky s velkým předstihem. Pokud byste museli cestu z důvodu nemoci zrušit, pojišťovna vám vrátí část nákladů. Součástí však bývá spoluúčast a důležité je sjednat pojištění storna ještě před zaplacením konečné ceny – nejjednodušší je, pokud si vyberete pojištění nabízené přímo k letenkám nebo k zájezdu.

Limity pojistného plnění

Důležitá pro rozhodování o nejlepším cestovním pojištění je výše limitů pojistného plnění. Vybírejte ji zejména podle destinace, kam vyrážíte.

 • Evropská unie – po Evropě byste měli vystačit s limitem 2 500 000 Kč
 • drahé vyspělé země (USA, Kanada, Austrálie apod.) – maximální, nejlépe neomezený limit
 • zbytek světa – alespoň 5 000 000 Kč

Na co si dát při výběru pozor – nejčastější výluky

Jak jsem už psala výše, je opravdu důležité pořádně si pročíst pojistné podmínky. Vysoké limity totiž vypadají na první pohled dobře, když se však začtete pozorně, mohli byste být nepříjemně překvapeni množstvím výjimek. Podívejte se na nejčastější výluky, kterými se pojišťovny snaží vyhnout placení.

 • Pojištění odpovědnosti se nevztahuje na škody způsobené řízením auta. Na to si musíte sjednat pojištění v autopůjčovně.
 • Jestli se chystáte do hor, dávejte si pozor na nadmořskou výšku, do které jste pojištěni. Nad 3000 m n. m. už bývá nutné připojištění.
 • Pojišťovna může odmítnout péči proplatit, pokud si necháte v zahraničí ošetřit nemoc nebo zranění, ke kterému došlo už před vaším odjezdem nebo se jedná o chronickou nemoc.
 • Pojištění se nevztahuje na škody způsobené pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek.
 • Jste těhotná? Každá pojišťovna si určuje, do jakého týdne těhotenství ještě poskytuje krytí – nejčastěji to bývá do 26. týdne.
 • Cestovní pojištění se nevztahuje na škody způsobené přírodními katastrofami nebo politickou nestabilitou.
 • Extrémní sporty (pobyt nad 5000 m n. m., potápění do velkých hloubek) vám pojišťovny obvykle nepojistí vůbec, ale můžete je požádat o vypracování individuální nabídky.
Pojišťovny rády uvádějí pouze přehledná shrnutí, pro jistotu si však pročtěte kompletní pojistné podmínky.

Cestovní pojištění online – je možné sjednání ze zahraničí?

Nejlepší je sjednat cestovní pojištění před odjezdem z České republiky, ale některé pojišťovny umožňují uzavřít ho až ze zahraničí. To se může hodit, když si na cestu uděláte základní cestovní pojištění, ale během dovolené dostanete chuť na trochu sportu nebo adrenalinu.

Pěkný přehled, které pojišťovny umožňují uzavřít pojištění ze zahraničí, najdete na webu penize.cz. Nezapomeňte si vždy ověřit aktuálnost informací přímo v pojistných podmínkách pojišťovny nebo u jejich zákaznického servisu.

Cestovní pojištění: jaké varianty se nabízí?

Pojištění k platební kartě

Řada bank nabízí svým klientům cestovní pojištění k platební kartě. To využijete zejména na krátké výjezdy po Evropě, protože krytí bývá nízké a nevztahuje se na rizikové sporty. Na druhou stranu je obrovskou výhodou jeho nízká cena – často je dokonce součástí balíčku služeb k vašemu účtu a nemusíte doplácet vůbec nic navíc.

Pojištění je obvykle platné maximálně 2-3 měsíce v kuse, ale platí i na opakované výjezdy. Je to ideální varianta jako záchrana, když si zapomenete cestovní pojištění sjednat, nebo když vyrážíte například jen přes hranice na nákupy. Informujte se u své banky o konkrétních podmínkách.

Pojištění u zdravotní pojišťovny

Hledáte co nejlevnější cestovní pojištění? Zkuste kontaktovat svoji zdravotní pojišťovnu. Řada z nich spolupracuje s komerčními pojišťovnami a mohou vám zprostředkovat sjednání cestovního pojištění s výraznou slevou.

Pojištění pro držitele karet ISIC, ITIC, YTC a ALIVE

Pojišťovna UNIQA nabízí pojištění pro držitele karet ISIC, ITIC, YTC a ALIVE, kteří mohou využít různé varianty cestovního pojištění od 200 Kč za rok.

Komerční cestovní pojištění

AXA – nejlevnější cestovní pojištění na krátké pobyty

AXA cestovní pojištění používám nejčastěji, protože jsem ho měla v minulosti k platební kartě a řešila jsem s nimi i svoje dvě pojistné události. S mojí 50% slevou získáte základní cestovní pojištění Reference na týden po Evropě za skvělých 77 Kč. Tato varianta však vůbec nezahrnuje pojištění odpovědnosti, proto doporučuji spíš variantu Komfort – ta vychází na 143 Kč/týden.

Protože mi banka zrušila cestovní pojištění k platební kartě, uzavřela jsem si teď u AXA roční pojištění ve variantě Komfort za 1010 Kč. Jestli vyrážíte pravidelně na výlety po Evropě a nechce se vám pokaždé řešit pojištění, je to velmi výhodná varianta – v přepočtu na den stojí cestovní pojištění necelé 3 koruny.

Varianty cestovního pojištění AXA: 7 dní, Evropa

Co se mi líbí na cestovním pojištění AXA:

 • Se základním pojištěním smíte až do nadmořské výšky 3500 m n. m. (do 5000 m n. m. si můžete sjednat připojištění rizikových sportů).
 • Roční cestovní pojištění s opakovanými výjezdy platí pro vycestování až na 90 dní.

Co se mi nelíbí na pojištění AXA:

 • AXA nabízí připojištění Drink povolen do 0,8 promile v krvi, což uvádí v informačním letáku jako 4 piva nebo panáky, které si můžete dát třeba na sjezdovce. Podle mě nemá lyžař po čtyřech pivech na sjezdovce co dělat.
 • Nikde během vyplňování formuláře k pojištění není přímý odkaz na kompletní pojistné podmínky.
 • Rizikové a nepojistitelné sporty nejsou uvedeny kompletně přímo v pojistných podmínkách, ale na jejich seznam vede pouze link na web, který může pojišťovna měnit dle libosti.

AXA cestovní pojištění můžete snadno sjednat online a zaplatit kartou. V případě, že datum počátku pojištění je totožné s datem uzavření pojistné smlouvy, vzniká pojištění nejdříve po uplynutí 4 hodin od zaplacení.

Allianz cestovní pojištění – neomezené limity plnění

Allianz cestovní pojištění využívám většinou při cestách mimo Evropu, protože nabízí velmi vysoké limity plnění. Často s ní také spolupracují letecké společnosti, které poskytují při koupi letenek zároveň přikoupení cestovního pojištění za velmi výhodnou cenu.

Allianz nabízí vysoké limity plnění a to i k pojištění odpovědnosti, které je zahrnuto v základní ceně pojištění. S tímto odkazem získáte do konce září cestovní pojištění u Allianz s 20% slevou.

Varianty cestovního pojištění Allianz: 7 dní, Evropa

Co se mi líbí na cestovním pojištění Allianz:

 • Pojištění začíná platit ihned okamžikem zaplacení.
 • Cestovní pojištění lze sjednat i ze zahraničí.

Co se mi nelíbí na cestovním pojištění Allianz:

 • Roční cestovní pojištění s opakovanými výjezdy platí max. na 45 dní v kuse.
 • Nikde během vyplňování formuláře k pojištění není přímý odkaz na kompletní pojistné podmínky.
 • Rizikové a nepojistitelné sporty nejsou uvedeny přímo v pojistných podmínkách, ale na jejich seznam vede pouze link na web, který může pojišťovna měnit dle libosti.

Cestovní pojištění Allianz snadno sjednáte online. Pojištění je aktivní ihned po zaplacení.

Generali cestovní pojištění – uzavření ze zahraničí

Cestovní pojištění Generali jsem si uzavřela párkrát kvůli rizikovým sportům. Umožňují totiž uzavření pojištění až ze zahraničí a začíná platit ihned okamžikem zaplacení, takže ideální na spontánní akce. Při sjednání online získáte slevu 15 %, navíc do poloviny září platí 25% sleva pro destinace u Jadranského moře.

Varianty cestovního pojištění Generali: 7 dní, Evropa

Co se mi líbí na cestovním pojištění Generali:

 • Připojištění rizikových sportů lze zvolit jen na konkrétní dny.
 • Do územní oblasti Evropa spadá navíc množství dalších států: např. Arménie, Gruzie, Izrael.
 • Pojištění začíná platit ihned okamžikem zaplacení.
 • Cestovní pojištění lze sjednat i ze zahraničí během průběhu cesty.
 • Seznam sportovních aktivit je součástí pojistných podmínek.

Co se mi nelíbí na cestovním pojištění Generali:

 • Nikde během vyplňování formuláře k pojištění není přímý odkaz na kompletní pojistné podmínky.
 • Opakované výjezdy při celoročním cestovním pojištění můžou být max. 60 dnů.

Cestovní pojištění Generali snadno uzavřete online a začíná platit ihned po zaplacení.

Česká pojišťovna – pro sportovce vyhledávající adrenalin

Cestovní pojištění od České pojišťovny jsem ještě nikdy nevyužila, ale zaujalo mě zejména rozsáhlé krytí rizikových a adrenalinových sportů. Při využití mého odkazu ho sjednáte s 20% slevou.

Varianty cestovního pojištění od České pojišťovny: 7 dní, Evropa

Co se mi líbí na cestovním pojištění od České pojišťovny:

 • Česká pojišťovna nabízí celou řadu připojištění – elektroniky, asistenční služby pro auto i veterinárního ošetření.
 • Do územní oblasti Evropa spadá navíc množství dalších států: např. Arménie, Gruzie, Izrael.
 • Roční cestovní pojištění s opakovanými výjezdy platí pro vycestování až na 90 dní.
 • Velký rozsah rizikových sportů, které jsou u jiných pojišťoven často nepojistitelné (paragliding, skok padákem, canyoning apod.).
 • Pojištění začíná platit ihned okamžikem zaplacení.
 • Cestovní pojištění lze sjednat i ze zahraničí během průběhu cesty.
 • Seznam sportovních aktivit je součástí pojistných podmínek.

Co se mi nelíbí na cestovním pojištění České pojišťovny:

 • Nikde během vyplňování formuláře k pojištění není přímý odkaz na kompletní pojistné podmínky.
 • Rizikové sporty lze připojistit online pouze ve variantě Start (tzn. bez pojištění odpovědnosti a úrazového pojištění). Pojištění však můžete uzavřít na pobočce.

Cestovní pojištění od České pojišťovny můžete sjednat online a začíná platit ihned po zaplacení.

Cestovní pojištění: srovnání nabídek

Pro lepší představu jsem dala do tabulky dvě srovnání – jednu pro variantu týden v Evropě, druhou pro týden ve světě. Nelze jednoznačně říct, která pojišťovna nabízí nejlevnější nabídku, protože se výrazně liší limity pojištění i další doplňkové služby, které jsou zahrnuty v ceně (většinou v nejvyšší variantě).

Proto je vždy nejlepší projít si nabídky více pojišťoven v závislosti na vašich konkrétních požadavcích. Pokud cestujete pravidelně na kratší výlety, mrkněte na možnosti ročního pojištění pro opakované výjezdy.

Evropa 7 dní, limit alespoň 2,5 mil. Kč, pojištění odpovědnosti, úrazové pojištění

AXAAllianzGeneraliČeská pojišťovna
Komfort vč. 50% slevyOptimal vč. 20% slevyUniversal vč. 15% slevyStandard vč. 20% slevy
léčebné výlohy5 000 000 Kčneomezené4 000 000 Kč25 000 000 Kč
zubní ošetření11 000 Kč10 000 Kč20 000 Kč20 000 Kč
úraz – trvalé následky500 000 Kč400 000 Kč500 000 Kč200 000 Kč
smrt úrazem250 000 Kč200 000 Kč500 000 Kč100 000 Kč
pojištění odpovědnosti zdraví1 000 000 Kč10 000 000 Kč5 000 000 Kč10 000 000 Kč
pojištění odpovědnosti majetek500 000 Kč5 000 000 Kč3 000 000 Kč10 000 000 Kč
cena143 Kč302 Kč212 Kč418 Kč

*Allianz nabízí ještě variantu Základ za 206 Kč s léčebnými výlohami 3 mil. Kč, které však nezahrnuje úrazové pojištění.

Svět 7 dní s USA, nejvyšší možný limit, úrazové pojištění, zavazadla + rizikové sporty

AXAAllianzGeneraliČeská pojišťovna
Excelent vč. 50% slevyExkluziv vč. 20% slevyPerfect vč. 15% slevyExklusive vč. 20% slevy
léčebné výlohy500 000 000 Kčneomezené100 000 000 Kč100 000 000 Kč
zubní ošetření13 000 Kč15 000 Kč20 000 Kč20 000 Kč
úraz – trvalé následky1 000 000 Kč800 000 Kč500 000 Kč400 000 Kč
smrt úrazem500 000 Kč400 000 Kč500 000 Kč200 000 Kč
pojištění odpovědnosti zdraví25 000 000 Kč15 000 000 Kč10 000 000 Kč15 000 000 Kč
pojištění odpovědnosti majetek10 000 000 Kč7 500 000 Kč5 000 000 Kč15 000 000 Kč
pojištění zavazadel40 000 Kč50 000 Kč70 000 Kč50 000 Kč
cena521 Kč1 203 Kč1 004 Kč826 Kč
rizikové sportypříplatek 652 Kčpříplatek 294 Kčzahrnuty v ceněnelze k balíčku připojistit online

*AXA nabízí variantu Svět bez Kanady a USA za 416 Kč + 520 Kč za rizikové sporty. Allianz nabízí variantu Svět bez USA za 789 Kč + 294 Kč za rizikové sporty. Generali a Česká pojišťovna nenabízí zvlášť Svět bez USA.

Upozornění: Článek slouží pro vaši snazší orientaci v nabídce cestovních pojištění. Vždy si ověřte aktuálnost podmínek i ceny přímo u vybrané pojišťovny.

Cestovní pojištění je věc, kterou musí každý zodpovědný cestovatel mít, ale nejlepší je ho vůbec nevyužít. 🙂


Museli jste někdy na cestách využít cestovní pojištění? S jakou pojišťovnou máte dobré zkušenosti?

přihlášení k newsletteru MyWandertime