Rozhodli jste se, že se přestěhujete za prací do Německa? V tom případě máte ten nejdůležitější krok za sebou. Teď už zbývá zařídit jen pár nutných formalit, aby vše proběhlo hladce a nedostali jste se do potíží s úřady. V žádném případě se nenechte papírováním od práce v Německu odradit, díky členství České republiky v EU je to úplně jednoduché.
Tento článek vám poradí, jaké dokumenty budete pro práci v Německu potřebovat a co je potřeba zařídit na úřadech při stěhování do Německa. Odpoví vám mimo jiné na tyto otázky:
- Potřebuji pro práci v Německu povolení k pobytu nebo pracovní povolení?
- Jak je to se zdravotním pojištěním při stěhování za prací do Německa?
- Co je potřeba zařídit ohledně sociálního pojištění při práci v Německu?
Jestli práci v Německu ještě hledáte, využijte kompletní návod, jak najít práci v Německu. Nebo vás tíží pochybnosti, že neseženete práci v Německu bez němčiny? Určitě to jde – mrkněte na tento článek, kde popisuji, co byste měli zvážit při hledání práce v Německu bez jazyka.
1. Potřebuji pro práci v Německu povolení k pobytu nebo pracovní povolení?
Povolení k pobytu
Od vstupu České republiky do Evropské unie (1. 5. 2004) mohou čeští občané cestovat po Německu pouze se svým občanským průkazem nebo cestovním pasem. Pokud se však do Německa stěhujete za prací, musíte do 14 dnů nahlásit své německé bydliště na radnici nebo obecním úřadu.
Potvrzení o přihlášení k pobytu (Meldebestätigung) je důležitý doklad, který budete potřebovat k vyřízení dalších náležitostí – založení účtu v bance, paušálu na telefon aj.
Přihlášení k pobytu v Německu
Jak jsem psala výše, při stěhování do Německa za prací musíte do 14 dnů nahlásit své německé bydliště na úřadě. Pokud to provedete později, hrozí vám sankce. Nicméně jsem se u svých kolegů zatím nesetkala s tím, že by pozdější přihlášení byl problém.
Přesto si včasné nahlášení ohlídejte, protože teprve poté vás můžou zaregistrovat na finančním úřadě, abyste získali daňové číslo (SteuerID). Rovnou se zeptejte, jakým způsobem vám daňové číslo doručí. Po přihlášení by mělo přijít automaticky poštou, ale pokud to trvá příliš dlouho, je nutné dojít na finanční úřad (Finanzamt). Když nebudete mít SteuerID, budete automaticky zařazeni do daňové třídy 6 (Steuerklasse 6), ve které se odvádí nejvyšší zálohy na daň z příjmu.
Správný název pro daňové číslo je “Steuer ID”. Funguje na principu rodného čísla v ČR, německé děti ho získají už při narození a celý život zůstává neměnné. “Steuernummer” je staré daňové číslo, které se využívalo do roku 2008 a vztahovalo se k bydlišti – proto se neustále měnilo. Z toho důvodu bylo zavedeno jedinečné a neměnné Steuer ID. Proto se nevyděste, když po vás zaměstnavatel bude chtít Steuernummer. Nejspíš má na mysli Steuer ID, často se tento výraz zaměňuje.
Přihlášení k pobytu provedete u příslušného přihlašovacího úřadu města nebo obce (Meldebehörde). Pokud si nevíte rady, kam přesně se jít nahlásit, poradí vám strýček Google. Například pro správný úřad v Berlíně hledejte “Meldebehörde Berlin” nebo “Anmeldung EU-Bürger Berlin” nebo “Einwohnermeldeamt Berlin”.
Ve větších městech si musíte předem zarezervovat termín na internetu. K přihlášení potřebujete od pronajímatele bytu podepsaný Wohnungsgeberbestätigung (stáhněte si ZDE) a pasovou fotografii. Na úřadě vyplníte formulář – pozor na kolonku náboženství. Pokud ji vyplníte (nebo vám ji vyplní snaživá úřednice jako v našem případě), jste automaticky přihlášeni k církevní dani (Kirchensteuer) a odhlásit se od ní není vůbec nic jednoduchého.
Teď si možná říkáte: Jak to mám udělat, když ještě žádnou německou adresu nemám, protože bydlení teprve hledám? Na začátku je to někdy opravdu prekérka, jelikož německou adresu po vás chtějí všude – na zdravotní pojišťovně, při založení účtu v bance, při vystavení potvrzení o bezdlužnosti od Schufa… Je opravdu důležité se co nejdříve zaregistrovat také kvůli získání Steuernummer a správným odvodům záloh na daních.
My jsme tuhle situaci vyřešili tzv. Wohnen auf Zeit. Příště se rozepíšu v podrobném článku, jak na krátkodobý podnájem a proč je to v podstatě jediná možnost, jak se vymotat ze začarovaného kruhu “hledám byt, abych měl německou adresu, ale abych ho našel, musím mít německou adresu”.
Pracovní povolení
S platností od 1. 5. 2011 se občanům České republiky otevřel německý pracovní trh. Do té doby bylo nutné mít pracovní povolení. V současné době nemusíte pro práci v Německu splňovat žádné speciální podmínky. Čeští občané mají v rámci volného pohybu pracovníků právo v Německu pracovat bez jakéhokoliv pracovního povolení. Zároveň se na ně vztahují stejná práva jako na německé pracovníky – například na sociální zabezpečení a minimální mzdu.
2. Jak je to se zdravotním pojištěním při stěhování za prací do Německa?
Pojištění můžete být pouze v jednom státě EU. Proto je nutné vzít v úvahu dva případy:
A. Odjíždíte do Německa hledat práci
Pokud do Německa odjíždíte práci teprve hledat, je nejlepší, když zůstanete prozatím pojištěni v České republice. To znamená, že v případě potřeby můžete čerpat zdravotní péči v Německu na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění (modrá kartička).
Náhlého onemocnění se nemusíte bát, s evropskou kartičkou máte v Německu nárok na ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé. Pozor – znamená to také uhradit stejné poplatky jako německý pojištěnec. Toto pravidlo se vztahuje na akutní ošetření, nikoliv na plánované zákroky – ty byste museli uhradit v plné výši.
Jestliže odjíždíte hledat práci do Německa a necháváte si dočasně stávající české pojištění, máte dvě možnosti (předpokládám, že již nejste v pracovním poměru, do té doby za vás hradil pojištění zaměstnavatel). Buď se evidujete na úřadu práce jako nezaměstnaný nebo se přihlásíte na svojí zdravotní pojišťovně jako samoplátce. Obojí má svoje výhody a nevýhody.
- Úřad práce bude platit zdravotní pojištění za vás, ale musíte se dostavit na jím určené schůzky a dodržovat jeho nařízení.
- Jako samoplátce máte volnost, ale musíte každý měsíc uhradit zdravotní pojištění ve výši 1803 Kč (sazba pro rok 2019).
Jakmile začnete v Německu vykonávat výdělečnou činnost, přihlásí vás zaměstnavatel k německému pojištění. Vy máte povinnost tuto skutečnost do 8 dnů oznámit svojí české zdravotní pojišťovně, jinak vám hrozí pokuta.
B. Už máte podepsanou pracovní smlouvu v Německu od konkrétního termínu
Pokud již máte podepsanou německou pracovní smlouvu od určitého data, zajděte na svoji zdravotní pojišťovnu ještě před odjezdem do Německa. Na pojišťovně musíte nahlásit, od kdy přestáváte být českým pojištěncem, aby vás z pojištění odhlásili.
Nepotřebujete k tomu žádný speciální formulář, ale je dobré mít s sebou pracovní smlouvu, případně budou chtít podepsat čestné prohlášení. Také musíte odevzdat průkaz pojištěnce – namísto něj si můžete nechat vystavit Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz do té doby, než vám začne běžet německý pracovní úvazek.
Pokud jste pracovali v Česku jako OSVČ, musíte se před odjezdem odhlásit mimo zdravotního pojištění také od sociálního pojištění.
Zdravotní pojištění po návratu do ČR
Po návratu do České republiky musíte dokázat, že jste si zdravotní pojištění platili v jiném státě. K tomu slouží formulář E104, ve kterém vám německá zdravotní pojišťovna doloží, od kdy do kdy jste v Německu platili zdravotní pojištění. Formulář by vám německá pojišťovna měla zaslat poštou co nejdříve, ale i když si o něj zažádáte ještě před odjezdem z Německa, může se to dost protáhnout.
Přesto ihned po návratu do ČR kontaktujte svoji českou zdravotní pojišťovnu. Vaše zdravotní pojištění musí navazovat, takže se musíte po ukončení německého pracovního poměru opět přihlásit v Česku. Já jsem na formulář E104 čekala víc než měsíc, do té doby jim stačilo ukázat výpověď (nebo pracovní smlouvu na dobu určitou) a podepsat čestné prohlášení. Nejlepší je zažádat si na německé pojišťovně alespoň o naskenování dokumentu na e-mail, než se dočkáte pošty.
Výběr zdravotní pojišťovny v Německu
Při nástupu do práce v Německu se vás zaměstnavatel zeptá, k jaké zdravotní pojišťovně (Krankenkasse) jste přihlášen. Svoji zdravotní pojišťovnu si můžete vybrat. Největším rozdílem mezi českým a německým systémem zdravotního pojištění je fakt, že v Německu existuje kromě veřejného zdravotního pojištění i soukromé. Jedná se tedy o duální systém, který momentálně zahrnuje přes 100 veřejných a 40 soukromých zdravotních pojišťoven.
Základní veřejnou pojišťovnou je AOK (odpovídá české VZP). Od státní zdravotní pojišťovny můžete za splnění určitých podmínek přejít k soukromé pojišťovně. Hranice pro přechod je v roce 2019 minimální roční příjem 60 750 €. Ale pozor – jakmile se jednou pojistíte u soukromé pojišťovny, je téměř nemožné vrátit se ke státní, i přes to, že vaše příjmy klesnou.
Zaměstnavatel po vás pravděpodobně při nástupu bude požadovat Mitgliedsbescheinigung der Krankenversicherung – v podstatě potvrzení od zdravotní pojišťovny, kde jste pojištěn. To samozřejmě nemáte. Stačí tedy zaměstnavatele požádat, aby vás u vámi vybrané pojišťovny přihlásil, protože jste ještě nikdy v Německu pojištěni nebyli.
Pokud není ochoten, můžete si zajít na pobočku sami a zažádat si o registraci. Potřebujete pouze pasovou fotku, vyplníte prohlášení, že jste dosud byli přihlášeni v Česku a ukážete svoji pracovní smlouvu. Pak už jen zaměstnavateli předáte Mitgliedsbescheinigung z konkrétní pojišťovny, u které za vás bude odvádět zdravotní pojištění.
My jsme vždycky byli pojištěni u AOK a to zejména z toho důvodu, že je u nich naprosto bezproblémové přihlásit se jako pendler.
Plastovou kartičku pojištěnce vám zašle pojišťovna poštou. To může pár týdnů trvat. Do té doby si můžete zajít na pobočku pro papírové potvrzení, které vám vystaví na počkání a nahrazuje kartičku pojištěnce. Potvrzení vám však vydají až ve chvíli, kdy vás zaměstnavatel skutečně přihlásil.
Přihlášení na pojišťovně jako pendler
Jako pendler se u zdravotní pojišťovny nejčastěji registrujete, pokud každý den dojíždíte za prací do Německa, ale zároveň máte stále bydliště v České republice. U AOK (nejsem si jistá, jak je to u jiných pojišťoven) si však můžete o pendlera zažádat, i když dojíždíte zpět do Česka méně často – například každý víkend.
Nejjednodušší je domluvit se na tom v pojišťovně hned, jak vás zaměstnavatel přihlásí ke zdravotnímu pojištění (s vaší první výplatou už musíte být přihlášeni). Vyplníte jednoduchý formulář, kde zaškrtnete, jak často do Česka jezdíte. Na základě toho vám vystaví formulář E106/S1, se kterým přijdete na pobočku vaší české pojišťovny. Od ní obdržíte žlutý průkaz pojištěnce, se kterým máte nárok na plnou zdravotní péči na území České republiky.
Je možné, že vám německá pojišťovna nedá formulář E106 rovnou, ale zašle ho přímo na vaši českou pojišťovnu poštou. Vaší české pojišťovně také může nějaký ten pátek trvat, než vám vystaví vaši kartičku. Můžete si tam však zajít a zažádat alespoň o papírové Potvrzení o registraci, které je platné maximálně 6 měsíců.
3. Co je potřeba zařídit ohledně sociálního pojištění při práci v Německu?
Sociální pojištění je pro zaměstnance v Německu povinné. Poté, co jste si vybrali zdravotní pojišťovnu, vás zaměstnavatel přihlásí rovněž k placení sociálního pojištění. Další kroky následují automaticky. Vy nemusíte dělat nic.
V Německu existuje tzv. 5 pilířů sociálního pojištění:
- nemocenské pojištění,
- pojištění pro případ odkázanosti na dlouhodobou péči,
- důchodové pojištění,
- úrazové pojištění,
- pojištění pro případ nezaměstnanosti.
Ukončení pracovního poměru – formulář U1
Po ukončení německého pracovního poměru je dobré si nechat před odjezdem do ČR vystavit formulář U1. Ten plní funkci zápočtového listu a potvrzuje dobu placení sociálního pojištění v Německu, která se bere v úvahu při přiznání podpory v ČR.
Formulář vám vystaví příslušný úřad práce (Agentur für Arbeit).
Započítává se mi odpracovaná doba v Německu do odpracovaných let do důchodu?
Pokud za vás zaměstnavatel řádně odvádí důchodové pojištění, pak se odpracovaná doba v Německu (a ostatních zemí EU) započítává do odpracovaných let. Při nároku na důchod budete dostávat poměrný důchod z více zemí EU, podle doby pojištění a dosažených výdělků v dané zemi.
A to je vše! Jakmile zařídíte tohle drobné papírování, všechno už běží automaticky. Opravdu se nejedná o nic složitého a není ani zapotřebí dobrá znalost němčiny, většinu věcí za vás vyřizuje přímo zaměstnavatel.
Článek jsem ještě rozšířila o podrobný návod krok za krokem, jak zařídit všechny potřebné formality při stěhování do Německa, ale také při návratu do Česka. Najdete ho na portálu JakDoNemecka.cz.
Není vám něco jasné? Tak napište dotaz do komentáře. Pokud budu vědět, tak ráda poradím. 🙂
Dobry den, mate nejake zkusenosti i s UK? Dcera pracovala oficialne 12 let v UK a jezdila domu pravidelne 3 – 4x do roka. 30.12 se vratila zpet i s dcerkou do Cech a na UP ji primeli podepsat papir, ze nebude zadat o podporu a i ji rekli ze nema na nic narok. Vyplnili jsme dokumenty U1 a zaslali do UK,cekame az nam prijdou potvrzene dokumenty, bohuzel to trva asi 3 mesice. Nechce se mi verit ze nema ma nic nsrok kdyz IK je v EU. Nebo muzete me na nekoho nasmerovat kdo by nam mohl poradit. Dekuji Haluziková
Dobrý den, s Británií zkušenost nemám, ale myslím, že pro celou EU platí totéž. Opravdu má člověk nárok na podporu v nezaměstnanosti v tom státě, kde naposledy pracoval a odváděl sociální pojištění – v případě vaší dcery tedy v UK. Po jednom měsíci evidence však může zažádat o převedení dávek do České republiky.
Výjimka je pouze v případě, že během života v zahraničí měla centrum zájmu stále v ČR, což se ale posuzuje individuálně a myslím, že návštěva několikrát do roka tomu bohužel neodpovídá. Tady je to vysvětleno: https://portal.mpsv.cz/eures/navrat
Snad vám to pomůže 🙂
Dobry den,
Pred 2 tydny jsem se po 6ti letech v anglii, kde jsem pracovala, nastehovala do Nemecka kam prelozili pritele. Uz jsem si zaridila Meldebehorde a uz mam i danove cislo. Zatim jsem nezamestana a tak si nejsem kde a jak se prijlasit na socialni a zdravotni. Z cr uz jsem ho zrusila kdyz jsem se odstehovala do Anglie.
Dokazali by jste mi poradit na jaky urad se obratit?
Dekuji Katka
Ahoj Katko,
zdravotní pojištění ti musí navazovat, takže je nutné se k němu přihlásit co nejdříve – budeš ho muset doplatit nejspíš i za duben, pokud už jsi nebyla pojištěná v Anglii. Sociální pojištění není povinné, když jsi nezaměstnaná, ale můžeš si ho platit dobrovolně. Nejjednodušší bude, když si zajdeš přímo na zdravotní pojišťovnu, u které chceš být pojištěná – obdoba české VZP je v Německu AOK – a tam se přihlásíš jako samoplátce. Nejspíš po tobě budou chtít potvrzení, že jsi do té doby byla pojištěná v Anglii. Taky se tam můžeš zeptat, jak je to se sociálním pojištěním, pokud by sis ho chtěla platit, měli by ti s tím poradit, protože je to v podstatě provázené.
Dej vědět, jak ti to dopadlo 🙂
Jana
Ahoj,
Mám už v Německu připravenou (nepodepsanou) pracovní smlouvu. Chápu dobře ze bych ji měl předložit pojišťovně u nás v ČR která mě odhlásí? A po příjezdu do Německa si teda vyberu novou… (zbytek zařídit zaměstnavatel.) chápu dobře.?
Díky moc za odpověď. 🙂
Ahoj,
přesně tak. Česká pojišťovna chce většinou nějaký pádný důvod, proč se chceš odhlásit od pojištění, což právě smlouva v zahraničí je. Po příjezdu do Německa řekneš zaměstnavateli, že jsi ještě v Německu nepracoval a chceš pojišťovnu XY a on vše zařídí. Pokud nebude ochotný, tak se skočíš zaregistrovat na pobočku ty, ale dál už řeší vše zaměstnavatel.
Jinak kdybys měl pochybnosti o tom, jestli se smlouva v Německu nakonec podepíše, můžeš se domluvit v ČR s pojišťovnou i tak, že se případně odhlásíš e-mailem a kartičku pošleš poštou zpět do ČR. To záleží na domluvě. 🙂 Pozor jen na to, že jakmile pracovní smlouvu podepíšeš, musíš to oznámit do 8 dnů české pojišťovně.
Pokud by ti ještě něco nebylo jasné, určitě se ozvi.
Hodně štěstí v nové práci! Ať ti všechno klapne, jak má! 🙂
Jana
Dobrý den, pracují v Německu od prosince v na konci dubna jsem ukončila pracovní poměr a v květnu si našla jinou práci. Jsem pojišťena u zdravotní pojišťovny AOK. A jelikož nemám ještě podepsanou smlouvu, květen za mě zamestanavatel nebude odvádět zdravotní pojištění. Proto bych se chtěla zeptat zda je možné zaplatit v Česku zdravotní pojištění jako samoplatce ? jelikož je ta částka menší než v Německu. Děkuji
Dobrý den,
v tomto případě myslím, že budete muset doplatit pojištění v Německu. Pokud byste chtěla platit za květen v Česku, musela byste se v Německu odhlásit, do ČR dodat potvrzení E104 o době, kdy jste byla pojištěná v Německu a hned další měsíc to samé nazpátek – odhlásit v ČR a přihlásit v Německu (předpokládám, že v červnu už zase budete pracovat v Německu). Vzhledem k tomu, jak se to administrativně táhne, neumím si to moc představit. To byste se musela informovat přímo na AOK, zda by to šlo zařídit jednodušeji, když se jedná pouze o jeden měsíc. Navíc veškeré změny jste povinna hlásit na pojišťovně do několika dnů – pokud za Vás zaměstnavatel na konci dubna na AOK přestal platit, ale Vy jste si tam nedošla a neodhlásila se, předpokládám, že už u Vás budou evidovat za květen na AOK nedoplatek.
Bohužel bližší informace k podobnému případu nemám. Doporučila bych Vám kontaktovat nejlépe přímo AOK a domluvit se s nimi, jaké jsou možnosti.
Zdravím,
Jana
Dobrý den. Mám problém. Přihlásila jsem se u německé AOK a prý do týdne mi přijde kartička AOK, takže od 1.9.2020 jsem pojištěná v Německu a u České VZP. 1.9.2020 jsem objednaná k lékaři v Chebu ale nevím, co mám dělat, když nemám pendlerskou kartičku.
Dobrý den Jano, děkuji za výše uvedené informace, chci se jen zeptat jak je to s prací studentů v Německu. Moje dcera, studentka VŠ v ČR se v současnosti přihlásila k pobytu v Německu, pracuje na MIMIJOB, ale hledá práci, která by nebyla omezena výší výdělku. Bude v Německu pobývat asi 3 měsíce, jak je to u studentů s placením soc. a zdrav. pojištění. Co má udělat i po skončení pracovní smlouvy aby neměla nějaký dluh vůči Německu. Děkuji za rady
Dobrý den,
v případě, že si chce najít větší úvazek, je za ni zaměstnavatel povinen odvádět zdravotní a sociální pojištění a zálohy na daně. V tom případě se musí odhlásit ze zdravotního pojištění v ČR (do 8 dnů) a po návratu do ČR prokázat, že platila pojištění v Německu a opět se přihlásit v ČR – kde za ni jako za studenta hradí ZP stát.
Žádný dluh vůči Německu by jí vzniknout neměl, protože bude všechny odvody platit v Německu, stejně tak zálohy na dani. K tomu bude potřebovat daňové číslo – jestli je však přihlášená k pobytu, měla by ho obdržet.
Dříve existovala omezení pro maximální počet měsíců, po které smí zahraniční student v Německu pracovat. O aktuální situaci bohužel nevím. Každopádně je určitě dobré informovat HR zaměstnavatele o tom, že je student v ČR a jestli z toho pro ni vyplývají nějaká omezení. Podmínky se také lišily pro jednotlivé spolkové země. Pokud by tedy zaměstnavatel neměl s podobným případem zkušenost, je dobré obrátit se na místní Agentur für Arbeit.
Přeji pěkný den!
Jana
Hezký den, když jsem se byla na jaře letošního roku ptát u své zdravotní pojišťovny, co musím zařídit, když budu zaměstnanec v DE, řekli mi, že žádná lhůta pro odhlášení zdravotního pojištění v ČR není. Že prý jim mám přinést formulář E 106, který může německá zdravotní pojišťovna posílat i několik týdnů. Tak teď nevím, jak s těmi osmi dny, jak píšete Vy…
Dobrý den, formulář E106 se týká pouze pendlerů, to je zase něco jiného. To skutečně může trvat několik týdnů, než si to pojišťovny mezi sebou vyřídí.
Pokud nechcete být pendler, formulář E106 vůbec nepotřebujete.
Co se týče lhůty pro odhlášení se ze zdravotního pojištění v ČR, zde přikládám informace přímo ze stránek VZP: https://www.vzp.cz/pojistenci/cestovani-a-pobyt-v-zahranici/pobyt-v-zemich-evropske-unie
Pokud občan vyjíždí vykonávat výdělečnou činnost v jiném státě EU, informuje ještě před vycestováním svou českou zdravotní pojišťovnu a od data zahájení výdělečné činnosti se odhlásí z českého systému zdravotního pojištění. Odhlášení může také provést až v momentě zahájení zaměstnání, nikoli již při výjezdu do zahraničí, kde třeba bude teprve práci hledat. Pokud zahájí výdělečnou činnost v jiném státě EU, musí to neprodleně (do osmi dnů) oznámit své české zdravotní pojišťovně. Stačí zaslat doklad, který věrohodně prokazuje výkon výdělečné činnosti (pracovní smlouva, výplatní páska, nejlépe však doklad o existenci zdravotního pojištění) spolu s krátkou žádostí o ukončení zdravotního pojištění v ČR. V každém případě je nutno zároveň vrátit český průkaz zdravotního pojištění!
Dobry den, mam velmi zvlašsní problém. co mam delat když mi zamestnavatel nechce dat moji pracovni smlouvu která konci za 2 mesice az.rekli mi ze mi ji neprodlouží…ale ja si ted nemuzu vyridit ani mateřskou a ani kindergeldy . Dekuji za jakekoliv rady
Dobrý den,
vy jste při podpisu nedostal pracovní smlouvu? Pokud máte se zaměstnavatelem potíže, můžete se obrátit na právníka, resp. pracovní soud. Vyhledejte si ve skupině https://www.facebook.com/groups/237468730760/ hesla právník nebo pracovní soud, řešilo se to tam mockrát a podívejte se, koho ostatní doporučují (myslím, že někteří i mluví česky).
Jinak bohužel nemám s podobnou situací zkušenosti.
Zdravím, Jana
Ahoj, Pracovní smlouvu jsem podepsal v De 1.7.19 a zároveň jsem podepsal plnou moc na to aby za mě zaměstnavatel vyběhal vše důležité. Takže mi začalo chodit pár dopisů, že mě vítají, a že mi pošlou kartičku pojištěnce. Tak by mě zajímalo jestli musím něco řešit na české pojišťovně nebo nemusím? Jedná se o práci v De kdy se budu vracet každý víkend domu. Děkuji moc za radu.
Ahoj, ano, musíš se odhlásit v ČR od zdravotní pojišťovny a vrátit jim kartičku. Jinak pokud jezdíš na víkendy domů, tak máš nejlepší zažádat si ještě o E106 u německé pojišťovny, abys měl nárok na plnou péči i v ČR.
Hezký den,
Jana
Dobrý den, pokud odjizdim každý den do práce do Německa ale bydlím a vracím se každý den domu do ČR , je nutné si měnit zdravotní pojišťovnu ?
Děkuji
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně předčasného důchodu mého manžela. S prací v ČR skončil v březnu 2018. Od té doby pracuje v Německu u německé firmy, tudíž veškeré pojišťovny-zdravotní i sociální si platí tam. Letos si od 29.9.2019 požádal o předčasný důchod zde v ČR, který mu byl minulý týden přiznán. Může bez omezení stále pracovat v Německu?
Dobrý den, s tímto nemám žádné zkušenosti, měl by se informovat přímo na úřadě.
Děkuji za pochopení.
Jana
Ahoj Jano moje dcera ma prijit za mnou do Nemecka vim ze se musi zaregistrovat ve svem bydlisti do 14 dnu ale nevim kdo za ni bude platit socialni a zdravotni kdyz jeste nebude mit praci dekuji Jindra
Ahoj,
sociální není povinné, ale zdravotní musí být samoplátce a přihlásit se u pojišťovny. Teoreticky by možná šlo vzít si ji do svého Familienversicherung, to ti poví na pojišťovně.
Jana
Dobry den,
mám plný pracovní poměr v ČR a zároveň poloviční úvazek v Nemecku,jedna se jen o 2 měsíce a pak budu převedena na minijob.Hlavni pracovní poměr mám a budu mít stále v ČR.
Na pojišťovně u nas mi ovšem nevydali náhradní kartičku a odkázáli mne na OSSZ abych si tam vyzvedla formulář A1 a domluvila se tam.Ted teď vůbec nevim jak to funguje v tomto případě.Zamestnavatel v ČR za mne odvádí sociální a zdravotní a zároveň mi ovšem 2 měsíce bude běží v Nemecku,je to vůbec vše v poradku?
Dekuji za odpověď
Dobrý den, v pořádku to není, protože zdravotní pojištění můžete hradit pouze v jednom státě EU. Jestliže máte hlavní pracovní poměr v ČR, tak opravdu můžete do Německa pouze s A1, jak vám řekli na pojišťovně. Tady máte odkaz https://www.cssz.cz/web/cz/soubezny-vykon-cinnosti a určitě si zajděte co nejdříve na OSSZ.
Hezký den!
Jana
Dobrý den Jano,
dostala jsem nabídku na práci v Německu, kde budu pracovat minimálně 50% času z domu v ČR a zbytek v německé kanceláři. Zaměstnavatel požaduje, abych se přihlásila v Německu k pobytu. Pracovní smlouvu bych podepsala jako německý rezident. V takovém případě budu hradit zdravotní pojištění v Německu a odhlásím se z českého pojištění. Zajímá mě ovšem, jestli změna mého zdravotního pojištění nějak ovlivní mé děti? (19 let, studuje VŠ a 15 let, střední škola) Obě děti zůstanou v ČR a studovat budou zde, tzn. že i zdravotní péči budou potřebovat v ČR. Kde budou pojištěny děti, pokud zdravotní pojištění matky bude v Německu? Máte s tím nějaké zkušenosti?
Předem děkuji za odpověď,
Radka
Dobrý den, Radko,
pokud vím, tak by to neměl být problém, protože v ČR jsou děti státními pojištěnci. Tedy je to jiný případ než v Německu, kde jsou naopak součástí tzv. Familienversicherung a platí za ně pojištění rodiče. Každopádně osobní zkušenost s tím nemám, takže na Vašem místě bych si to zjistila přímo na české pojišťovně, až budete sebe odhlašovat.
Hezký den! 🙂
Jana
Dobrý den,
pokud pracuji v Německu kde jsem i pojištěna a přestoupím do nové práce / ukončeno 18.10.2020 a nová smlouva od 20.10.2020/ chybí tedy 1 den pojištění. Platí to zde jako v České republice, když nastoupím do nové práce v průběhu měsíce, platí za mě zdravotní pojištění zaměstnavatel za celý měsíc a nemusím chybějící dny doplácet.
Děkuj za odpověď
Dobrý den,
mám takový problém, mohu dostat smlouvu u zaměstnavatele v Německu, jenže nemám steuer ID ani bydliště v Německu. Kvůli tomu, že zde nemám bydliště, nemohu dostat Steuer ID a zaměstnavatel mi tak nemůže dát podepsat smlouvu. Nevíte prosím jak toto mohu vyřešit? Popřípadě jak dlouho trvá vyřízení Wohnen auf zeit?
PG SLOT ทุนน้อยก็รวยได้ แม้ว่าคุณจะมีทุนน้อย แต่อยากเล่นเกมสล็อตออนไลน์นั่นไม่อยากเลย เพราะในแต่รายการใช้เงินลงทุนน้อยมากถึงมากที่สุด พีจีสล็อต ไม่ต้องลงทุนเยอะก็มีโอกาสรวยได้
website ini sangat berguna bagi siapa saja yang ingin memulai bisnis, terima kasih atas artikel yang bermanfaat ini
Dobrý den, můj bratr pracuje v německu. Bydlí tam i je přihlášený na AOK. Kartičku pojištěnce má také. Bohužel se stalo to, že měl nehodu a je od 29.11.2022 na neschopence. Je po operaci hlavy, kdy mu byla odebrána část lebky a bude muset jít na operaci znova, kdy mu kost vrátí zpět. Problém je ale to, že nemá doktora v německu a klinika na které byl operován mu řekla, že musí jít ke svému obvodnímu lékaři, ten se spojí s klinikou a poté udělají plán operace apod. Operace má být provedena do konce února. Nevíme si rady, na koho se máme obrátit a jak dále postupovat. Děkuji Holub David
buy mushrooms in oregon
oregon mushrooms shop
microdosing in portland oregon
Where To Buy Psilocybin Mushrooms Online In Portland Oregon
buy mushrooms portland
where to buy psilocybe oregon
where can you buy mushrooms in oregon
where can i buy psilocybin mushrooms
where to buy psilocybin mushrooms
Buying Mushrooms In Oregon
buying mushrooms in portland
where to buy legal mushrooms in oregon
buying psychedelic mushrooms in oregon