fbpx

Švýcarsko je nádherná destinace jak pro letní, tak pro zimní dovolenou. Bohužel úchvatná příroda je doslova vykoupená jednou velkou nevýhodou – tahle země zůstává v přepočtu na české koruny velmi drahá. Proto nepodceňte přípravu a zjistěte si předem všechny možnosti, jak ušetřit, nebo neplatit víc, než musíte (například na pokutách). My jsme ve Švýcarsku strávili 6 týdnů na house sittingu, takže jsme nasbírali i spoustu užitečných tipů od místních. Mrkněte na 9 věcí, co se hodí vědět, než vyrazíte do Švýcarska na dovolenou.

1. Dálniční známka ve Švýcarsku

Pokud se chystáte do Švýcarska autem (což je mimochodem většinou nejlevnější varianta), budete si muset koupit dálniční známku. Švýcarská dálniční známka stojí 40 CHF na celý rok, neexistuje žádná kratší varianta, jako je týdenní nebo měsíční. Známka musí být připevněna na předepsaném místě – možnosti jsou znázorněné na její zadní straně, na rozdíl od ČR se lepí na stranu řidiče nebo pod středové zpětné zrcátko.

Za jízdu bez platné známky nebo za špatně nalepenou, či poškozenou známku zaplatíte pokutu několik set švýcarských franků. V cestovatelských skupinách na FB často narazíte na prodej použité dálniční známky. Radím vám, abyste podobných nabídek nevyužívali – nejen, že je to nelegální a koledujete si o pokutu, ale pokud nemáte 40 CHF na dálničku, doporučila bych vám do Švýcarska radši vůbec nejezdit, protože to je jen střípek z nákladů, které tam budete mít.

Zajímavostí je, že cena dálniční známky ve Švýcarsku zůstává již desítky let stejná. V přepočtu na dnešní ceny je 40 CHF za celoroční dálniční známku vlastně směšně nízká částka. Náš pan domácí nám vyprávěl, že před několika lety proběhlo referendum o navýšení ceny, ale většina hlasovala pro “ne”. 🙂

Dálniční známku koupíte na čerpací stanici nebo na poště. Poslední pumpy v Německu před přejezdem hranic švýcarskou dálniční známku také prodávají – ptejte se na Vignette.

Před odjezdem do Švýcarska nezapomeňte uzavřít cestovní pojištění. Pozorně si pročtěte podmínky jednotlivých pojišťoven, zejména pokud se chystáte do hor nebo provozovat adrenalinové sporty. Podívejte se na přehledné srovnání cestovního pojištění.

2. Švýcarský frank – je nutné si vyměnit peníze?

Švýcarsko má svoji vlastní měnu a tou je švýcarský frank. Jeho kurz je poměrně stabilní a momentálně je při přepočtu z korun jen o něco levnější než euro. Z toho důvodu se ve většině obchodů či restaurací setkáte s tím, že přijímají euro, ale v kurzu 1:1. To nemusí být problém, když platíte hotovostí jen pár maličkostí, ale u větších částek už můžete na rozdílu tratit a je lepší obstarat si ve směnárně franky.

Na druhou stranu, pokud vyloženě neprahnete po placení hotovostí, ve Švýcarsku není problém všude zaplatit kartou. V obchodech, restauracích, kioscích, na lanovkách, ale i v parkovacích automatech berou kartu. Jediné místo, kde jsme se za celou dobu setkali s omezením, byl obchůdek v naší vesnici s 300 obyvateli – tam umožňovali platbu kartou až od 5 CHF.

Při výběru z bankomatu si dejte pozor na poplatky. Já využívám AirBank, kde jsou výběry v zahraničí zdarma. Teda tuhle informaci jsem tak nějak nosila v hlavě, ale potom, co mi ve Švýcarsku za výběr strhli 100 Kč, jsem si podmínky přečetla lépe a zjistila, že výběr zdarma je pouze v rámci EU.

3. Parkování ve Švýcarsku

Parkování ve Švýcarsku má pár odlišností, na které je dobré se připravit.

Zóny zdarma na parkovací hodiny: ty najdete spíš ve vesnicích, na okrajích měst nebo u obchodů. Jsou označené modrou cedulí s dobou, po kterou můžete parkovat zdarma – ale jen v případě, že za okno umístíte modré parkovací hodiny s časem příjezdu. Doba se liší mezi 1-8 hodinami, je to opravdu různé, tak si na to dávejte pozor. Kontrolují to a pokutují – hodiny se nesmí dodatečně přetáčet. Parkovací hodiny si můžete vyzvednout zdarma na poště.

Parkování s modrými parkovacími hodinami je ve Švýcarsku celkem rozšířené.

Parkovací domy: fungují v podstatě stejně jako v ČR, vezmete lístek, vjedete dovnitř a zaplatíte u automatu při odjezdu. Ale výpočet parkovného vám v některých případech může pěkně zamotat hlavu. Ve velkých městech je standard účtovat nejdřív po 15 minutách, pak po 30 minutách a pak po hodinách. Někdy je první půl hodina zdarma a o to rychleji naskakuje zbytek. Tarify se liší taky podle času nebo dne v týdnu. Například v Bernu na nádraží se setkáte s tímto ceníkem:

0:00-6:00základní taxa prvních 30 min1,10 CHF
každých dalších 15 min0,50 CHF
6:00-9:00základní taxa prvních 30 min 1,80 CHF
každých dalších 10 min 0,40 CHF
9:00-19:00základní taxa prvních 30 min 2,20 CHF
každých dalších 10 min 0,70 CHF
19:00-0:00základní taxa prvních 30 min 1,60 CHF
každých dalších 10 min 0,50 CHF

Takže dopočítat se finální částky za parkování, nebo si porovnat jednotlivá parkoviště je docela oříšek. My jsme se při srovnávání cen řídili podle maximální částky za den, to je podle mě nejrychlejší metoda.

Parkovací automaty: setkáte se s modely, které fungují stejně jako v ČR. Vhodíte mince, podle toho jak dlouho chcete parkovat, a zmáčknete čudlík. Někde je možnost platit kartou, tak musíte nejdřív namačkat čas parkování, pak přiložit kartu a vyjede lístek, který dáte za okno. Pak ale existují i automaty, které po vás chtějí číslo parkovacího místa (podívejte se při příjezdu, jestli jsou místa označena číslem) nebo dokonce číslo SPZ. V tom případě většinou žádný lístek nevyjede, za okno nic nedáváte. Pokud je omezena maximální doba parkování, je zakázáno dodatečně doplácet další hodiny – hodně se to kontroluje a pokutuje.

4. Ceny benzínu ve Švýcarsku

Pro nás poměrně překvapení – cena benzínu ve Švýcarsku může být o něco nižší než v Německu. Jestli jste se chystali natankovat ještě na poslední chvíli před hranicemi, tak to možná nebude nutné – raději si zkontrolujte aktuální ceny předem online. Benzín je mírně levnější v německé části Švýcarska (cca 1,55 CHF/l), oproti francouzské (cca 1,69 CHF/l), stejně jako v Česku je i tady tankování na dálnici dražší než ve městech.

Ale pozor, pokud vaše auto jezdí na diesel – pak je situace celkem jednoznačná. Ve Švýcarsku je diesel dražší než benzín, proto se v tomto případě vyplatí dotankovat ještě v Německu.

Důležitá telefonní čísla ve Švýcarsku:

117 – Policie
118 – Hasiči
144 – Záchranná služba

5. Swiss Pass – jak ušetřit na cestování po Švýcarsku

Chystáte se do Švýcarska vlakem nebo chcete využívat lanovky? V tom případě se vám určitě bude hodit nějaká ta sleva. Cena vlaků a lanovek ve Švýcarsku se totiž šplhá ke stovkám franků – například za lanovku na oblíbený výletní cíl Jungfraujoch zaplatíte kolem 200 CHF. My jsme si za celou dobu našeho pobytu neulehčili výstup lanovkou ani jednou, ale je fakt, že při celodenních výšlapech s 1200 m převýšení nás to málem stálo kolena. 🙂

Cestování vlakem po Švýcarsku se může pořádně prodražit

Máte několik možností, jak na cestování po Švýcarsku ušetřit.

Swiss Travel Pass nabízí neomezenou přepravu vlakem, autobusem, lodí a vybranými lanovkami (na další je alespoň sleva), navíc jsou v ceně zahrnuty vstupy do 500 muzeí. Můžete zakoupit variantu na 3, 4, 8 a 15 dní. Děti do 6 let cestují zdarma a pro děti 6-16 let můžete získat Family Card, díky které budou ve vašem doprovodu jezdit také zdarma. Třídenní Swiss Travel Pass stojí 232 CHF. Existuje také varianta Flex, která umožňuje cestovat v libovolných 3, 4, 8 nebo 15 dnech v rámci jednoho měsíce. Kartu zakoupíte na přepážce švýcarských drah SBB nebo online.

Díky Swiss Half Fare Card můžete cestovat po Švýcarsku za poloviční cenu – lístky na vlak, autobus, loď a vybrané lanovky koupíte s 50% slevou. Swiss Half Fare Card je platná vždy měsíc a stojí 120 CHF – to je cena, která se vám může vrátit už během jediného dne. Taky pro Swiss Half Fare Card můžete získat Family Card, aby vaše děti 6-16 let jezdily zdarma. Kartu zakoupíte na přepážce švýcarských drah SBB nebo online.

Gästekarte/Visitors cards by vám měl poskytnout váš ubytovatel, pokud alespoň jednu noc strávíte v oficiálním ubytovacím zařízení. Díky ní získáte veřejnou dopravu v regionu zdarma a další slevy na místní atrakce. Podívejte se na seznam všech slevových karet.

6. Roaming ve Švýcarsku

Člověk už je tak zmlsaný tím, jak je cestování po Evropě bezproblémové, až úplně zapomíná, že Švýcarsko není členem EU. A nejvýrazněji to pocítíte právě na cenách mobilních služeb. Roaming ve Švýcarsku bohužel není za stejnou cenu jako v České republice a částky šplhají do astronomických výšin hlavně za data. Třeba můj operátor nabízí 1 MB za 250 Kč, no nekup to! Proto doporučuji – vypněte si před přejezdem hranic mobilní data, ať na vás nečeká při výčtování nepříjemné překvapení.

Wifi je po Švýcarsku celkem dobře dostupná – najdete ji i na nádražích. Pokud byste přesto chtěli využívat mobilní data, můžete si koupit jednorázovou SIM kartu s datovými tarify, které nabízí například řetězce Migros, Coop nebo Aldi.

7. Velký bratr nikdy nespí aneb pozor na radary

Ve Švýcarsku je draho a platí to i o pokutách. Tak pozor na to, ať zbytečně neodjedete o pár set franků lehčí. Radarů je na silnicích opravdu velké množství, hlavně ve francouzské části číhá nebezpečí každých pár kilometrů. Oproti tomu, na co jsme zvyklí z ČR, se radary nachází často mimo obec nebo na dálnici v úseku, kde je snížená rychlost kvůli opravám. S radarem jsme se setkali i na třicítce v obci, kde probíhala rekonstrukce.

Nejvyšší povolené rychlosti jsou 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec a 120 km/h na dálnici.

Velké pokuty jsou také za jízdu na červenou a jízdu pod vlivem alkoholu – i při překročení povolené 0,5 promile o jednu setinu – na to nás upozornil pan domácí ze své vlastní zkušenosti. 🙂

Na radary narazíte nejen ve městech, ale taky na dálnicích

8. Ceny potravin ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku jsou dva velké řetězce potravin – Migros a Coop. Ceny v Migrosu se nám zdály většinou o něco nižší než v Coopu, ale záleží také na právě probíhajících akcích. V Migrosu můžete nakupovat za dobré ceny zboží pod privátní značkou Budget – většinou se jedná o větší rodinná balení. Ovoce a zeleninu Budget hledejte v regálech až úplně u země.

Pro lepší představu o cenách ve švýcarských obchodech mrkněte na web Coopu.

Ve Švýcarsku najdete také několik obchodů Lidl a Aldi. Tady se dá ušetřit na nákupu drogerie a některých trvanlivých výrobků (rýže, ovesné vločky, těstoviny) – pak jsou ceny srovnatelné s českým Lidlem. Kde naopak není možné ušetřit téměř vůbec: maso, zelenina a ovoce z lokální produkce. Tyto potraviny jsou totiž výhradně švýcarské a to platí pro všechny řetězce, včetně diskontů Lidl a Aldi.

Otevírací doba obchodů je poměrně krátká. Ve všední den je otevřeno obvykle 8:00-19:00, v sobotu se zavírá ještě o hodinu nebo dvě dříve. V neděli je zavřeno, zůstávají otevřené pouze malé krámky například na nádraží.

Pokud budete chtít na potravinách ušetřit, nabízí se dovézt si jídlo z Česka, případně v hraničních oblastech jezdit na nákupy do Německa. Ale pozor na to – existuje dovozový limit na potraviny. Když vás celníci vyhmátnou s týdenním nákupem, nejen že vám napaří clo, ale zaplatíte ještě pokutu.

Do Švýcarska smíte dovézt potraviny a nealkoholické nápoje v množství na jeden den a dále zboží pro osobní spotřebu nebo jako dárek v maximální hodnotě 300 CHF. V rámci toho limitu platí však další omezení na dovoz potravin, smíte dovézt např. pouze 1 kg masa, 1 kg másla nebo 1 l tvrdého alkoholu. Podívejte se na podrobné dovozové limity.

9. Pitná voda a toalety zdarma

Švýcaři mají snad v ústavě, že každý má nárok na pitnou vodu a záchod zdarma. 🙂 Každopádně je to na cestách velmi příjemné překvapení a ušetříte i pár franků denně.

Jedna z fontán v Ženevě s pitnou vodou. Samozřejmě si natočte tekoucí vodu, nenabírejte ji z kašny. 🙂

Ve Švýcarsku je téměř všude dostupná pitná voda. Teče z různých fontán a pítek po měste. Na ty ale narazíte i podél silnice v lese. Pokud voda není pitná, měla by být označená – na okraji kašny bývá cedulka nebo nápis. Z počátku jsme k tomu neměli moc důvěry, ale nakonec jsme zjistili, že voda je opravdu všude moc dobrá a žádné následky nezanechala. 🙂 Když vyrazíte na výlet na celý den a dojde vám pití, nemusíte si nutně kupovat balenou vodu (v kiosku nebo restauraci cca 5 CHF/0,5 l) – stačí si dotočit do lahve. Problém může být jen při výstupu do hor na odlehlejší místa, kde je jediná horská chata – tam berou vodu z jezera a nefiltrují ji – nebo to alespoň tvrdí.

A totéž platí o toaletách. Všude, kde byste je tak nějak čekali, je najdete a jsou zdarma. Za celou dobu našeho pobytu ve Švýcarsku jsme neplatili za veřejné záchody.


Doufám, že se vám uvedené tipy hodí, až si budete plánovat svoji cestu do Švýcarska. Předem upozorňuji, že se nejedná o low-cost destinaci a nemá cenu snažit se ušetřit za každou cenu, ale odměnou vám bude nádherná příroda, která bere dech. Tipy na výlety najdete v sekci Švýcarsko.

Máte další otázky o Švýcarsku? Ptejte se v komentářích! 🙂

přihlášení k newsletteru MyWandertime