fbpx

S fotkami z Lauterbrunnenu ve Švýcarsku se poslední dobou na Instagramu roztrhl pytel, a tak jsme vyrazili zjistit, jak tohle malebné městečko pod vodopádem vypadá ve skutečnosti. Je Lauterbrunnen jen nafouknutá bublina nebo stojí za návštěvu?

Proč navštívit údolí 72 vodopádů

Upřímně, ve Švýcarsku šlápnout vedle prostě nejde. A to platí i o Lauterbrunnenu. Neříkám, že všechno vypadá jak na fotkách z Instagramu (ten vodopád měl teda dost málo vody!), ale s klidem si ho na seznam míst k navštívení přidejte. 🙂 Navíc vám dám opět tipy na low-cost variantu.

Údolí Lauterbrunnen je sevřeno mohutnými skalními stěnami a najdete tu ukryto šest malebných horských vesniček: Lauterbrunnen, Wengen, Stechelberg, Gimmelwald, Mürren a Isenfluh. Do údolí stéká celkem 72 vodopádů – ty mohutnější se řítí z vysokých skal, ty menší si hledají skulinky ve skalních průrvách. I samotný název údolí znamená v překladu “samá voda”.

V údolí najdete celkem šest malebných vesniček.

Jak se dopravit do Lauterbrunnenu

Lauterbrunnen je výchozím bodem pro objevování celého údolí. Dojedete sem vlakem nebo autem. V městečku jsou dvě velká záchytná parkoviště – jedno hned při vjezdu do obce u vlakového nádraží (1 hodina od 1,50 CHF, celý den 17 CHF), druhé menší nekryté asi o kilometr dál (platí se předem: 1 CHF/hod).

Vlakem dojedete do Lauterbrunnenu nebo Wengenu.

Do ostatních vesnic se autem nedostanete – nezbývá tedy nic jiného než odstavit auto a vyrazit pěšky nebo lanovkou.

Výlety v údolí Lauterbrunnen – co stojí za to

Stejně jako všude platí i tady, že pokud se chcete vyhnout davům turistů (a navíc ušetřit nějaké ty kačky), vykašlete se na lanovky a vyrazte na túru do okolních kopců. Na druhou stranu, jestli jste limitováni časem a chcete toho stihnout co nejvíc, bez popovezení se neobejdete.

Údolí je sevřené pod masivem vysokých skal.

Lauterbrunnen – vodopády Staubbach a Trümmelbach

Když už tu zaparkujete auto, byla by samozřejmě škoda neprozkoumat největší z místních vesnic. Přímo nad Lauterbrunnenem se nachází nejznámější vodopád Staubbach a půlhodinovou procházkou údolím dojdete k vodopádu Trümmelbach.

Vodopád Staubbach najdete přímo v městečku Lauterbrunnen.

Gimmelwald a Mürren – typické horské vesničky

Gimmelwald a Mürren jsou typické horské vesničky, kde okna domů zdobí záplavy barevných květin a užijete si odtud výhledy na alpské velikány v oblasti Jungfrau. Do obou vesnic můžete vyrazit po svých – ale počítejte s výrazným převýšením. Do Gimmelwaldu překonáte téměř 600 výškových metrů, výstup trvá asi 1,5 hodiny. Do Mürrenu nastoupáte přes 800 metrů během dvou hodin. Druhou variantou je využít lanovku ze Stechelbergu. Na spodní stanici lanovky se dá i zaparkovat (celý den za 11 CHF), nebo sem dojdete pěšky údolím z Lauterbrunnenu (5 km).

Jestli jedete low-cost variantu, vyrazte jako my po svých.

Do Gimmelwaldu koupíte zpáteční jízdenku kabinkou za 12 CHF, do Mürrenu 22,40 CHF. Z Mürrenu do Gimmelwaldu můžete přejít také pěšky, je to asi 40 min z kopce.

Ze Stechelbergu jede lanovka i na slavný vrcholek Schilthorn do výšky 2970 m n. m. (zpáteční lístek 105 CHF), kde se natáčel James Bond – V tajné službě Jejího veličenstva. 

Schilthorn – tady řádil agent 007 (Ok přiznávám, tohle není moje fotka 🙂 )

Více informací k cenám lanovek najdete na stránkách schilthorn.ch a projít si můžete i podrobný ceník parkování ve Stechelbergu.

Wengen – dechberoucí výhledy na celé údolí

Z vesničky Wengen si užijete nejkrásnější panoramatické výhledy na celé Lauterbrunnenské údolí. Nahoru se můžete svézt vlakem (zpáteční jízdenka 13,60 CHF), který jede každou půl hodinu.

Wengen je klidná vesnice, autem se sem nedostanete

My jsme se rozhodli vyšlápnout si za výhledy po svých – stezka začíná na nádraží v Lauterbrunnen – za hodinu a půl se nastoupá na 500 výškových metrů. Nejdřív vyjdete nad poslední domky ve vesnici a pak začíná ostré stoupání serpentýnami lesem. Wengen se vám ale za námahu odmění nádhernými výhledy na celé údolí krčící se pod horským masivem Jungfrau.

TIP: Cestou zpátky dolů zabočte ve Wengenu kolem kostela. Stezka nabízí zase jiné výhledy a není o nic delší – spojí se v lese s tou původní.

Z Wengenu si užijete nádherný výhled na údolí i vrcholky masivu Jungfrau

Plánování túr v údolí Lauterbrunnen

Pro plánování dalších túr v údolí vodopádů se inspirujte na stránkách outdooractive.com. Některé cesty najdete i na oficiálních stránkách jungfrau.ch.

Ubytování v Lauterbrunnenu a okolí

Pokud chcete být ubytování přímo v údolí, počítejte s tím, že si připlatíte. V Lauterbrunnenu je o pokoje velký zájem, proto je cena vyšší – na booking.com najdete dvoulůžkové pokoje od 150 CHF, v hůře dostupných vesničkách Mürren nebo Gimmelwald seženete pokoj i pod 100 CHF.

Okolí Interlakenu pod horami Jungfrau, Eiger a Mönch je nabité místy, které stojí za návštěvu. A údolí Lauterbrunnen patří stoprocentně mezi ně.

Chystáte se do Švýcarska? Napište mi do komentářů. 🙂