fbpx

Když jsme na konci září přemýšleli, kam bychom mohli vyrazit za koupáním první říjnový týden, rozhodnutí nakonec padlo na Severní Kypr. Předpověď slibovala neuvěřitelné počasí – přes 30 stupňů, moře parádně teplé, takže nebylo co řešit! Na pár dní jsme si půjčili auto, abychom prozkoumali krásy ostrova a trochu nakoukli pod pokličku tohoto státu-nestátu.

Jako pozůstatek britské nadvlády se na Kypru jezdí vlevo – tak na to myslete, až si budete půjčovat auto. Žádné strachy, určitě to zvládnete! My jsme si půjčili radši automat a doplatili jsme full cover pojištění, jinak se pojištění vztahovalo jenom na třetí stranu (tzn. že v případě zavinění nehody bychom škody na našem autě hradili my).

Poloostrov Karpaz

Severní Kypr, neboli oficiálně Severokyperská turecká republika se rozkládá v severní části ostrova, mezinárodně však nebyla nikdy uznána. Ostrov získal samostatnost až v roce 1960, kdy se vymanil zpod britské správy, ale soužití řeckých a tureckých Kypřanů v samostatném státě bohužel nemělo dlouhého trvání. Nepokoje vyvrcholily v roce 1974, kdy rozpoutali Řekové puč s cílem připojit Kypr k Řecku a jako odpověď poslalo Turecko na ostrov svoje vojsko, prý aby chránilo turecké obyvatelstvo.

Na čí straně je více viny posoudíme jen těžko, faktem je, že Severokyperskou republiku dodnes uznává pouze Turecko. Od toho se odvíjí také praktické věci na ostrově – export a import smí být realizován pouze s Tureckem, lety na letiště Ercan jsou přijímány pouze z Turecka, hlavní město Nicósie je rozděleno tzv. Zelenou linií. Ačkoliv to zní trochu děsivě, nemusíte mít žádný strach zemi navštívit. Země je bezpečná a jako bonus tam potkáte zatím jen velmi málo turistů.

Antické město Salamis

Mrkněte na 4 tipy na místa, která při návštěvě Severního Kypru určitě nevynechat!

Na tuhle cestu jsme vyrazili na poslední chvíli a jaksi nám nezbyl čas na nějaké větší plánování. Vůbec nám tedy nedošlo, že Severní Kypr není v EU a je tam roaming. To nám připomněl operátor hned po přistání SMSkou, kde uváděl tarify 1 MB za 250 Kč?!!! Jestli to je vážně taková pálka, jsme radši nechtěli zkoušet. Ostrov přece není tak velký a nějak už si poradíme, a tak jsme na cesty vyrazili jako za starých časů jen s papírovou mapou. Dalo se to zvládnout, ale při příjezdu do většího města (Nicósie, Famagusta) je to horší, protože jediná cedule na City Center je při sjezdu z dálnice a dál už nic. Proto doporučuji stáhnout si předem offline Google Maps.

Na podzim tu potkáte víc koz než turistů

1. Hlavní město Nicósie

Nenechte se zmást, pokud na mapě Severního Kypru toto město vůbec nevidíte. V turečtině se městu říká Lefkosa a je hlavním městem jak pro jižní řeckou část ostrova, tak pro severní tureckou. Je tak jediným hlavním městem na světě, které je rozděleno mezi dva státy. Historické centrum je rozděleno Zelenou linií, která tvoří demilitarizovanou zónu střeženou vojáky OSN. V současné době není vůbec problém hranici přecházet, ve městě se nachází několik hraničních přechodů, jen si nezapomeňte na hotelu svůj pas! My jsme využili přechod Ledra přímo na pěší zóně v srdci historického centra.

Hraniční přechod Ledra v Nicósii

Chcete vyrazit i na průzkum jižní části Kypru? Autem to bohužel nepůjde. Auta z půjčovny nemají potřebné pojištění, aby mohly jezdit v řecké části. Pojištění je prý možné dokoupit pouze pro auto z jižní části při cestě na severní, ale jen to třetí strany. Vzhledem k tomu, že se jezdí vlevo, bych jen částečnou pojistku neriskovala. (Mluví ze mě vlastní zkušenost, my jsme to málem nedali 2x na kruháči, člověk prostě tak nějak automaticky kouká pořád na druhou stranu. :)) Takže jestli chcete projet obě části ostrova, jeví se jako nejlepší varianta půjčit si auto radši v každé zemi zvlášť.

Mešita Selimiye

Dominantou severokyperské části Nicósie je mešita Selimiye. Původně římskokatolická gotická katedrála Sv. Sofie byla přestavěna na mešitu už v 16. století pod nadvládou Osmanů. Další hojně navštěvovanou pamětihodností je karavansaraj Büyük Han (Velký hostinec), který sloužil k přenocování cestujících. Budovy jsou soustředěny kolem rozlehlého dvora a dnes tam sídlí galerie, obchůdky a kavárničky. Místo jak vystřižené z pohádky Tři veteráni. Jestli vás to táhne za nákupy, můžete prozkoumat i místní tržiště.

V Büyük Han na vás dýchne pohádková atmosféra orientu

Pokud chcete navštívit některou z mešit, nezapomeňte na odpovídající oblečení – muži i ženy musí mít zahalená ramena a kolena. Obvykle je za dveřmi stojan se šátky, které můžou ženy použít k zahalení vlasů, ale zpravidla to není vyžadováno a postačí, když si ho přehodí přes ramena. Před mešitou si vždy vyzujte boty.

2. Oblast Kyrenie

Výhled na město Kyrenie

Kyrenie, v turečtině Girne, je centrem severního pobřeží ostrova. Městu vévodí přístav, na jehož východním cípu můžete obdivovat zachovalý byzantský hrad. Pobřeží kolem Kyrenie žije čilejším turistickým ruchem než to východní, přesto se nemusíte obávat návalu turistů. Písčité pláže nabízí koupání s úchvatným výhledem na Kyrenejské pohoří.

Opatství Bellapais

V těsné blízkosti města najdete dvě nádherné památky. Prvním z nich je opatství Bellapais postavené v gotickém slohu, z jehož ochozů se vám naskytne krásný výhled na Kyrenii a modré dálky Středozemního moře.

Opatství Bellapais

Tím druhým je hrad sv. Hilariona, který byl pro nás asi největší překvapení. Neuvěřitelná stavba, která prý byla předlohou pro Disneyho hrad ze Sněhurky, se ukrývá vysoko v horách nad Kyrenií. Zřícenina byzantské pevnosti, která sloužila i jako křižácký hrad, je rozdělena do tří částí. Spodní část sloužila pro zabezpečení chodu osady, určitě se však vyplatí vyšplhat desítky schodů k horní části, kde se nachází ruiny královských komnat. Za to funění ten super výhled stojí!

Hrad sv. Hilariona je rafinovaně ukrytý ve skalách
Z hradu je nádherný výhled na pobřeží

Na Severním Kypru je oficiální měnou turecká lira. Do směnárny ale nemusíte, všude berou i eura. Překvápko pro nás bylo, že všechny obchůdky a minimarkety, které jsme navštívili, přijímaly i karty.

Vstupné do všech památek je jednotné = 1,50 €.

Stojí za to vystoupat až do horní části zříceniny

3. Poloostrov Karpaz

Na severovýchodě ostrova vybíhá do moře úzký pruh civilizací téměř nedotčené země – poloostrov Karpaz. V místních vesničkách se zastavil čas a dokonce tu najdete jednu poslední, kde spolu žijí Řekové a Turci pěkně pohromadě. Jmenuje se Dipkarpaz a můžete tu navštívit jak mešitu, tak pravoslavný kostel.

V Dipkarpaz můžete navštívit mešitu i pravoslavný kostel

Odtud pokračujte směrem na klášter Apostolos Andreas. Pár kilometrů před ním narazíte na největší lákadlo poloostrova – rezervaci s polodivokými oslíky. No, s tou divokostí to neberte tak vážně, oslíci mají území vymezené plotem a o jejich divokosti se můžete přesvědčit sami, až se vám budou snažit vyrabovat auto. 🙂

Oslíci vás nenechají projet jen tak

Pokud jste zapomněli vzít mrkvičky s sebou, můžete jich pár nakoupit ve stánku u kláštera a krmit cestou zpět.

Nemáš něco k snědku?

Cestou zpátky se určitě zastavte na některé z přilehlých pláží. Nejslavnější z nich je Golden Beach, která je prý na seznamu 10 nejkrásnějších pláží světa. Jen těžko se nám chtělo věřit, že tady ještě nestojí žádné hotelové resorty. Voda byla průzračná a teplá, na pláži zlatý jemný písek… prostě ráj! Všude jinde by tohle místo okupovali turisté, tady si však parádní koupačku můžete užít nerušeně.

Nekonečné pláže na poloostrově Karpaz

4. Oblast Famagusty

Město Famagusta, turecky Gazimağusa, se často používá jako smutný symbol rozdělení ostrova. Pobřežní čtvrť Famagusty Varoša byla vyhlášeným letoviskem, ale po okupaci tureckým vojskem se z ní stalo město duchů. Luxusní hotely a výběrové obchody, to vše chátrá už přes 40 let za ostnatým drátem. Obsazení města bylo tak rychlé, že turisté ani místní obyvatelé si nestihli vzít svoje věci, a tak jsou prý na hotelích vybalené kufry a v obchodech potraviny z roku 1974.

Do někdejšího letoviska není povolený přístup, nahlédnout do města duchů je možné pouze z vedlejší pláže, ale fotografování je přísně zakázáno. Nám se bohužel čtvrť nepodařilo najít, přijeli jsme do Famagusty až večer a několikeré otáčení u zátaras z ostnatého drátu nám pro denní dávku deprese stačilo.

Město má trochu depresivní atmosféru

Ceny na Severním Kypru jsou nižší než v ČR, dráž bylo pouze v centru Nicósie, kde stál talíř kebabu s rýží a zeleninou 7 €. Za 1,5 l vodu v minimarketech zaplatíte cca 1 €. Půjčení auta nás stálo 35 €/den při půjčení na minimálně 3 dny. Litr benzínu vyšel v přepočtu na méně než 1 €.

Famagusta však nabízí i další pamětihodnosti – město má velmi zachovalé středověké hradby s Othellovo věží. Uprostřed starého města najdete rovněž kostel sv. Mikuláše, který byl přestavěn na mešitu Lala Mustafa Pasha, ruiny Benátského paláce a další pozůstatky benátských staveb.

Mešita Lala Mustafa Pasha

Návštěvu Famagusty spojte s prohlídkou ruin starověkého města Salamis. Zachováno je  antické divadlo, sportoviště a lázně. Opět naprosto nepochopitelně byla památka liduprázdná, všude jinde se na podobně zachovalé antické skvosty stojí fronty.

V Salamis najdete zachovalé antické památky
A nepotkáte tu ani človíčka

Nezapomeňte do kufru přibalit redukci do zásuvky – britskou nebo univerzální.

Krásné pláže, průzračné moře, minimum turistů a neveselá historie lákající k poznání – tak bych shrnula Severní Kypr já. Máte tip na podobnou destinaci?