fbpx

Chcete pracovat v zahraničí, ale nevíte, jak začít? Potřebujete poradit, jak najít práci v Německu? Tak přesně pro vás jsem sepsala tento kompletní návod s desítkou tipů, se kterými vás práce v Německu nemine. PS: Jde to i bez němčiny.

V Německu pracuju víc než rok v marketingu e-shopu, který působí ve 13 zemích Evropy, mimo jiné i v Česku. Když jsem začínala, nebyla jsem ochotná promluvit německy ani slovo. Na pohovoru mi šéfové slíbili, že veškerá komunikace probíhá převážně v angličtině. Tak určitě… Úsměv mi zamrznul hned na prvním meetingu, kde se samozřejmě mluvilo jenom německy a já pochytila každé páté slovo. Jenže co tě nezabije, to tě posílí a za pár měsíců už jsem v práci sprechtila nonstop.

Před pár lety jsem si v Německu vyzkoušela i práci v pohostinství. Mám tedy zkušenost s hledáním práce víceméně nekvalifikované i takové, která vyžaduje vzdělání a praxi. Obě jsem našla z Česka. Na druhou stranu Petr, který se odstěhoval do Dortmundu se mnou, musel hledat práci až tady, navíc už byl limitovaný místem bydliště. Do nové práce nastoupil za 3 měsíce. To sice není nejhorší, ale určitě by to byl snazší proces, kdybychom měli více zkušeností a povědomí o tom, jak tady pracovní trh vlastně funguje.

Teď jsme už o něco chytřejší, a proto se s vámi podělím o našich 10 tipů, jak hledat práci v Německu –  a hlavně, jak ji najít.

Stále pochybujete, jestli je pro vás práce v Německu to pravé? Zjistěte nejdříve 5 důvodů, proč pracovat v Německu.

1. Začněte hledat už z Česka

Získat práci v Německu z Česka není nemožné. Jak už jsem zmínila výše, já jsem takhle našla práci už dvakrát a dokonce v obou případech i přes český pracovní portál. Téměř všechny české portály mají nabídky práce v zahraničí a německé firmy nebo agentury je rádi využívají. Buď potřebují pracovníky, kteří mluví česky, nebo hledají levnou pracovní sílu.

Pro nabídky práce v Německu vyzkoušejte hledat třeba na:

2. Hledejte online i offline

Německé pracovní portály

Nejrychlejší způsob, jak se dostat ke stovkám nabídek zaměstnání v Německu, je využít německé pracovní portály. Fungují stejně jako v Česku, můžete využít hledání pomocí různých filtrů, nechat si zasílat nové nabídky na e-mail nebo si vytvořit profil, aby vás mohli zaměstnavatelé sami kontaktovat.

Nám se nejvíc líbil indeed.com, který shromažďuje nabídky práce z různých portálů.

Nabídky práce v novinách

Teď si možná ťukáte na čelo, protože v novinách se hledala práce naposled v minulém století. Welcome to Germany! Tady totiž co není vytištěné černé na bílém, jako kdyby neexistovalo a i pracovní trh je tím poznamenaný.

Jasně, v novinách najdete spíš nabídku tradiční firmy, kterou zdědil majitel po svém otci a společnost vede v souladu s osvědčenými zásadami německého Ordnungu. Hi-tech online moderní firmy v annonci spíš neinzerují.

Jenomže ty klasické německé firmy mají něco do sebe – sice nedisponují relaxační zónou pro meditaci, na druhou stranu však nabízí staré dobré benefity tradičních německých firem: Weihnachtsgeld, Urlaubsgeld a v pátek v poledne padla. A to taky není k zahození.

* Weihnachtsgeld/Urlaubsgeld – vánoční/letní prémie – jestli ještě neznáte, přidejte si urychleně do slovníčku pro vyjednávání o podmínkách pracovní pozice 🙂

Pokud se vám nechce vyrazit do první trafiky za hranicemi, můžete nejdřív omrknout deníky, které zveřejňují nabídky práce i na svých internetových stránkách, například:

Hledám práci v Německu
Práci v Německu hledejte i offline – třeba v novinách

Vydejte se na úřad práce

Tahle možnost se vám vyplatí, pokud bydlíte v příhraničí, případně přemýšlíte o práci jako pendler. Že jsou Češi kvalitní pracovní síla se už dávno rozkřiklo, a tak hledají české pracovníky přímo na německých úřadech práce v pohraničních oblastech. Zkuste zajít nebo zavolat na daný úřad práce a poptat se.

Pro vyhledávání online přes portál pracovního úřadu navštivte arbeitsagentur.de případně jobboerse.de.

Hledejte osobně až na místě

Ideální způsob, jak sehnat práci v Německu v pohostinství, je obejít různé podniky osobně. Vyberte si město, kde chcete žít, přijeďte a zkuste hledat na blind. Možností se nabízí spoustu – restaurace, kavárny, bary, hotely…

3. Nezatracujte pracovní agentury

Pracovní agentury jsou na německém trhu práce využívány v obrovské míře, bohužel u nás jsou známé spíše pro nábor nekvalifikované nebo manuální pracovní síly. Většinou zprostředkovávají pozice dělníků, skladníků, operátorů na lince nebo ošetřovatelů a často se v nich setkáte dokonce s českými náboráři. Nejznámější agentury jsou například:

Agentury ale nezatracujte, ani když hledáte práci kvalifikovanou nebo kancelářskou. Například přes agenturu Randstad jsem měla nabídku práce na asistentku exportu. Navíc až začnete odpovídat na inzeráty na pracovních portálech, zjistíte, že možná polovina z nich je vystavena agenturou.

Německé firmy využívají při hledání zaměstnanců zprostředkovatele velmi často a v žádném případě to neznamená, že je práce nějak podřadná. Důležité však je zjistit si při pohovoru podmínky spolupráce – jestli budete mít smlouvu pod agenturou, nebo přímo pod firmou, případně za jakých podmínek je možný přechod z agenturní smlouvy pod firmu.

4. Rozhoďte sítě na sítích

Profesní sítě: LinkedIn a Xing

Při hledání práce v Německu vám může pomoci i prezentace na profesních sítích. U nás je nejznámější LinkedIn, ale v Německu je o dost využívanější Xing.

Prvním krokem, pokud už v Německu jste, nebo máte představu, kam přesně se chcete přestěhovat, je změna místa na vašem profilu. Tak se budete objevovat ve vyhledávání náborářů pro danou oblast.

Zejména pokud hledáte kvalifikovanou práci nebo jste dokonce odborníkem ve svém oboru, stojí určitě za zkoušku zaplatit si prémiové členství na Xing. To vám dá nejen lepší možnosti filtrování nabídek práce, ale díky lepší optimalizaci postrčí váš profil výš ve vyhledávání.

Facebook

Na Facebooku najdete spoustu skupin, ve kterých se nabízí práce v Německu. Osobní zkušenost nemám, ale můžete omrknout například:

5. Připravte si vytuněné CV

Tohle je naprosto zásadní bod v celém procesu, kterému věnujte dostatek času. Němci jsou experti na psaní životopisů a průvodních dopisů, i ten nejposlednější podržtaška vám svoje schopnosti vychválí do nebe. Takže zapomeňte na svoji českou skromnost a vytvořte oslavné dílo na svoji osobu – německý zaměstnavatel to očekává.

Co by tedy správná žádost o práci měla obsahovat?

  • Bewerbung – na jakou pozici se hlásíte, co žádost obsahuje a váš kontakt
  • Lebenslauf – strukturovaný životopis
  • Anschreiben – průvodní dopis
  • kopie diplomů, vysvědčení, osvědčení, certifikátů – cokoliv, co má razítko
  • doporučení od firem, kde jste pracovali nebo dělali praxi
Jak psát CV
Jak psát CV

O tom, jaké informace konkrétně je potřeba zahrnout do těchto dokumentů, se rozepíšu příště. Samozřejmostí je, že všechny podklady musí být v perfektní spisovné němčině.

Potřebujete s životopisem a přípravou na pohovor píchnout? Tak mrkněte na super balíček od Míši Skopalové, který vás provede přijímacím řízením v Německu. Míša nejen učí němčinu, ale v Německu dlouhodobě žije, takže umí poradit se všemi záludnostmi, na které je dobré se připravit.

Je možné najít práci i bez znalosti němčiny? Určitě ano, ale připravte se na to, že to bude složitější. Víc se o tom rozepisuji v tomto článku.

Kromě tohoto seznamu dokumentů, které by měla vaše žádost obsahovat vždy, nezapomeňte doplnit do vaší odpovědi všechny další požadavky z inzerátu. Zpravidla firmy chtějí vědět vaši představu o platu (jestli jste úplně mimo, tak využijte pro inspiraci tenhle web srovnávající platy gehalt.de) a možný termín nástupu.

6. Nechte si uznat vzdělání

Tento tip úzce souvisí s předchozím bodem – součástí žádosti o práci by měly být diplomy a vysvědčení, bohužel kopie těch českých často nestačí, ani ty úředně přeložené.

Má to několik důvodů. My sice v Česku víme, že naše univerzity poskytují kvalitní vzdělání, ale pro Němce je to asi na takové úrovni, jako když se u nás v ČR uchází o práci vysokoškolák s diplomem z Ukrajiny nebo Běloruska. Je to pro vás věrohodné, když jediné vaše povědomí o té zemi je, že se nachází někde na východě a je tam levněji než u nás?

Tak v takové pozici jsme jako Češi v Německu. A tím nechci říct, že si o nás Němci myslí, že jsme blbci. Francie ani Británie ale prostě nejsme, a tak je naše vzdělání spíš nedůvěryhodné.

Dalším důvodem je, že v Německu je jiný systém vzdělávání a je obtížnější určit, jakému ekvivalentu vzdělání váš diplom vlastně odpovídá.

V neposlední řadě zjistíte, že řada pozic je hodnocena tarifně a je na ně vyžadováno prokazatelné vzdělání nebo praxe v daném oboru, aby mohly být tabulkově odměňovány. Tuším, že tak nějak to v ČR funguje ve státní správě. Bohužel víc jsem do téhle problematiky nepronikla, ale u inzerátů jsme se s tím setkali často a agentura na tyto pozice vždy vyžadovala “německé” vzdělání.

Bližší informace k uznání vzdělání sepíšu v samostatném příspěvku.

7. Nepodceňujte svoji znalost němčiny

Jak už jsem zmínila v bodu o životopisu, my Češi bohužel často trpíme na přílišnou skromnost. To se týká i jazykových dovedností. Hlavně to teď nepochopte tak, že vás navádím ke lhaní. To určitě ne. Ale jestli pozice, o kterou se ucházíte, vyžaduje němčinu v každodenní komunikaci a vy si na ni věříte, nedávejte do svého životopisu úroveň A2.

To vás na pohovor nejspíš nikdo nepozve. Koneckonců, většinu prvních pohovorů absolvujete po telefonu a HRista už se sám rozhodne, jestli vaše němčina na danou pozici stačí. Základ je, abyste se vůbec vydrápali z toho štosu uchazečů k prvnímu kontaktu.

8. Udělejte z češtiny svoji výhodu

Už jsem na sebe prozradila, že pracuju v e-shopu v Dortmundu, který působí na českém trhu. Tím pádem byla čeština na tuto pozici základním požadavkem. A Petr nakonec našel job ve firmě, která zaměstnává Čechy a Poláky, tudíž znalost češtiny mu k získání práce určitě výrazně pomohla.

Časem zjistíte, že firem, které hledají české pracovníky v Německu, je ve skutečnosti spousta. Problém nastává v tom, že to občas ani neví – respektive to nekomunikují v inzerátech. Pokud tedy hledáte první práci v Německu, využijte svoji konkurenční výhodu a zaměřte se na pozice požadující češtinu, ale i polštinu, maďarštinu apod. Němci to totiž dost často nerozlišují a myslí si, že si všichni v podstatě rozumíme, takže proč by to tam psali, že jo.

Například některé spediční firmy komunikují tuhle velmi podstatnou informaci v inzerátu stylem: angličtina + další cizí jazyk výhodou. Což přeloženo znamená: všichni naši řidiči jsou Poláci nebo Češi a bylo by fajn, kdyby se s nimi konečně někdo domluvil. Proto i když výše uvedené jazyky v inzerátu nejsou uvedené, proklepněte si nabídky od firem z oborů, kde Češi často pracují, například:

  • logistika, spedice
  • firmy zaměstnávající montéry, elektrikáře apod.
  • firmy, které mají pobočky nebo zákazníky v Česku nebo na Slovensku
  • firmy v příhraničních oblastech
  • call-centra: často jsou pro všechny země v jedné pobočce a i když zrovna teď hledají v inzerátu Španěly, možná by měli místo i pro Čechy

Taky se nebojte tyhle firmy kontaktovat napřímo, nemusíte přece čekat, až vypíšou inzerát (anebo ho dali do novin, které nečtete 🙂 ).

Zkusit můžete vyhledávat také přes portál Eures, kde můžete najít prověřené nabídky práce v Německu, v ČR tento portál funguje ve spolupráci s MPSV.

9. Buďte připraveni přijet na pohovor

I když hledáte práci z Česka a první kola pohovorů budou probíhat po telefonu nebo Skypu, počítejte s tím, že musíte přijet na osobní pohovor. Většina firem vám cestu proplatí nebo alespoň přispěje – nebojte se na tuto možnost zeptat.

Tak jako tak se z toho nesnažte vymlouvat. Bude na to pohlíženo jako na dost velké mínus a vlak přes to nejspíš stejně nejede. Tady v Německu jsou vzdálenosti, které jsou lidé ochotni absolvovat při dojíždění do práce, úplně někde jinde než v Česku. 2 hodiny ráno a 2 hodiny večer každý den nejsou problém, takže několik stovek kilometrů kvůli nové práci je přece brnkačka. Proto až vám zavolají, že vás zvou na osobní pohovor, nadšeně souhlaste a bookněte si hned jízdenky.

I když německy umíte celkem obstojně, představa pracovního pohovoru v němčině vás děsí i ve snu? Vůbec nevíte, co tam máte vyprávět? Tak si stáhněte skvělý e-book od Míši Skopalové Jak se připravit na pohovor v němčině.

10. Vydržte – Němcům to prostě trvá

Němci jsou experti v byrokracii a celkově vlastně nikam moc nechvátají. Při hledání nové práce to znamená, že konečného verdiktu se dočkáte nejspíš až po několika měsících. Mezi jednotlivými koly pohovorů je totiž i několik týdnů, a i když vás nakonec vyberou a v inzerátu chtěli nástup ihned, bude to spíš až tak za měsíc. Moje rada zní – obrňte se trpělivostí a neházejte flintu do žita, i když se několik dnů až týdnů nic neděje.

Ještě nemáte dost? O práci a životě v Německu jsem začala psát samostatný blog JakDoNemecka.cz. Téma hledání práce jsem zpracovala do dvou článků – v prvním jsem ještě dále rozšířila tipy, jak najít práci v Německu a ve druhém jsem sepsala vyčerpávající seznam všech zdrojů, kde hledat.

Tak to je vše, s těmito tipy vás práce v Německu zaručeně nemine! Nejdůležitější je udělat rozhodnutí, začít s hledáním a nevzdávat to při prvním neúspěchu. Nebojte se nejdřív vzít nižší pozici – jak píšu v tomto článku, i to má svoje výhody a obrovsky vás to posune. Na druhou stranu se zbytečně nepodceňujte – i v Německu můžete pracovat ve svém oboru.

Máte ještě další otázky o hledání práce v Německu? Nebo jiný osvědčený tip, který mi v článku chybí a u vás zafungoval? Tak napište do komentářů.