Sehnali jste levné letenky do Porta, ale město už máte prozkoumané? Hledáte tip na jednodenní výlet z Porta nebo Bragy? Tak si jako my půjčte na letišti auto a vyrazte směrem na sever!
Chcete si naplánovat svůj výlet do Porta? Přečtěte si podrobný článek, co vidět a dělat v Portu.
Peneda-Geres je jediný národní park Portugalska, nachází se na severní hranici se Španělskem. Ani po důkladném googlování se nám o něm nepodařilo najít moc informací, ale několik super videí nás rychle přesvědčilo, že za návštěvu tenhle park určitě stojí. Teď jenom litujeme, že jsme si na prozkoumání parku vyhradili jen jeden den. Pokud plánujete pouze jednodenní výlet z Porta nebo Bragy, musíte se rozhodnout pro:
- A. východní část parku – zelené kopce, parádní výhledy, minimum turistů
- B. západní část parku – skalnaté hory, vesničky, víc turistů
My jsme zvolili možnost A, navíc jsme cestovali v létě a příležitost ke koupačce ve vodopádu rozhodla jednoznačně. Jaké přírodní krásy tedy východní část parku nabízí?
Před vjezdem do parku se ujistěte, že máte dostatek benzínu. Strávíte celý den na horských silničkách a spotřeba je velká.
Středověký most Ponte da Misarela
Asi za hodinu jízdy z Porta dorazíte k jednomu ze vstupů do parku, kde se nad divokou říčkou Rabagao klene most Ponte da Misarela. My jsme auto zaparkovali ještě v přilehlé vesnici a pokračovali pěšky.
Z prašné cesty jsme pak zabočili dolů po kamenité stezce, která NENÍ oficiální cestou k mostu. Určitě je kratší, ale jestli si nepotrpíte na hopkání po mokrých skalách, pokračujte za vyhlídkou (kde můžete i zaparkovat) na lepší cestu vinoucí se dolů k mostu.
Tenhle středověký most prý postavil sám ďábel a jeho zasazení do okolních skal působí vážně magicky. Skvělá příležitost udělat skvělé fotky, protože tu není ani noha.
Pozor na krávy a koně! V některých místech je jich na silnici víc než aut. 🙂
Koupání v Cascata Tahiti
Teplota první zářijový týden šplhá přes 30 stupňů a já už nedočkavě vyhlížím náš další cíl. Asi půl hodinky nás dělí od vodopádu Cascata Tahiti. Tady už sami nebudeme, silnice je obestavěná zaparkovanými auty a na okolních skalách se sluní místní.
Kaskády vodopádu jsou oddělené malými tůňkami, které vybízí k osvěžení. Některá jezírka mají velkou hloubku, a tak si do nich můžete i skočit. Cesta k dolní části vodopádu je zahrazena, myslím, že se tam vybíral vstup, ale my jsme si vystačili v horní části. Doporučuji vzít si na nohy pevné kecky, až budete slézat po skále k vodě, poslouží určitě líp než žabky.
Pokud vás navigace nutí zahnout na úzké rozbité nebo dlážděné uličky, nevěřte jí! My se takhle nechali napálit, silnice byla čím dál tím horší a nakonec skoro nebylo ani kde se otočit. Celá trasa, kterou popisuju, je přístupná po asfaltových, sice často velmi úzkých, ale běžně sjízdných silnicích.
Vodopád Arado
Jak jsme se mohli přesvědčit, vodopád Arado je u lokálů dalším oblíbeným místem ke koupání. Série vodních kaskád zakončená 15 metrovým vodopádem nabízí dechberoucí podívanou.
Tedy aspoň teoreticky, teď k praxi. S očekáváním jsme vystoupali strmou cestičkou k vodopádu, ale na konci léta z něj zbyl pouze slabý čůrek a mezi kameny se místo tekoucí řeky krčily jen rybníčky stojaté vody. To však místní nemohlo odradit, aby je nevyužili aspoň k lehkému ochlazení.
Po neúspěchu s nedostatkem vody jsme se tedy alespoň vydali šplho-chůzí po prošlapané stezce dál nahoru nad vodopád. Něco tam přeci musí být?! Tak já vám tu cestu ušetřím, není tam vlastně nic, ani žádný speciální výhled. 🙂 Radši si ušetřete čas a popojeďte po příjezdové cestě k vodopádu na cca 500 m vzdálenou vyhlídku.
Vyhradili jste si na park víc času? Vydejte se na některý z pěších treků, nejvyšší hora má 1559 m, tudíž by okolní kopce neměly být nezdolné. Pěší mapu si vyzvedněte v turistických informacích u vstupu do parku – více info ZDE.
Nejkrásnější vyhlídka
Návštěvu vodopádu Arado spojte s Miradouro da Pedra Bela. Nejspíš je to nejkrásnější vyhlídka v celém národním parku Peneda-Geres. Tyčí se vysoko v horách nad řekou Cávado a nabízí úchvatný výhled na řeku sevřenou v zelených svazích a nedaleké lázeňské městečko Geres. Tam se ostatně můžete zastavit cestou zpět a užít si některý z léčivých pramenů. Nám výhled bohužel kazil kouř z nedalekého požáru.
Bonus – zvolili jste si možnost B?
Dali byste přednost návštěvě zapadlých vesniček a rádi byste nakoukli do míst, kde se v Portugalsku zastavil čas? Nebo máte na návštěvu národního parku víc než jeden den a chcete vidět víc? V tom případě zanechte googlení, udělala jsem to za vás.
V Peneda-Geres najdete na sto zapadlých vesniček, které svoji tvář za poslední stovky let téměř nezměnily. Množství z nich je rozseto kolem městečka Peneda v severozápadní části parku.
Peneda se krčí pod hrozícími skalami a zurčícím vodopádem, najdete zde pěkný kostel Santuário da Senhora da Peneda, který je poutním místem – předlohou mu byl poutní kostel v Braze. Asi hodinu odsud můžete navštívit i vesnici Soajo, která ukrývá tradiční sýpky (espigueiros) stojící na vyvýšených pilířích. Sýpky, na první pohled připomínající spíše hrobku nebo mauzeleum, se používaly na skladování kukuřice. Tradiční espigueiros můžete objevit také ve vesničce Lindoso, pyšnící se navíc zříceninou hradu z 13. století.
My jsme bohužel neměli víc času, abychom prozkoumali tuto západní část parku, která je prý o něco víc turistická. Myslím, že na místní poměry to znamená, že občas i nějakého turistu potkáte. My jsme na naší trase potkali jenom místní, kteří vyrazili o víkendu za koupáním, jinak vůbec nikoho.
Na zpáteční cestě jsme přenocovali ve městě Braga. Zrovna tu probíhala Noite Branca – bílá noc, největší v Evropě. 48 hodinový festival je plný koncertů, DJů, divadla a dalšího programu, který se odehrává přímo v ulicích nebo v památkách, které jsou tyto dny otevřené pro veřejnost zdarma. Zároveň jde o obrovskou párty – všechny restaurace a bary mají na ulici svůj venkovní bar a celé město je oděno do bílé barvy. Taky všichni obyvatelé a návštěvníci (loni jich bylo 300 tisíc!) jsou oblečeni do bílé.
Hádejte, v jaké barvě jsme si nic netušíc vyšli na večeři?!!! 🙂
Trackbacky/pingbacky