fbpx

Když se řekne Švýcarsko, představím si hory a jezera. Ještě možná sýr a čokoládu, ale víno? Nikdy jsem neslyšela o tom, že by Švýcarsko bylo vinařskou velmocí… Jenže pak jsme přijeli do vinařské oblasti Lavaux a zůstali koukat s pusou dokořán. Terasovité vinice se vypínají ve strmém svahu nad Ženevským jezerem a na vodní hladině se zrcadlí alpské vrcholky. Za 6 týdnů jsme procestovali Švýcarsko křížem krážem, ale tohle místo si nás absolutně podmanilo. Mrkněte, proč stojí za to tam vyrazit.

Vinice v Lavaux s výhledem na Ženevské jezero a Alpy vám vezmou dech

Švýcarské vinice Lavaux jsou na seznamu UNESCO

Jestli nás kromě božských výhledů na vinicích v Lavaux něco vážně baví, tak je to úžasný klid. Masový turismus sem zatím nedosáhl a nic moc se na tom nezmění nejspíš ani v příštích letech. Už před více než půl stoletím došlo k úpravě místní legislativy, která zajistila regulaci výstavby hotelů. Navíc od roku 2007 je vinařská oblast Lavaux zapsána na seznamu UNESCO, díky čemuž si místní krajina zachová svoji unikátní podobu i do budoucna. A je vážně na co koukat. Přes 800 ha vinic se rozkládá na strmých svazích přímo nad Ženevským jezerem mezi městy Montreux a Lausanne.

Vinařská oblast Lavaux se nachází přímo na březích Ženevského jezera

Vinná réva se v oblasti Lavaux pěstovala údajně už v dobách Římanů, ale výstavba kamenných zídek se datuje až do 11. století, kdy cisterciánští mniši zbudovali stovky kilometrů teras zabraňujících sesuvům úrodné půdy do jezera. Kamenné zdi však mají i jinou funkci – akumulují sluneční svit, čímž pomáhají v noci udržovat vinice v teple. Také během dne si rostlinky užívají extra teplo, které vzniká díky odrazu slunce v jezeře. Tato synergie zajišťuje v oblasti teplé, téměř středomořské klima. Díky tomu zde dozrávají výborná vína – nejoblíbenější je bílá odrůda Chasselas, z níž se vyrábí lehká a ovocná vína.

Městečko Saint Saphorin má krásný kostelík

Jak si užít nádherných vinic v Lavaux

Vinice v Lavaux můžete objevovat několika způsoby, záleží na vašich časových a finančních možnostech.

Po turistické trase Terrasses de Lavaux

Mezi městečky Saint Saphorin a Lutry vede 11 km dlouhá turistická stezka Terrasses de Lavaux, což je ideální varianta na celodenní výlet. Oficiálně by vám pochodování mezi vinicemi nemělo zabrat víc než 3,5 hodiny jedním směrem, ale my jsme za stejnou dobu stihli dojít ze St. Saphorin jen do vedlejšího městečka Rivaz a zpět. Záleží na tom, jak moc se chcete kochat a fotit. 😀 Určitě stojí za to, i když si projdete jen část této trasy – pohodlně se můžete napojit hned v několika vesnicích (mapa trasy).

Trasa je označena zelenou nálepkou

Po cestě se o oblasti dozvíte zajímavosti z informačních tabulí. Na trase byste vždy měli narazit alespoň na nějaký otevřený stánek nebo vinný sklípek. Jistotou je vinárna Vinorama v Rivaz, která nabízí desítky vín k ochutnání.

Nejkrásnější vyhlídky na jezero

Pokud nemáte moc času, můžete se zastavit na několika místech ve vinicích autem a udělat si jen krátký výšlap na vyhlídku. Doporučuji zastavit se v St. Saphorin a vyjít do vinic nad město, kde je krásný výhled na místní kostelík. Krásný pohled se otevírá také z parkoviště u hřbitova v Rivaz a určitě nevynechejte ani vyhlídku L’esplanade v Epesses. Odtud můžete autem pokračovat po Route de la Corniche do Chexbres a okruh po vinicích zakončit v restauraci s výhledem Le Deck.

Krásných výhledů si užijete i při jízdě autem

Vláčkem do vinic v Lavaux

Velmi pohodlnou variantou pro objevování vinic je vyjížďka vláčkem. V oblasti operují dva turistické vláčky – Lavaux Express a Lavaux Panoramic. Lavaux Express nabízí čtyři trasy – tři z Lutry (jedna z toho zahrnuje v ceně ochutnávku) a jednu z Cully. Lavaux Panoramic provozuje dvě trasy – jednu ze St. Saphorin a druhou z Chardonne.

Podle mě se nedá říct, která trasa je nejhezčí, vybírejte spíš podle časů, které vám vyhovují, protože každá trasa se jezdí jen asi dvakrát do týdne. Všechny vláčky by měly krátce zastavit na ochutnávce u stánku ve vinici.

Pokud chcete šetřit nohy, vyrazte po vinicích vláčkem

TIP: My jsme využili Lavaux Express, který vyjíždí z přístavu v Lutry. Lístky si zarezervujete předem na internetu a půl hodiny před odjezdem vyzvednete. Čekání si zkraťte skvělou zmrzkou, kterou koupíte ve stánku hned vedle – mají neuvěřitelný výběr a je fakt strašně dobrá. 🙂

Pohled na vinice z jezera

Krásný pohled na terasovité vinice se naskytne z hladiny Ženevského jezera. Pro tenhle výhled si musíte buď doplavat, nebo si zaplatit vyjížďku parníkem.

V horkých letních dnech přijde koupání v jezeře opravdu vhod – podél celého břehu jsou malinké plážičky, které většinou po schůdcích umožňují vstup do chladivé vody. Pokud vyžadujete větší zázemí a prostor, vyrazte na velkou pláž do Lutry, kde najdete i toalety, sprchy a bufet.

Společnost CGN provozuje několik tras na Ženevském jezeře – pro výhled na vinice v Lavaux můžete zvolit v podstatě jakoukoliv mezi Lausanne a Montreaux, resp. městečky na této trase. Největší zážitek je plavba na historickém parníku Belle Époque, například parník Suisse jezdí okruh kolem vinic třikrát denně – cena 50 CHF.

Výlet parníkem po Ženevském jezeře je zážitek

Praktické informace k výletu do Lavaux

Lavaux je sice vinařská oblast, ale jestli čekáte, že tu budete chodit se skleničkou od sklípku ke sklípku, bohužel vás zklamu. Toho se dočkáte pouze během akce otevřených sklepů Caves Ouvertes Vaudoises, která se koná každoročně na začátku léta. V příštím roce proběhne 30.-31. 5. 2020. V jednotlivých městečkách můžete ochutnat místní víno v některé z vináren nebo restaurací i mimo tuto akci. Jistotou je velká vinárna Vinorama v Rivaz, která je v hlavní sezóně od května do října otevřena denně.

Městečko Rivaz se nachází přímo v srdci vinohradů

Ubytovat se přímo v Lavaux je prakticky nemožné, protože množství hotelů je opravdu zanedbatelné, tak s tím raději počítejte předem. Větší nabídku ubytování najdete v přilehlém Lausanne nebo Vevey, odkud sem dojedete vlakem, autem nebo lodí. Ubytování snadno zarezervujete přes booking.com.

Parkování v Lutry je placené, v menších městečcích Cully, Rivaz, St. Saphorin atd. můžete parkovat několik hodin zdarma s modrými parkovacími hodinami (v neděli neomezeně).

Pro plánování příjezdu vlakem využijte švýcarské dráhy SBB, pro výlet lodí navštivte stránky CGN. Praktické rady, jak ve Švýcarsku ušetřit, si přečtěte v článku Dovolená ve Švýcarsku – co se hodí vědět, než vyrazíte.


Věděli jste, že jsou ve Švýcarsku tak nádherné vinice? Sdílejte článek s přáteli, se kterými byste tam rádi vyrazili. 🙂

přihlášení k newsletteru MyWandertime