fbpx

Matterhorn – špičatá hora, která uhranula tisíce horolezců a stovky z nich na ní našly svoji smrt. Je nebezpečná a krutá, ale o to víc fascinující a nádherná. Pro její obdivování naštěstí nemusíte zdolávat vrchol, nádherné výhledy na skalnatý štít si užijete z horského střediska Zermatt a okolních kopců. Při našem cestování po Švýcarsku jsme samozřejmě nemohli Zermatt a Matterhorn vynechat.

Proč vyrazit právě do Zermattu

Městečko Zermatt pod horou Matterhorn je jedním z míst, které prostě neodmyslitelně patří ke Švýcarsku. Majestátní hora láká každoročně tisíce turistů a dostala se dokonce do loga legendární švýcarské čokolády Toblerone.

Téměř ze všech koutů městečka Zermatt máte ohromující výhled na Matterhorn

Matterhorn dosahuje výšky 4478 metrů a pod svým vrcholem nabízí celoroční lyžování na ledovci. Ostatně Malý Matterhorn je hlavním lákadlem, protože nejvyšší lanovka v Evropě vás vyveze až do výšky 3883 m n. m. Ale nebojte, jestli si zážitek představujete jinak než se svézt kabinkou nahoru a dolů, můžete si místní přírodní krásy užít po svém – klidně bez davů turistů a drahých lanovek.

Zajímavostí je, že do Zermattu je zákaz vjezdu aut. Vychutnáte si tu tedy božský klid a ticho.

Kdy je nejlepší vyrazit

Zermatt se nachází v nadmořské výšce 1600 m n. m. a většina túr se pohybuje kolem 2000-2500 m n. m. V takových výškách se samozřejmě drží dlouho sníh a cesty nejsou schůdné. Proto je nejlepší vyrazit mezi půlkou června až září, kdy by měla být většina stezek přístupná.

V zimě můžete vyjet do Švýcarska za úchvatným lyžováním. Zermatt nabízí 360 km sjezdovek, v létě může být v provozu až 21 km.

V okolí Zermattu jsou desítky turistických tras všech obtížností

Jak se dopravit do Zermattu

Jak jsem psala již výše, do Zermattu nesmí vjíždět auta, a proto ho budete muset odstavit v 5 km vzdálené obci Täsch. Odtud jezdí každých 20 minut vlak, cesta trvá asi 12 minut. Zpáteční jízdenka stojí 16,40 CHF.

Přímo u nádraží v Täsch se nachází velké kryté parkoviště pro 2100 aut – Matterhorn Terminal Täsch. Celodenní parkování vyjde na 15,50 CHF. Pokud by byl parkovací dům plný, je v obci k dispozici ještě dalších tisíc parkovacích míst.

Do Zermattu platí zákaz vjezdu, můžete jet vlakem, taxíkem, pěšky nebo na kole

Jízdní řády vlaků mezi Täsch a Zermattem + ceny parkování při kratším pobytu než 8 hodin najdete rozepsané na stránkách zermatt.ch.

Do Zermattu můžete samozřejmě dojet i vlakem – jezdí sem i legendární Glacier Express jedoucí přes 291 mostů a 91 tunelů švýcarskými Alpami.

TIP: Pro dokoupení zásob můžete využít Coop přímo naproti nádraží v Täsch.

3 výlety pod Matterhornem, které stojí za to

Co nejvýš: Lanovkou na Malý Matterhorn

Jestli toužíte po maximálních výškách, vyjeďte si na nejvyšší vyhlídku v Evropě na Malý Matterhorn (Matterhorn Glacier Paradise). Lanovka končí ve výšce 3883 m n. m., kde se můžete kochat výhledem na 38 čtyřtisícovek a 14 ledovců francouzských, italských a švýcarských Alp. V dálce uvidíte i úplně nejvyšší horu Evropy – Mont Blanc. Zpáteční jízdenka stojí 110 CHF, lze ji zakoupit i předem online s 5% slevou.

Skalnatý štít Matterhornu je fascinující

Nejoblíbenější túra: 5-Seenweg

Túra 5-Seenweg patří k nejoblíbenějším v Zermattu, a proto se vyplatí si ráno přivstat a vyrazit hned na první lanovku (provozní doba zde). Podzemním vláčkem dojedete na stanici Sunnegga a odtud budete ještě kabinkou pokračovat na Blauherd. Tady začíná turistická trasa kolem pěti jezer: Stellisee, Grindjisee, Grünsee, Moosjisee a Leisee. Na této stezce si užijete nejen úžasné výhledy na Matterhorn, ale okouzlí vás také zrcadlový odraz hory v Grindjisee a cestou se můžete dokonce vykoupat – v Leisee und Grünsee.

Asi tříhodinový nenáročný výlet (9,3 km, 450 m sestup) kolem jezer můžete zakončit na horní stanici lanovky Sunnegga, odkud se svezete zpátky do Zermattu, nebo můžete sejít pěšky až dolů do města. Kombinovaný lístek Zermatt – Blauherd, Sunnegga – Zermatt stojí 43 CHF, můžete zakoupit online předem s 5% slevou.

V jezerech se zrcadlí okolní vrcholky, ale můžete se i vykoupat

Low-cost varianta: pěšky do Zermattu

Pokud hledáte low-cost variantu výletu do Zermattu, nemusíte zoufat nad závratnými cenami vlaků a lanovek. Zaparkujte v Täsch a vydejte se do Zermattu pěšky – lehká túra většinou lesem trvá necelé dvě hodiny (6 km). Projděte si městečko a vydejte se směrem po stezce na Sunneggu, která leží naproti Matterhornu. V první části vás vyvede nad městečko, odkud si užijete nádherné výhledy na majestátní horu.

Vyhlídku nad městem na Matterhorn stihnete i bez vlaku a lanovky za jeden den

Dál už záleží jen na vašem uvážení a časových možnostech, cesta k horní stanici lanovky Sunnegga trvá přes 3 hodiny (9 km, převýšení 700 m). Tady si užijete nejen odraz Matterhornu v jezeru Leisee, ale můžete se tu i vykoupat. Pokud vyrazíte do Zermattu pěšky, bude váš jediný náklad cena za celodenní parkování.

Zermatt je plný turistů, ale přesto stojí za návštěvu

Plánování túr v okolí Zermattu

Pro plánování túr využijte webové stránky zermatt.ch. Ty základní si můžete prohlédnou na praktické interaktivní mapě.

Ubytování v Zermattu

Plánujete vyrazit na víc dní? Na booking.com seženete dvoulůžkový pokoj od 100 CHF na noc. Výhodnou variantou je kemp Alphubel přímo u nádraží v Täsch za 9 CHF za noc a osobu.

V městečku najdete desítky hotelů, ale vyplatí se rezervovat s předstihem

I když je Zermatt velmi turistické místo, určitě stojí za návštěvu. Matterhorn je totiž jen jeden a ručím vám za to, že vás jeho skalnatý vrcholek bude fascinovat. Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli. 🙂

přihlášení k newsletteru MyWandertime