fbpx

Možná si říkáte, proč bych se měl/a odstěhovat za prací zrovna do Německa? Němci, označováni za nejnudnější národ na světě, tvrdě pracující, pořádek milující a tak trochu arogantní – co od nich člověk vlastně může čekat? V práci to asi taky nebude žádný med, tvrdý dril, píle, přesnost, dochvilnost – to jsou jen některá klišé, která o Německu a jeho obyvatelích koluje. Víte, co je na těchto stereotypech nejlepší? Že je na nich trochu pravdy, ale nakonec je to třeba úplně jinak. 🙂

Ach, ti Němci…

Jo, přiznávám, i já jsem se řadila k (podle mě dost početné) skupině, která o Němcích neměla moc pěkné mínění. Z občasných výletů za hranice mi utkvěla jenom ta příšerná dikce. S přibývajícími hodinami němčiny na gymplu se mi ten jazyk hnusil víc a víc. A pokud se trochu zajímáte o historii, je jasné, že v podstatě neexistuje žádný důvod, proč tenhle národ milovat.

Na druhou stranu slýcháte celé dětství od rodičů “No jo, to tenkrát v západním Německu…” “No jo Němci, ti si žijou/ti se mají/těm se to mluví” a s přibývajícími lety začnete vnímat i sdělení ve zprávách: silná ekonomika, vysoké mzdy, kvalitnější potraviny… prostě spousta tvrzení, že v téhle zemi je všechno tak nějak lepší a růžovější. A začne vás hlodat myšlenka, jestli těm Němčourům přece jenom nedat šanci.

Jak jsem se dostala k první práci v Německu

Ke svojí první práci v Německu jsem se dostala vlastně z donucení. V 18 mě tatínek vyslal na letní prázdniny na zkušenou do Drážďan, kde měla centrálu firma, ve které pracoval. Všem ve firmě bylo minimálně 40, mí kamarádi se povalovali někde u vody a já místo toho musela každý den od 7:30 makat – jak to asi mohlo dopadnout? Upřímně jsem tu práci nenáviděla a zařekla jsem se, že do Německa mě už nikdy nikdo nedostane.

V Drážďanech jsem získala svoji první pracovní zkušenost v zahraničí

Jenže znáte to přísloví – člověk míní… O pár let později jsem s kamarády skočila po hlavě do podnikání a nutně potřebovala vydělat za 3 měsíce minimálně 100 tisíc. A tak jsem se ocitla v Německu podruhé, tentokrát v Erfurtu. Loni jsem se přestěhovala do Německa za prací potřetí, tentokrát do toho západního. Oba s Petrem jsme sehnali práci a už přes rok žijeme v Dortmundu. Protože se mě hodně lidí ptá, jak to tady chodí a jak se tu žije, rozhodla jsem se zařadit tuhle rubriku i na svůj blog.

V dalších příspěvcích se o životě „na západě” rozepíšu podrobněji – jak tu najít práci, bydlení, co je potřeba za dokumenty a trochu si rýpnu i do těch stereotypů. Pro začátek mám pro vás ale pět důvodů, proč pracovat v Německu, resp. začít žít zrovna tady.

1. Výše mzdy

Nebudu chodit dlouho kolem horké kaše. Peníze jsou obvykle důvodem číslo jedna, proč se Češi do Německa stěhují. Že jsou v Německu cca trojnásobné platy než v Česku, je všeobecně známá věc. Ale pojďme se podívat na konkrétní čísla.

Minimální mzda v Německu je 8,84 €/hodinu

Minimální hodinová mzda v roce 2018 činí 8,84 €, podle zákona o minimální mzdě se navíc každé 2 roky mění – naposledy se zvýšila o 0,34 € a bude se upravovat znovu s platností od 1. ledna 2019 na 9,19 €.

Průměrná hrubá mzda za rok 2017 činila 3771 €. Samozřejmě se nejedná o údaj se 100% vypovídající hodnotou, stejně jako v ČR na průměrnou mzdu dosáhne pouze třetina zaměstnanců. Obrovské rozdíly jsou rovněž mezi spolkovými zeměmi, v tomto ukazateli bývalé východní Německo dále zaostává a průměrná mzda se tam pohybuje pouze kolem 3000 €. Markantní rozdíly jsou rovněž mezi příjmy mužů a žen, v současné době je rozdíl ve výdělku 21 %.

2. Vzdálenost do ČR

Německo je ideální zemí pro první pracovní zkušenost v zahraničí. Chcete zůstat v dosahu rodiny a přátel? Máte strach, že se neuchytíte a rychle se budete stěhovat zpátky? Pak je náš západní soused skvělou volbou. Celá země je dostupná v rámci několika hodin jízdy autem, autobusem nebo vlakem, a tak nemusíte zoufat, co s vámi bude, když si nevyděláte ani na letenku zpátky domů 🙂

Navíc práci v Německu si můžete najít už z domova přes české pracovní portály, vyzkoušejte třeba Dobrá práce.cz nebo jobs.cz. Chcete zjistit všech 10 vyzkoušených triků, jak najít práci v Německu? Tak si přečtěte můj obsáhlý návod.

Hranice přímo s Českou republikou vám dává možnost za prací do Německa pouze dojíždět. V tom případě jste tzv. pendler, který žije trvale v ČR a každý den pendluje přes hranice do zaměstnání. Pokud bydlíte v blízkosti hranic, určitě jste tuhle možnost už zvažovali. Ze své zkušenosti bych vám však doporučila přestěhovat se kompletně. Žít a pracovat v zahraničí totiž není pouze o tom vydělat co nejvíc peněz. Posune vás to dál hlavně v osobní rovině – vystoupíte ze své komfortní zóny, konečně se vymaníte ze zaběhnuté rutiny, získáte samostatnost i nadhled nad životem v Česku.

3. Sprechen Sie Deutsch?

Zlepšení jazykových dovedností je dalším z primárních důvodů, proč se alespoň dočasně přestěhovat do zahraničí. Někteří z vás si samozřejmě budou říkat: “To není můj případ, německy válím na jedničku.” Ale vyzkoušeli jste si svoje jazykové schopnosti přímo v Německu? V různých spolkových zemích? S rodilým mluvčím, který ale není učitelem? Pokud ne, dovolím si vaše sebevědomí malinko krotit. 🙂

Němčina je pekelně těžký jazyk

Když jsem poprvé pracovala v německých Drážďanech, se znalostí němčiny na certifikované(!) úrovni C1 jsem nebyla schopná objednat si ani oběd v kantýně. Nikdo mi prostě nerozuměl. Asi si umíte představit, jak jsem se cítila, když jsem se stěhovala za prací podruhé po tom, co jsem německy 5 let ani nepípla.

Němčina je strašně těžký jazyk a bohužel, na rozdíl od angličtiny, se nesetkáváme s jeho hovorovou formou například ve filmech a seriálech. Proto vám bude trvat, než si mluvenou němčinu naposloucháte. A to nemluvím o všech možných dialektech a specifikách nejen spolkových zemí, ale i jednotlivých měst. Mrkněte na video, ať máte lepší představu.

Teď jenom doufám, že jsem vás moc nevyděsila! Ono nic není tak horké, jak se na první pohled zdá. Pokud jste dosud německy přímo v Německu ještě nekomunikovali, určitě se prvních pár dnů zapotíte. Možná budete dokonce volat s pláčem mamince, protože jste zjistili, že německy neumíte vlastně ani slovo. (To vůbec není moje vlastní zkušenost! 🙂 ) O to víc se však cení, že to překonáte a za pár týdnů budete sprechtit jedna radost. Proto vám může pobyt v Německu jenom prospět – z akademické znalosti němčiny se posunute k té komunikativní.

4. Plusové body do životopisu

Německo je rozvinutá západní ekonomika, proslulá kvalitou a precizností svých výrobků. Není tedy divu, že v české kotlině má v podstatě jakákoliv pracovní zkušenost z této země pozitivní ohlas. Máte čerstvě po škole, vaše němčina nestojí za nic a uplatníte se maximálně jako servírka? Ani potom nezoufejte.

Za prvé, každou pozici lze v životopisu trošku zaonačit. Tím samozřejmě nemyslím lhát, ale nejspíš tušíte, co mám na mysli. Mezi pojmy sekretářka a Office Manager je diametrální rozdíl, i když náplň práce zůstává stejná. A zabalit obyčejnou pracovní pozici do sofistikovaného názvu je praxí především samotných firem, není důvod, proč to nevyužít i ve svůj prospěch.

Zkušenost ze zahraničí vám stoprocentně přilepší i v Česku

Za druhé, vaše zkušenost ze zahraničí dává firmám několik jasných signálů: jste flexibilní, proaktivní, motivovaní, odvážní, ovládáte cizí jazyk a máte chuť se rozvíjet. Vaše cena na českém trhu práce zaručeně stoupne.

5. Uděláte si vlastní názor

Německo je pro spoustu Čechů skoro modla, nedostižný ideál, který se nám nedaří dohnat ani téměř 30 let po revoluci. Čísla na papíře vypadají hezky, ale jaká je skutečná realita?

Ruku v ruce s vysokými platy jdou vysoké daně. V Německu je jedno z nejvyšších zdanění v Evropě, daň z příjmu je progresivní, tedy čím více vyděláváte, tím vyšší procento vám daň z výdělku ukousne. Navíc jsou tu přeci životní náklady o dost vyšší než v ČR. Tohle jsou dva základní protiargumenty, proč v Německu nepracovat – vlastně se to vůbec nevyplatí a v Česku se máme v konečném výsledku lépe.

Samozřejmě záleží, kde přesně budete žít a jaké jsou vaše nároky. Ve velkých městech jako Hamburg, Frankfurt, Mnichov jsou náklady na bydlení logicky vyšší než v Česku, úměrně tomu však stoupá i mzda. S minimální mzdou ve Frankfurtu nemáte v podstatě šanci přežít, v Erfurtu s tím nebudete mít problém a ještě ušetříte. Vždy je tedy důležité spočítat si tyhle věci předem a nevzít špatně placenou práci v nejdražším regionu.

Ze své zkušenosti však můžu říct, že ačkoliv ani jeden z nás zdaleka nedosáhne na průměrnou mzdu v Německu (natož v tom západním) a bydlíme v půlmilionovém městě v jedné z nejdražších spolkových zemí, zajistíme si vyšší životní úroveň, než bychom měli jako dva vysokoškoláci v Praze. Konkrétní příklady, kolik si tady můžete vydělat a jak vysoko se šplhají životní náklady, rozvedu v dalším příspěvku.

Zjednodušeně řečeno – nejspíš se tu nebude žít lépe těm, kteří přepočítávají svoji životní úroveň na počet piv, která si můžou dát v hospodě, protože půllitr tady stojí i 5 €. V žádném případě tím nechci nikoho urazit, každý má v životě jiné priority. Ani nechci říct, že každý Němec se má lépe než Čech. Na druhou stranu se mi zdá, že se v Česku poslední dobou množí různé články a statistiky o tom, že se ve skutečnosti nemáme tak špatně a nebo si žijeme snad dokonce na vyšší úrovni než ti Němci a Švýcaři?!

Nejvíc mě pobavil článek srovnávající výši soukromého majetku domácností, dle nějž jsou Němci úplní žebráci, protože na rozdíl od Čechů jich ani polovina nežije ve vlastním domě nebo bytě. Podle této statistiky je tedy Němec, který žije v nájmu, nemá v povaze šetřit, ale každý měsíc utratí 3000 €, chudší než Čech, který vydělá 10 tisíc čistého a zdědil garsonku po babičce na maloměstě.

Do statistik se schová ledacos. Neříkám, že všechno v Česku je špatně a díky cestování jsem si už dávno uvědomila, že v celosvětovém měřítku se máme královsky. Na druhou stranu bychom se neměli nechat uchlácholit podobnými statistikami a senzačními titulky jako “Němci jsou největší chudáci v eurozóně”. Platy v Česku jsou podhodnocené a první krok k tomu, aby se to změnilo, je si to přiznat.

Velkou oklikou se konečně dostávám k poslednímu důvodu, proč pracovat v Německu – abyste si udělali vlastní názor. Kašlete na všechny statistiky a diskuze, i můj názor je úplně nepodstatný. Udělejte si vlastní. Sbalte se a vyzkoušejte si pracovat v Německu, ať zjistíte, jak se tu žije a líbí vám. Později nebudete muset litovat, že jste to alespoň nezkusili. A ať bude vaše zkušenost pozitivní nebo negativní, jednoznačně vás obohatí do dalšího života.

O životě a práci v Německu jsem začala psát na samostatný portál JakDoNemecka.cz. Mrkněte tam na rozšíření článku, proč pracovat v Německu.

Chystáte se za prací do Německa? Napište mi do komentářů, co by vás zajímalo v dalším příspěvku!