fbpx

Porto se vám od první minuty zaryje pod kůži a jen těžko ho dostanete pryč. Vždycky říkám, že města, jimiž protéká řeka, mají prostě zvláštní kouzlo, něco navíc… A o portugalském Portu to platí dvojnásob. Až se poprvé rozhlédnete z vyhlídky na mostě Ludvíka I., pochopíte. 🙂

Jak si naplánovat výlet do Porta

V Portu jsme byli poprvé před několika lety – to ještě vůbec nebylo na seznamu oblíbených destinací a o turisty jsme tu sotva zavadili. Byl listopad, uletěli jsme z deštivé Prahy a pak už mám jen vzpomínky na popíjení portského na náplavce v hřejivých slunečních paprscích…

Když jsme loni letěli do Portugalska na náš roadtrip, bylo jasné, že se alespoň na jeden den musíme vrátit. Nakonec to znamenalo 30 km v nohách, protože nádherných výhledů na město a atmosféry místních uliček se prostě nejde nabažit. Takže kdy jet do Porta – v létě nebo radši mimo sezónu? Jestli chcete vyrazit jen na prodloužený víkend, přikláněla bych se spíš pro návštěvu na podzim nebo na jaře. Počasí je sice mimo letní měsíce nevyzpytatelné a hodně prší, na druhou stranu turistů bude výrazně méně a můžete si užít místní romantiku naplno.

V Portu si užijete prostě jen bloudění místními uličkami.

Letenky do Porta a doprava po městě

Z České republiky vychází do Porta nejvýhodněji letenky z Norimberka, Berlína a Krakova s nízkonákladovkou Ryanair – jednosměrná letenka začíná na 20 €. Další možností je využít WizzAir z Katovic, Wroclawi nebo Vídně. Akční letenky do Porta si hlídejte na cestujlevne.com.

Z letiště Francisco Sá Carnerio se dostanete do centra nejsnáze metrem – fialová linka E jezdí každých 20-30 minut. Lístek si koupíte v průchodu k metru v automatu. Podle toho, kam jedete, si vyberete zónu a od té se odvíjí cena (do centra 2 €). Linka je v provozu od 6 ráno do cca 1 hodiny v noci, konkrétní časy odjezdů najdete na webu Metro do Porto, v centru budete přibližně za 40 minut.

Pro jízdu metrem a autobusy se využívá kartička Andante, kterou pořídíte za 0,60 € a vždy si na ni nabijete jednotlivé zóny. Při nástupu a výstupu přiložíte kartičku ke čtečce. Centrum města pohodlně obejdete pěšky, ale pokud byste chtěli vyrazit i k oceánu, může se vyplatit celodenní jízdenka za 7 €. Andante neplatí na lanovkách a pro jízdu historickou tramvají – tam si musíte koupit jednotlivé jízdenky.

Pokud plánujete navštěvovat památky, hodí se slevová kartička Porto Card, se kterou získáte 50% slevu na vstupné. Pro pěšího stojí 6 € na den – více informací na webu Porto Card.

Na modré kachličky azulejos budete v Portu narážet na každém kroku

Ubytování v Portu

Když jsme byli v Portu poprvé před 6 lety, byli jsme ubytovaní v centru za 19 € na noc. Ty časy už jsou dávno pryč, nicméně pokud jste ochotní ubytovat se v širším centru, stále můžete najít slušný dvoulůžkový pokoj za pěkných 35 €. Loni jsme byli ubytovaní v D. Duarte I s docházkovou vzdáleností do centra za 38 € na noc, což byla za dané ubytování velmi férová cena. Ubytování hledejte přes booking.com.

Zajímavá místa v Portu

Porto nevyniká památkami nebo muzei, ale jako celek je nesmírně kouzelné a bude vás bavit prostě jen tak bloumat uličkami – mezi domy, které jsou vlastně dost oprýskané, kolem kostelů obložených typickými modrými kachličkami, nahoru a dolů po strmých chodnících a schodech. I když je to občas vážně makačka, celé centrum města je dostupné pěšky a stihnete ho pohodlně projít za 2-3 dny.

Nejkrásnější část Porta najdete u řeky Douro, která město protíná hlubokým údolím a dává mu specifický kopcovitý ráz. Na jedné straně se nachází historická čtvrť Ribeira, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Na protějším břehu je ráj všech milovníků vína – čtvrť Vila Nova de Gaia, kde v sudech zraje pravé portské víno. Obě čtvrti spojuje dominanta města – most Ludvíka I., ze kterého si užijete dechberoucí výhledy.

Západ slunce z mostu Ludvíka I. se vám vryje do paměti.

9 tipů, co vidět a dělat v Portu

1. Most Ludvíka I.

Na prvním místě seznamu, co vidět v Portu, nesmí chybět most Ludvíka I. (Ponte Luis I). Impozantní ocelový most byl postaven v roce 1886 žákem Gustava Eiffela Théophilem Seyrigem a spojuje čtvrti Ribeira a Vila Nova de Gaia ve dvou podlažích. V horním patře jezdí metro, spodní je vyhrazeno pro automobilovou dopravu. Chodci můžou využít obě podlaží.

Doporučuju počkat si nahoře na nádherný západ slunce nad Portem. U mostu se nachází také horní stanice gondoly, která vás sveze dolů na promenádu Avenida de Diogo Leite za 6 € (zpáteční 9 €).

Most Ludvíka I. nezapře inspiraci u Eiffelovky.

2. Historická čtvrť Ribeira a promenáda u řeky

Roztomilé barevné domečky tvoří historickou čtvrť Ribeira, která shlíží ze strmých svahů na řeku Douro. Nábřeží je lemováno množstvím kaváren a bister, kde si můžete vychutnat portské víno s výhledem na protilehlé vinné sklepy a most Ludvíka I. Kochat se můžete i přímo z hladiny řeky na lodním výletu, které se tu nabízí (hodinová plavba stojí cca 15 €).

Kavárny a bistra lemují celé nábřeží řeky Douro.

Hned za rohem můžete navštívit také burzovní palác Palácio da Bolsa a klášter s kostelem Igreja e Convento de São Francisco.

3. Ochutnávka portského vína a návštěva vinných sklepů

Stačí přeběhnout po mostu Ludvíka I. a rázem jste ve čtvrti vinných sklepů Vila Nova de Gaia. Řada z nich je zpřístupněna pro veřejnost na prohlídku i s ochutnávkou, nebo si můžete dopřát skleničku v jedné z mnoha restaurací a kaváren.

Portské můžete ochutnat v jedné z mnoha restaurací, kaváren nebo přímo ve sklepech.

Označení portské víno smí nést pouze víno vyrobené z hroznů sklizených v oblasti údolí řeky Douro. V minulosti se do města dováželo po řece na lodích rabelo. Po vylisování hroznů vinný mošt kvasí a po vykvašení asi poloviny cukru se přidá vinná pálenka, která proces fermentace zastaví. Portské je tedy tzv. fortifikované (neboli dolihované) víno s obsahem alkoholu asi 20 procent. Víno následně zraje v dřevěných sudech (Tawny) nebo ocelových tancích (Ruby), ale vyrábí se i bílé portské víno (White Port) a existuje i jeho suchá varianta. V Portu najdete celou řadu známých značek, které vyváží slavný nápoj do celého světa: Taylor’s, Graham’s, Sandeman, Offley, Cálem atd.

Na lodích rabelo se dováželo víno z vinic na zrání ve sklepech v Portu.

Pokud byste se chtěli vydat za vinicemi, které plodí hrozny pro portské víno, můžete se vydat z Porta na celodenní lodní výlet nebo si půjčit auto a vyrazit po scénických silnicích nad řekou na vlastní pěst. Údolí řeky Douro patřilo k tomu nej z našeho roadtripu Portugalskem, jestli máte možnost, určitě tam vyrazte aspoň na jednu noc.

4. Katedrála Sé de Porto

Hlavní katedrála v Portu patří k nejstarším památkám v Portugalsku, byla postavena ve 12. století. Z ochozů kolem katedrály se vám otevře výhled na červené střechy Porta pod vámi.

Katedrála v Portu patří k nejstarším památkám Portugalska.

5. Budova nádraží São Bento

Nejspíš jedno z nejhezčích nádraží na světě – jeho interiér je vyzdoben modrými kachličkami azulejos, které zobrazují výjevy z historie Portugalska.

6. Kostel a věž Igréja e Torre dos Clérigos

Igréja e Torre dos Clérigos je barokní kostel, ke kterému náleží nejvyšší kostelní věž v Portugalsku. Nedaleko odtud na náměstí Praca Gomes de Teixeira můžete obdivovat také kostel obložený modrými kachličkami Igreja do Carmo.

Nejvyšší kostelní věž v Portugalsku dává další možnost, odkud si užít výhled.

7. Ochutnat Francesinhu

Tohle portugalské jídlo, které zasytí i Otesánka, má svůj původ právě v Portu, i když dnes si ho můžete objednat po celém Portugalsku. Toustový chleba naplněný plátkem hovězího, klobásou, zapečený se sýrem a vajíčkem, přelitý rajčatovo-pivní omáčkou se podává většinou s hranolky a zaplní vás minimálně na půl dne.

Francesinha není žádná dieta
Francesinhu nesmíte při návštěvě Porta vynechat.

8. Pláže v Portu

Stačí se kousek popovézt a rázem se z romantických uliček přenesete k bouřícímu oceánu. Pod kostelem Igreja e Convento de São Francisco nasednete na historickou tramvaj, která vás za 3 € (jízdenku koupíte u řidiče) zaveze na začátek pláže ve čtvrti Foz do Douro. Jestli máte rádi studenou vodu (Atlantik výjimečně přesáhne teplotu 20 °C), můžete se tu za horkých dní i vykoupat, nebo si jen užít procházku po promenádě.

Procházka k majáku Felgueiras se dá zvládnout podél břehů Doura i pěšky, je to asi 6 km jedním směrem. Nebo si půjčte na promenádě Cais da Ribeira kola a vyrazte ještě o kousek dál na pláž Matosinhos. Pláže v Portu nabízí i možnost surfování.

9. Praça da Batalha a trh Mercado do Bolhão

Náměstí Batalha už stojí trochu mimo hlavní historické centrum Porta, ale začíná tu nákupní čtvrť, která se rozpíná směrem ke slavnému trhu Mercado do Bolhão. Nejen, že tu nakoupíte všechny možné dobroty a v okolních buticích něco na sebe, ale především tu potkáte víc místních než v historickém centru, třeba jak si v malých bistrech dávají k obědu denní meníčko (menu do día). Zkuste to taky – ostatně o tom, jak funguje v Portugalsku stravování jsem psala v podrobném cestopisu o naší 14denní cestě.

Předkrmy v Portugalsku nosí automaticky na stůl
Jídlo v Portugalsku má svoje specifika – typické jsou denní meníčka, předkrmy k večeři nebo poloviční porce.

Porto je pro mě prostě srdeční záležitost a stejně jako celé Portugalsko ho doporučuju všem kamarádům. Je to ideální město na prodloužený víkend, ale jestli vás čas netlačí, vyrazte alespoň na jednodenní výlet do vinic v údolí řeky Douro nebo do národního parku Peneda Geres. Pokud si budete půjčovat auto, bude se vám hodit článek, jak funguje mýtné v Portugalsku.

Máte další otázky? Napište mi do komentářů. 🙂

přihlášení k newsletteru MyWandertime