fbpx

Chystáte se na dovolenou do Portugalska? Pokud vyrážíte autem nebo si ho chcete půjčit, určitě se vám bude hodit pár užitečných rad, jak funguje mýto v Portugalsku. Systém mýtného v této zemi totiž vůbec není jednoduchý. Je to jedna z věcí, na kterou byste se před odjezdem měli připravit, abyste se vyhnuli zbytečným nepříjemnostem nebo dokonce pokutám.

Mrkněte na všechny tipy (letenky, ubytování, půjčení auta…) z našeho roadtripu Portugalskem. Sepsala jsem nejen všechny užitečné informace, ale také podrobný itinerář na dva týdny a rozpočet pro dva.

Dva systémy mýtného v Portugalsku

Od roku 2012 existují v Portugalsku dva systémy mýtného. Ty jsou úplně oddělené, dokonce je spravují dvě různá ministerstva. Bohužel kvůli tomu vzniká mnoho nedorozumění u turistů, kteří si se složitým placením neví rady.

 • Mýtné budky: Dříve fungoval pouze klasický systém s mýtnými budkami, kde lze zaplatit v hotovosti nebo kartou.
 • Elektronické mýto: Následně byl přidán modernější – elektronický, který využívá snímání poznávací značky auta kamerami, když projíždíte pod mýtnou branou.

Dálniční síť v Portugalsku je velmi kvalitní, výrazně vám urychlí zejména delší přesuny. Abyste si ušetřili starosti, jak to tedy vlastně je, dala jsem dohromady všechny informace, které vám placení mýta v Portugalsku usnadní. Stačí si jen vybrat, zda budete cestovat vlastním autem nebo si auto zajistíte v autopůjčovně.

Mýto v Portugalsku – příjezd vlastním autem

Pokud se chystáte na dovolenou do Portugalska vlastním vozidlem (s českou poznávací značkou), máte několik možností, jak za mýtné platit.

POZOR! EASYtoll, Toll Card a TollService lze využít pouze pro placení elektronického mýtného. Pokud se rozhodnete tyto služby využít, u klasických mýtných budek musíte zastavit a zaplatit hotově, nebo kartou. Pouze pokud se rozhodnete zapůjčit Via Verde, můžete s ním platit jak elektronické mýtné, tak klasické mýtné.

Označení dálnice s elektronickým mýtem

1. EASYtoll

EASYtoll je systém, který propojí vaši SPZ s platební kartou (Visa nebo Mastercard). Platby za mýtné se budou automaticky strhávat z vašeho účtu. Spárování poznávací značky s platební kartou je platné 30 dnů, případně ho můžete zrušit po opuštění země na webu portugaltolls.com.

Abyste mohli využívat systém EASYtoll, musíte spárovat svoji kartu s SPZ na terminálu při vjezdu do Portugalska. Terminály jsou umístěné na těchto čtyřech vstupech do země na dálnici:

 • A28 – odpočívadlo Viana do Castelo,
 • A24 – 3,5 km od hraničního přechodu Chaves/Veribn,
 • A25 – odpočívadlo Alto de Leomil,
 • A22 – u Castro Marim/Ayamonte.

Terminály se nachází několik kilometrů za hranicemi, na označeném místě jednoduše sjedete z dálnice. Do terminálu vložíte kartu a vyjede vám potvrzení s vaší poznávací značkou. Od této chvíle už můžete využívat silnice s elektronickým mýtným. Za zřízení EASYtoll vám bude stržen poplatek 0,74€ a za každé naúčtování mýtného se platí administrativní poplatek 0,32€.

2. Toll Card

Toll Card je předplacená karta (5, 10, 20 nebo 40€ + poplatek 0,74€), kterou můžete zakoupit na poště (označena CTT) nebo na stránce tollcard.pt, případně na dálničních odpočívadlech:

 • na všech na dálnici A23,
 • na všech na dálnici A22,
 • na dálnici A25 na odpočívadlech Celorico, Vouzela a Aveiro,
 • na dálnici A28 na odpočívadlech Viana do Castelo a Vila do Conde,
 • Almodôvar na dálnici A2,
 • Estremoz na dálnici A6,
 • Barcelos na dálnici A3,
 • Seide na dálnici A7.

Aktivace a propojení Toll Card s vaší SPZ proběhne pomocí SMS. K jedné poznávací značce můžete aktivovat více Toll Cards, tím se vám dobité částky nasčítají. Svůj zůstatek na předplacené kartě můžete zjistit na stránce tollcard.pt, po vyčerpání budete informováni také SMS zprávou.

Po aktivaci Toll Card můžete využívat elektronické mýtné brány. Za každé naúčtování mýtného se strhne administrativní poplatek 0,32€. Toll Card je po aktivaci platná jeden rok. Pokud jste kartu pouze zakoupili, ale neaktivovali, můžete ji vrátit na poště, kde vám za ni vrátí peníze.

3. TollService

Jedná se rovněž o předplacený systém, díky kterému si předplatíte mýto s neomezeným limitem na 3 dny za 20€ plus poplatek 0,74€.

Tento předplacený systém můžete zakoupit na odpočívadlech Cepsa ve Viana dos Castelo (A28), Abrantes (A23) and Olhão (A22), na letišti v Portu nebo na poště CTT.

TollService se spáruje s poznávací značkou hned při nákupu služby. Následně můžete využívat po dobu 3 dnů neomezeně elektronického mýta v Portugalsku.

4. Zapůjčení Via Verde

Via Verde je elektronické zařízení, které automaticky strhává mýtné z vašeho bankovního účtu. Je to jediný systém, který umožňuje placení elektronického a zároveň klasického mýtného. Pokud máte v autě Via Verde, nezastavujete na mýtných budkách, ale pojedete dál v zeleném pruhu označeném Via Verde.

Pokud používáte Via Verde, u klasických mýtných budek nestavíte, ale zařadíte se do pruhu se zeleným V

Je to v podstatě taková krabička, kterou umístíte za přední sklo v autě. Za půjčení se platí 6€ za první týden a 1,50€ za následující týdny. Při převzetí zaplatíte vratnou zálohu 27,50€. Zapůjčení je možné na maximálně 90 dnů. V případě využití Via Verde neplatíte žádné další administrativní poplatky.

Mapu míst, kde můžete zapůjčit elektronické zařízení Via Verde, najdete na stránkách viaverde.pt. Zjistěte také, jak Via Verde v autě správně umístit.

Pro jistotu ještě jednou – EASYtoll, Toll Card a TollService lze využít pouze pro placení elektronického mýtného. Pokud se rozhodnete je využít, u klasických mýtných budek musíte zastavit a zaplatit hotově, nebo kartou.

Zjistěte další informace o placení mýtného při příjezdu do Portugalska vlastním autem (včetně cen za jednotlivé úseky) na stránce portugaltolls.com.

Chystáte se do Portugalska autem? Tak mrkněte, co vidět a navštívit v našem dvoutýdenním itineráři.

Mýto v Portugalsku – auto z půjčovny

Pokud do Portugalska přiletíte a budete si auto půjčovat, máte dvě možnosti placení mýtného.

1. Via Verde

Nejpohodlnější varianta je využití Via Verde. Jednoduše se zeptejte ve vámi vybrané autopůjčovně na pronájem tohoto elektronického zařízení. Jedná se o malou krabičku, která vám umožní placení mýtného v obou systémech. Elektronické mýtné se strhává automaticky při průjezdu pod kamerami na mýtných branách. Na klasických mýtných budkách nezastavujete, ale zařadíte se do zeleného pruhu Via Verde.

Pokud používáte Via Verde, u klasických mýtných budek nestavíte, ale zařadíte se do pruhu se zeleným V.

Za zapůjčení zařízení platíte autopůjčovně poplatek 1,50€/den, maximálně však 18,50€. Informujte se o přesných částkách u vámi vybrané autopůjčovny.

My jsme si auto v Portugalsku půjčovali u Goldcar. Ti měli jako podmínku pro zapůjčení Via Verde kreditní kartu (i když pro půjčení auta stačila debetní), ze které nám následně strhli celkovou částku za mýto. Vyúčtování nám přišlo e-mailem. Pokud také uvažujete o autopůjčovně Goldcar, přečtěte si recenzi, kde dávám tipy, na co si dát pozor a jak jsme ušetřili na půjčovném v Portugalsku 150€.

2. Placení na poště CTT

Pokud jste se rozhodli nevyužít zařízení Via Verde, můžete elektronické mýtné zaplatit i na poště (CTT). Po projetí úseku s elektronickým mýtem máte 5 dnů na to, zaplatit ho na poště. Tam řeknete poznávací značku auta z půjčovny a oni vám vystaví účet.

Ale pozor, trvá vždy přibližně jeden den, než se jim projeté úseky načtou do systému. To může být potíž, pokud projedete dálnicí s elektronickým mýtem těsně před odletem – už ho nestihnete zaplatit. (Taky v neděli jsou pošty zavřené.) V tom případě autopůjčovna obdrží pokutu, kterou vám naúčtují navíc s vysokým poplatkem za její zpracování.

Na poště platíte pouze elektronické mýtné. Na klasických mýtných budkách musíte zastavit a zaplatit hotově, nebo kartou.

V případě zapůjčení auta se tedy jeví jako o dost pohodlnější varianta využití Via Verde. Nemusíte se zdržovat s chozením na poštu každých pár dnů a odpadá komplikace při odletu.


Chystáte se projet Portugalsko autem? Mrkněte na článek Roadtrip Portugalskem, kde najdete všechny užitečné tipy na jednom místě. Navíc tam zjistíte, kolik nás stálo mýtné v Portugalsku, když jsme ho projeli od severu na jih.

Jak funguje mýto v Portugalsku, není vůbec jednoduché pochopit. Není vám ještě něco jasné? Tak se ptejte v komentářích, ráda odpovím. 🙂

přihlášení k newsletteru MyWandertime