fbpx

Mallorca je oblíbeným turistickým cílem hlavně kvůli azurovému moři v létě, ale kromě slunění na nádherných plážích ostrov nabízí řadu možností i pro aktivnější jedince. Táhlé kopce lákají cyklisty i pěší turisty a pro poznávání ostrova je ideální vyrazit na cestu mimo horké letní měsíce.

V zimě se dají letenky na Mallorcu koupit celkem za babku. Je to tak perfektní destinace na krátký výlet za poznáním a trochou sluníčka během zimních měsíců.

My jsme na Mallorcu vyrazili na předposlední lednový víkend. V zimě se teploty pohybují mezi 10 – 15 stupni, ale počítejte s tím, že se počasí dost mění a občas prší. Ostrov je skoro liduprázdný, jediní turisté jsou nadšení cyklisté křižující horské silnice.

Jediní turisté, které potkáte, jsou ti na kolech

Hlavním tahákem zimní sezóny je určitě kvetení mandlovníků, v době naší návštěvy stromy kvést teprve začínaly, takže lepší je spíš přelom ledna a února. Přesto nás dvoudenní okruh ostrovem nadchnul.

TIP: V půlce ledna se v hlavním městě Palma koná festival Sant Sebastia.

Mrkněte, jak si naplánovat skvělý víkendový výlet a co určitě nevynechat. V mini cestopisu najdete tipy na:

Letenky na Mallorcu

Letenky pořídíte nejlevněji s nízkonákladovou leteckou společností Laudamotion. V akci se daly koupit v listopadu už od 1 €, ale z široké nabídky termínů bylo možné vybírat letenky od 10 € z Berlína nebo od 20 € z Vídně. Inspirujte se minulými akcemi na cestujlevne.com.

My jsme letěli za 45 € z Düsseldorfu, protože to máme z Dortmundu nejblíž. Let vycházel perfektně –  v pátek v podvečer tam a v neděli večer zpět, takže jsme si vůbec nemuseli brát dovolenou. Na Mallorce jsme tak strávili přesně 48 hodin, za které se toho dá spoustu stihnout.

V zimě je ostrov krásně zelený

Půjčení auta na Mallorce

Na letišti v Palmě je řada autopůjčoven. Předpokládám, že takhle mimo sezónu není ani nutné si auto rezervovat předem.

My jsme si auto zarezervovali přes autopůjčovnu Goldcar. Tato autopůčovna má snad ty vůbec nejhorší recenze, ale nemusíte se vůbec bát, když dodržíte tato dvě pravidla:

 • vždy si zaplaťte Full Cover pojištění přímo u Goldcar
 • rezervaci dělejte vždy na webu Goldcar, nikdy u Rentalcars a jiných zprostředkovatelů

U Goldcar jsme si půjčovali auto už potřetí a vždy jsme byli maximálně spokojeni. Hlavně kvůli tomu, že při zaplacení plného pojištění odpadá nutnost nechávat zálohu na kartě.

Pokud si alespoň rychle přečtete podmínky, nemůžete být překvapeni ani dalšími poplatky, jako je například Premium Location Fee. Goldcar funguje v podstatě jako nízkonákladové aerolinky, v základu mají nesmyslně nízké půjčovné (v našem případě 0,30 €/den), ale nutí vás dokoupit si pojištění apod. Stejně je ale celková cena dobrá a obrovskou výhodou je možnost půjčit si auto na debetní kartu.

Když si zvolíte Full-Full Policy, zadrží vám na kartě zálohu na benzín, kterou mi ale vždy do dvou dnů uvolnili, když jsme auto opět s plnou nádrží vrátili. Za sebe tedy můžu Goldcar vřele doporučit (při dodržení výše uvedených podmínek).

Přečtěte si další tipy k půjčení auta u Goldcar v mojí recenzi.

TIP: Půjčte si spíš malé auto, silnice v horách jsou velmi úzké a řízení dá fakt zabrat.

Valldemossa – jedno z nádherných městeček v horách

Kde přespat

Ubytování na Mallorce je nejjednoduší hledat klasicky přes Booking nebo Airbnb. Ceny začínají na 40 – 50 € za dvoulůžkový pokoj.

TIP: Ještě jsi nebydlel/a přes Airbnb? Ušetři 725 Kč na první ubytování s mojí pozvánkou.

Nebo chceš zkusit radši Booking? Využij tento link a ušetři 10% na první ubytování.

My jsme měli rezervovanou přes Booking jednu noc v Palmě a jednu noc v Port de Pollença na severu ostrova. V Palmě můžu určitě doporučit Hostal Bonany – skvělá poloha kousíček od centra, parkování na ulici přímo u hotelu a na 1 hvězdičku neuvěřitelně moderní a vybavený pokoj (topení, fén, kosmetika, kartáček, láhev vody). Za nás vážně spokojenost.

TIP: V zimním období nezapomeňte vybírat hotely, které mají topení, jinak budete klepat pěknou kosu.

Sóller byste při návštěvě ostrova neměli vynechat

Kde se najíst

Co by to bylo za výlet bez ochutnávání lokálních specialit. Mallorca nabízí typické španělské pokrmy jako je paella nebo tapas. Pro zkoušení místních dobrot jsou skvělou volbou taky trhy. My jsme jídlo řešili přes den spíše svačinkami z pekárny – nezapomeňte ochutnat tradiční Ensaïmada a Coca de Patata – a večer si dopřáli parádní večeři.

V Palmě nás nadchla restaurace Ca’n Manolo Palma. Rodinný podnik, kde servírují hlavně ryby a mořské potvory, se na první pohled tváří jako pěkná snobárna. Převaha místních nás ale přesvědčila, abychom to zkusili a objednali jsme si paellu s mořskými plody. Jídlo bylo bezkonkurenční a obrovskou porci jsme nebyli schopní ani dojíst. Celkem nás večeře s lahví vína a vody vyšla na 65€ i s dýškem. Každopádně gurmánský zážitek!

Smažené churros – já je mám nejradši se skořicovým cukrem

Pro milovníky sladkého je “must eat” taky churros – španělská alternativa smažených koblih. Skvělé připravují ve stánku pod katedrálou v Palmě.

Co vidět na Mallorce

1. den: Banyalbufar – Valldemossa – Deiá – Sóller – Cap de Formentor

Trasu si stáhněte na Google Maps. Skoro celou dobu se jede v horách v serpentinách, takže určitě počítejte s delším časem.

Banyalbufar

Ráno jsme vyrazili z Palmy směrem do pohoří Serra de Tramuntana. Nejvyšší hora Puig Major dosahuje výšky 1445 m n. m. Oblast byla pro svůj přírodní a kulturní význam zapsána na seznam UNESCO. Pohoří je rájem cyklistů, buďte tedy při řízení velmi opatrní, někteří se řítí dolů serpentinami, jako kdyby byli nesmrtelní.

Městečko Banylbufar s typickými kaskádami

Banylbufar je městečko ležící na slavném treku GR221, který měří celkem 170 km a táhne se po celém západním pobřeží ostrova. Uvidíte tu typické kamenné terasy a zásobárny vody.

Valldemossa

Městečko je hojně navštěvované turisty, a tak tu najdete množství kaváren, restaurací a krámků. K návštěvě láká kartuziánský klášter Cartoixa de Valldemossa, kde pobýval i Fryderik Chopin, a přilehlé zahrady. Z vyhlídky v centru je nádherný pohled na kostel sv. Bartoloměje.

Kartuziánský klášter ve Valldemossa

Deiá

Z Valldemossy se vydáváme dál do vesnice Deiá, která je sevřená v horách a lemují ji pomerančové a olivové háje. Můžete se kochat kouzelnými výhledy na domečky v kopcích nebo se kousek odtud zastavit na vyhlídce Mirador de Sa Foradada s výhledem na okolní útesy.

Vesnice Deiá je neuvěřitelně fotogenická

Sóller

Sóller patří k větším městům na Mallorce a je oblíbený zejména pro jednodenní výlety historickým vlakem z Palmy. Vlak od roku 1912 projíždí krásnou krajinou v pohoří Sierra de Alfàbia a překonává několik mostů a tunelů. Historickou tramvají pak můžete pokračovat až do Port de Sóller. Více informací k projížďce naleznete zde.

Katedrála v Sóller

V sobotu odpoledne žilo město čilým ruchem. Zrovna se chýlily ke konci místní trhy a restaurace a kavárny byly plné místních, kteří si užívali oběd nebo kafíčko. I my jsme se usadili na sluníčku a vychutnali si skvělý fresh z místních pomerančů.

Cap de Formentor

Ze Sólleru jsme vyrazili dál na sever. Hned za městem jsme se zastavili na vyhlídce Mirador de sas Barques a pak už pokračovali směrem na Cap de Formentor, kde jsme chtěli vidět západ slunce.

Maják na Cap de Formentor

Cap de Formentor je severovýchodní cíp ostrova, na kterém se nachází kouzelný maják. Cestou jsme udělali ještě jednu zastávku na Mirador Es Colomer, kde je z několika dlážděných plošin výhled na skály a modré moře. Pak už jsme minuli jen oblíbenou pláž Playa de Formentor a dorazili přímo k majáku. Výhledy na útesy a západ slunce byly parádní.

Západ slunce na Cap de Formentor

2. den: Port de Pollença – jeskyně Cuevas del Drach – Palma de Mallorca

Trasu si můžete stáhnout na Google Maps.

Pro přenocování jsme si vybrali přímořské letovisko Port de Pollença a ukázalo se to jako ne úplně šťastná volba. Městečko bylo úplně vylidněné a většina restaurací byla zavřená, takže jsme večer horko těžko sháněli pěkné místo na večeři.

Druhý den ráno navíc pršelo, takže jsme se ani nezdržovali procházkou po pobřeží a po snídani jsme vyrazili rovnou do Dračích jeskyní – Cuevas del Drach v Porto Cristo.

Cuevas del Drach

Dračí jeskyně na Mallorce jsou unikátní zejména podzemním jezerem Martel, které se svojí délkou 200 metrů a šířkou 35 metrů řadí k největším podzemním vodním plochám na světě. Krápníkové jeskyně jsou opravdu rozsáhlé a krásné, udivila nás ale vysoká teplota uvnitř. Celoročně se pohybuje mezi 17 – 19 stupni, takže se nám hned za vstupem zamlžil foťák a jediné fotky jsme udělali na mobil.

Návštěva jeskyní probíhá bez výkladu, vstupné stojí 15,50 €. Je daný čas prohlídky, kdy je skupinka návštěvníků vpuštěna dovnitř a pak už si jeskyně procházíte sami svým tempem. Otevírací dobu najdete zde.

Krápníkové útvary v Dračí jeskyni

Zhruba za třičtvrtě hodiny jsme se na konci jeskyní všichni shromáždili u podzemního jezera a posedali si na vyvýšené lavice. Na závěr prohlídky jsme si užili krátký koncert vážné hudby. Světla úplně zhasla a ze tmy přijel na osvětlené lodičce hudební kvartet.

Hudebníci odehráli úryvky čtyř známých skladeb (konkrétní rozpis visí vždy u pokladny) na violoncello, cembalo, housle a klavír a během toho křižovali jezírko romanticky osvětlené lodičky. Musím říct, že to byl opravdu super zážitek. Po koncertě jsme se k východu z jeskyní svezli jednou z lodiček.

Na závěr prohlídky se můžete svézt lodičkou po jezeře

Palma de Mallorca

Večer nás čekal odlet zpátky domů z Palmy, takže jsme se po prohlídce jeskyní přesunuli zpátky do hlavního města. I počasí se už umoudřilo, takže jsme si mohli v klidu projít centrum.

Hlavním lákadlem je impozantní katedrála La Seu a přilehlý Parc de la Mar s fontánou. Vedle parku najdete i stejnojmenné garáže, kde můžete zaparkovat auto.

Katedrála La Seu v Palma de Mallorca

Palmu jsme prošli přes Placa Major až na Placa d’Espanya. V okolí se nachází hlavně spoustu obchodů a módních butiků, ale v neděli bylo samozřejmě všude zavřeno. Poslední hodiny před odletem jsme se tedy ještě usadili na tapas a sangríu.

Kolik to stálo

Ceny na Mallorce jsou přizpůsobeny hlavně německým turistům (Němci o Mallorce s oblibou říkají, že je to jejich 17. spolková země), takže odpovídají spíš severnímu pobřeží Španělska než tomu jižnímu.

Tady jsou naše náklady na dva dny pro dvě osoby:

 • ubytování za 2 noci: 104 €
 • půjčení auta na 2 dny: 63,78 €
  • půjčovné (včetně druhého řidiče): 0,60 €
  • full cover pojištění: 58,46 €
  • poplatek za prémiové umístění na letišti: 4,72 €
  • + vratná záloha na benzín: 110 € (celkově nezapočítávám)
 • benzín: 1,279 €/l x 23,66 l = 30,26 €
 • vstupné do Dračích jeskyní: 31 €
 • parkování (1 hodina Valldemossa, 4 hodiny Palma): 10 €
 • jídlo a ostatní: 150 €

Celkem: 389 € pro dva

Mallorca je skvělá destinace, kde si i v zimě užijete sluníčko

Na Mallorce jsem byla poprvé a musím říct, že jsem vůbec nečekala, že je ostrov tak nádherný. Hlavně se mi líbila rozmanitost přírody a to jsme ani nebyli na žádné z vyhlášených pláží.

Dva dny jsou samozřejmě málo na to, abychom mohli ostrov poznat důkladně. Na druhou stranu to byl fajn víkend plný sluníčka a dobrého jídla, během kterého jsme si udělali představu, co bychom chtěli vidět při příští návštěvě.

A co vy, už jste Mallorcu navštívili? Kde se vám líbilo nejvíc?