fbpx

Madeira je barevná, plná chutí, vůní, úžasně milých lidí a její rozmanitost na tak malé rozloze bere dech. Ostrov měří na délku jen 57 km, ale při jeho projíždění si připadáte jako na cestě kolem světa.

Madeira – průvodce ostrovem od A do Z

Madeira je portugalský ostrov, který leží v Atlantském oceánu 1000 km od Lisabonu a má 240 tisíc obyvatel, z toho téměř polovina žije v hlavním městě Funchal. Ostrov má rozlohu pouhých 750 km2, ale je tam asi tak milion úžasných míst k vidění, takže týden vám bude málo.

Madeiru jsme projeli křížem krážem a díky doporučení od místních jsme nahlédli i do méně turistických míst. Připravila jsem pro vás cestopis z Madeiry nabitý informacemi!

Podrobný průvodce Madeirou vám dá tipy na:

Průvodce je opravdu hodně podrobný, pokud vás zajímá konkrétní část, stačí kliknout na jednotlivé body.

Madeira je součástí Portugalska, tedy EU. Přicestovat můžete na občanku, nepotřebujete ani mezinárodní řidičský průkaz. Platí se eurem a téměř všude berou karty.

Ribeira Brava – jedno z měst na ostrově, které se krčí pod vysokým útesem

Proč letět na Madeiru

Jaké jsou moje první dojmy? Madeiře se říká ostrov věčného jara, pro mě je to ale jednoznačně kousek exotiky v Evropě. Banánové plantáže a další tropické ovoce vám dají ochutnat Jižní Ameriku a zelené kopce zahalené v mlze nad divokým oceánem si nezadají s krajinou v Thajsku nebo na Hawaii. To všechno jen pár hodin letu z Prahy, ve standardech Evropské unie a za příjemné ceny. Madeira mě naprosto okouzlila od první chvíle. Strávili jsme tu téměř měsíc na house sittingu a jen s těžkým srdcem jsme nastupovali do letadla zpátky domů.

Vesničky na Madeiře jsou kouzelné – ať na pobřeží, nebo ukryté v horách.

Největší překvapení? Vyspělost ostrova. Projeli jsme Portugalsko od severu k jihu a čekali jsme, že Madeira bude spíš chudší a zaostalejší než pevnina. Opak je ale pravdou. Všechny domy září novými omítkami, kolem jsou nádherné květinové a ovocné zahrady, jezdíte po parádních silnicích a nikde se neválí ani odpadek. Čekali jsme spíš Sicílii, ale dorazili jsme do upravené země, kde všichni mluví anglicky a vládne tu příjemná pohoda, aniž byste měli pocit, že se na všechno kašle. Pro nás velmi překvapivá kombinace.

Madeira – mapa

Nejbližší pevnina je Maroko vzdálené 580 km.

K Madeirskému souostroví náleží ještě ostrov Porto Santo, kde najdete nekonečnou písečnou pláž.

Madeira – počasí aneb kdy je nejlepší termín vyrazit

Madeira se nazývá ostrov věčného jara, ale myslím, že našinec si pod tímto pojmem představuje o dost chladnější klima. Jestli vyrážíte v hlavní sezóně a jarní počasí pro vás znamená teploty maximálně do 20 stupňů, můžete z kufru v klidu zase pár vrstev oblečení vyházet.

My jsme na ostrově strávili téměř celé září a tento termín můžu doporučit. S končící sezónou ubývají turisté, ale počasí je stále stabilní téměř bez deště a dostatečně teplé na koupání.

Léto na Madeiře

Léto na Madeiře (od června do září) je téměř bez srážek a s teplotami mezi 24-27 °C. To jsou teploty ve stínu, ale silné sluneční paprsky zvedají pocitovou teplotu mnohem výš. Na pobřeží je horko a oceán nabízí příjemné osvěžení.

Ve vnitrozemí se tvoří víc oblačnosti, která sestupuje z vrcholků hor v odpoledních hodinách. Úplně vymetenou oblohu, která by zářila azurovou modří po celý den, tu zažijete málokdy, ale i přes oblačnost bylo počasí o dost teplejší, než jsme čekali. Ani v noci se moc neochlazuje (18-20 °C).

Teploty na Madeiře v horských oblastech se v létě pohybují kolem 10-15 °C, což znamená pro výšlap pod slunečními paprsky kraťasy a tričko, při nepřízni počasí to zvládnete v mikině nebo větrovce.

Počítejte s tím, že i v létě se počasí může rychle měnit a když padne mlha, neuvidíte na krok. Na otevřených stráních na horách fouká silný vítr.

Když padne mlha, najednou není vidět na krok.

Zima na Madeiře

Mezi listopadem a únorem je sezóna dešťů, kdy prší častěji a to především na severní straně ostrova. V tomto období taky fouká silný vítr. Přesto je zima na naše poměry velmi teplá – na pobřeží se teploty pohybují mezi 17-20 °C a v noci neklesají pod 13-15 °C.

Jaro na Madeiře

Na jaře je počasí na Madeiře velmi proměnlivé a může se stát, že na severním pobřeží ostrova prší, ale na jihu svítí slunce. To nám ostatně vyprávěli i místní – téměř všechny dny v roce svítí na Madeiře slunce, jen ho občas musíte trochu hledat. I když je to až na vrcholcích nejvyšších hor, kde se dostanete nad mraky. 🙂

Na horách ve vnitrozemí se téměř každé odpoledne vytvoří oblačnost.

Co se říká o počasí na Madeiře a není to pravda.

  • Na Madeiře pořád prší. Záleží na ročním období, ale v letních měsících na jihu neprší vůbec, občas na horách ve vnitrozemí (spíš je to jemné mžení) nebo na severu ostrova. Počítejte však s mlhami a rychle se měnící oblačností.
  • Na Madeiře se nedá koupat, protože voda v oceánu je studená. Právě naopak. Teplota moře na Madeiře neklesá ani v zimě pod 18 °C a v létě se vyšplhá až na 24 °C (nejteplejší je v září).
  • Na Madeiře je chladno. Když se podíváte na předpověď počasí v letních měsících, většinou se teploty na pobřeží pohybují kolem 25-27 °C. Tím pádem je vzduch stále příjemný a svěží, ale to platí jen ve stínu. Slunce praží marockými paprsky, a tak pokud svítí, bude vás úporně spalovat.
  • Na Madeiře je celý rok 25 stupňů. Další extrémní tvrzení, které neplatí. Tuhle teplotu si užijete během letních měsíců, kdy je počasí stálé, ale během zbytku roku počítejte s velkou proměnlivostí teplot.
Madeira prý není na koupání. Tahle pláž mě přesvědčila o opaku!

Teploty Madeira

Průměrné měsíční denní teploty na Madeiře: Average min and max temperatures in Funchal, Madeira

Na Madeiře najdete různé podnebné pásy

Madeira je velmi hornatá a horská úbočí se prudce zvedají od pobřeží téměř podél celého ostrova. Díky tomu se na ostrově projevuje tzv. výšková pásmovitost, což vytváří různá podnebná pásma se stoupající nadmořskou výškou. V polohách do 200 m nad mořem se pěstují tropické plodiny (zejména banány), od 200 do 400 m n. m. pak subtropické ovoce a ještě výš i vinná réva, jablka a obilí. Ve vyšších polohách kolem 1000 m nad mořem roste typický vavřínový prales, který se mění v nižších polohách v eukalyptové lesy.

Severní pobřeží ostrova je o dost zelenější, než jižní část.

Vegetace se mění i v závislosti na konkrétním pobřeží. Zatímco sever ostrova je pokrytý zeleným lesem, v jižní části jsou v úhledných terasách vysázeny banánové plantáže. Každý kousek Madeiry je jiný a rozmanitý, stačí ujet 10 km a máte pocit, že jste se ocitli v jiné zemi.

Na Madeiře stačí popojet několik kilometrů a rázem se ze zeleného pralesa ocitnete na poušti.

Madeira – jedovatá zvěř a komáři

Když se řekne exotika nebo prales, člověk si hned představí hady, pavouky a další havěť, která ho bude chtít zlikvidovat. Nic takového na vás naštěstí nečeká. Na Madeiře je pouze velké množství pavouků, kteří spřádají pavučiny všude možně neuvěřitelnou rychlostí. Někteří září všemi barvami, ale náš pan domácí nás uklidnil, že jedovatý není na ostrově ani jeden, tak mu věříme. 🙂

Před několika lety se na Madeiře vyskytlo několik případů horečky Dengue, ale tato epidemie je již dávno zažehnána, a tak ani komáři zde nejsou nebezpeční. Navíc jich není mnoho, pokud nebudete v noci svítit uvnitř, nejspíš se s žádnými ani nesetkáte.

Celkově se jedná o velmi bezpečnou destinaci. Nejčastěji vás budou otravovat všudypřítomné ještěrky, které vlezou do bytu i do auta, ale jsou naprosto neškodné.

Madeira je ostrov plný barev.

Letenky na Madeiru

S levnými letenkami na Madeiru se v poslední době roztrhl pytel. Při troše plánování můžete sehnat nejlevnější letenky na Madeiru z Prahy od 3500 Kč. Pokud se rozhodnete vyrazit spontánně, cena je přibližně dvojnásobná.

Nejvíce letenek na Madeiru nabízí národní portugalský dopravce TAP Portugal. Přestup v Lisabonu (méně často v Portu) si můžete naplánovat tak, že ve městě strávíte celý den, a tak můžete návštěvu ostrova zkombinovat s prohlídkou této metropole – nebo si udělat stopover v Lisabonu i Portu. Tip na tuto kombinace najdete na cestujlevne.com.

Z Prahy do Funchalu můžete letět také s KLM v kombinaci s Transavia s přestupem v Lisabonu.

Přímé lety do Funchalu nabízí během letní sezóny (do října) český dopravce SmartWings s cenou mezi 5-9 tisíci korun.

Letiště na Madeiře – noční můra všech pilotů

Letiště na Madeiře je známé tím, že patří mezi nejnebezpečnější v Evropě. Tohle nelichotivé hodnocení vzniklo hlavně kvůli extrémně krátké přistávací dráze, která dosahovala pouhých 1600 m. V roce 2000 však byla přistavěna další část na sloupech nad mořem, takže v současné době mají piloti k dispozici o víc než kilometr delší dráhu, než byla ta původní.

Přistání kromě toho znesnadňuje silný vítr, který v okolí letiště často fouká, ale nemusíte se bát. Na letišti, pojmenovaném po nejslavnějším madeirském rodákovi Cristianu Ronaldovi, smí přistávat pouze piloti, kteří zde absolvovali speciální výcvik.

Pokud plánujete jet na ubytování hromadnou dopravou, bude se vám hodit průvodce letištěm ve Funchalu.

Nejslavnější rodák Madeiry – Cristiano Ronaldo – má svoji sochu ve Funchalu.

Madeira autem

Pro cestování na Madeiře je auto v podstatě nutnost. Po ostrově jezdí několik autobusových spojů, ale přesuny autobusem vám program velmi omezí. Pokud neřídíte, nezbývá nic jiného, než si zaplatit výlety s průvodcem nebo taxík.

Řízení na Madeiře jen pro zkušené řidiče?

Cestopisy o Madeiře často uvádí, že je řízení na ostrově jen pro zkušené řidiče. Žádné strachy, není to tak horké. Provoz není hustý (kromě ranní a večerní špičky ani ve Funchalu) a platí tu stejná pravidla tak, jak je známe z Česka. Dokonce bych řekla, že jsou místní řidiči o dost ohleduplnější než ti čeští. Určitě se nemusíte obávat jižanského zmatku plného troubení a předjíždění. Naopak. Na Madeiře provoz plyne v poklidném tempu. Pokud před vámi někdo zastaví a zakecá se s kolemjdoucím, ať vás ani nenapadne na něho troubit. To se tu nenosí.

Na většině hlavních tahů se setkáte s touto cedulí. Znamená, že za dobrého počasí můžete jet o 10 km/h rychleji, než ukazují značky.

A trpělivost si připravte i při jízdě mimo hlavní tahy. Budete stoupat do prudkých kopců, nejspíš tak na dvojku, ale někdy to utáhne ztěží jednička (na ceduli tu uvidíte neuvěřitelné hodnoty stoupání 32°). Naopak hlavní silnice kolem ostrova překvapí svým moderním provedením, kde cestujete přes desítky tunelů a kruhových objezdů. Kvůli náročnému terénu se pohybujete mnohem nižší rychlostí, než uvádí google mapy, tak s tím počítejte. A celkově na GPS moc nespoléhejte. Často vás zavede do uzoučkých, prudkých vedlejších uliček – raději jezděte podle cedulí, které jsou všude. Na ostrově jsou asi tři hlavní silnice, takže se určitě neztratíte.

Zbytečně se nebojte ani rozjíždění do kopce, většina aut z půjčovny má stejně asistenta. A i kdyby ne, zas tak často se rozjíždět nemusíte. Provoz není hustý, a tak jedete plynule. Stačí se rozjet dole. 🙂

Půjčení auta na Madeiře

My jsme měli k dispozici “ferrari” od našich domácích (přečtěte si, jak jsme píchli na FB), a tak jsme auto půjčovali jen na 5 dní, co nás přijeli navštívit rodiče. Jako již tradičně jsme využili služeb autopůjčovny Goldcar – přečtěte si předem moji recenzi, ať víte, jak si u nich půjčit auto bez starostí.

Dejte si pozor na to, že se vás budou snažit při vyzvednutí auta přemluvit na upgrade na větší model. Kvůli kopcům vás budou chtít nalákat na silnější motor, jenže větší auto je zase těžší a o tolik vyšší výkon většinou nemá, a tak se v konečném důsledku stejně budete škrábat do kopce na dvojku. Jestli cestujete ve dvou, malé auto vám bohatě stačí. My jsme měli pro 4 lidi nakonec velký Fiat Tipo s motorem 1.4 TDI a do kopců jsme nejeli o nic rychleji než mini autíčka s jedničkovým motorem.

Oblíbeným dopravním prostředkem na Madeiře jsou i lanovky.

Ubytování na Madeiře

Většina ubytování na Madeiře je v hlavním městě Funchal. Byla by škoda zůstat tam celou dobu, navíc je to nejdražší lokalita na ostrově. Vyhlídněte si raději menší městečka, klidně i v horách, ať víc nakouknete do života místních.

Ostrov je posetý ubytováním v soukromých apartmánech, které najdete na Bookingu i Airbnb. Cena za dvoulůžkový pokoj za noc začíná na 20 €/noc v hlavní sezóně, což je naprostá paráda na úroveň služeb, s jakými se tady setkáte.

Pro sebe jsme ubytování neřešili, ale pro naše jsme objednali luxusní Apartment Celia v Arco da Calheta. Za 174 € na 5 nocí měli obří apartmán s úžasnou terasou, mísu ovoce z domácí produkce, v lednici snídani na první ráno a vůbec vše, co můžete potřebovat – včetně pračky, kompletně vybavené kuchyně i s kořením a ručníků na pláž. Navíc měli na pokoji jako pozornost dvě lahve vína a madeirské sušenky. Poměr cena výkon opravdu luxusní. Doporučuji.

Arco da Calheta – tohle byl náš domov na necelý měsíc.

Jídlo na Madeiře aneb kde se najíst a co ochutnat

Kapitola, která by vydala na samostatný článek, ale pokusím se být stručná. 🙂 Pro mě je každopádně na prvním místě tropické ovoce. Na Madeiře se pěstují banány, maracuja, avokádo, mango a spoustu dalších druhů ovoce. A co se tu nepěstuje, to dovezou z Portugalska (melouny) nebo Karibiku a Jižní Ameriky (ananasy, papája) zralé a ve skvělé kvalitě, navíc za velmi příjemné ceny. Kromě Funchalu na Madeiře nenarazíte na trhy, ale ovoce je výborné i ze supermarketu a řádově levnější než z trhu v hlavním městě.

Trhy ve Funchalu lákají na tropické ovoce, ale jsou zbytečně předražené.

Typické pokrmy na Madeiře – na své si přijdou masožrouti i milovníci ryb

Typickým madeirským pokrmem je espada, ošklivá dlouhá černá ryba, která se griluje s banány. Nenechte se odradit odpudivým vzhledem v syrovém stavu, protože chutná skvěle. Ryby a mořské plody patří k nejčastějším jídlům na ostrově, většina restaurací nabízí steaky z tuňáka, krevety, mušle, chobotnice… Občas narazíte i na tradiční portugalskou solenou tresku Bacalhau.

Espada je snad nejošklivější ryba na světě, ale grilovaná chutná skvěle.

Jestli jste masožrouti, stoprocentně vás nadchne další tradiční pokrm – espetada – velký masový špíz, který se griluje na vavřínových špejlích.

Snad ve všech podnicích vám jako předkrm nabídnou Bolo do Caco, česnekový chléb, který se s různými náplněmi servíruje i v bistrech jako malý oběd nebo svačina.

Ceny v restauracích jsou velmi příznivé, mimo hlavní turistické trasy zaplatíte za hlavní chod do 10 € i s přílohou, ve Funchalu kolem 15 €. Stejně jako v Portugalsku můžete na Madeiře v poledne využít výhodného denního menu s cenami 5-10 €.

Voda je pitná, nemusíte se bát žádných střevních potíží. Jen je hodně cítit chemií.

Víno Madeira a další typické nápoje

Madeira je malým pěstitelem vína a prakticky celá produkce ostrova jde na výrobu dezertního fortifikovaného vína Madeira. To připomíná portské víno a vyrábí se v několika variantách, od suché až po sladkou.

Úplně nejrozšířenějším alkoholickým nápojem je poncha. Míchaný drink obsahuje pálenku z cukrové třtiny, citrón a med (tradiční varianta), nebo džus z maracuji, pomeranče nebo mandarinky. Na poncha bary narazíte na každém rohu. Měli by vám umíchat čerstvou ponchu, v neturistických podnicích bývá poměr výrazně ve prospěch pálenky.

Poncha při západu slunce, co víc člověk potřebuje ke štěstí?

Na ostrově Madeira můžete ochutnat velmi netradiční koktejl. Nikita je mix piva, bílého vína, ananasového džusu a ananasové zmrzliny. Krémová konzistence připomíná shake. Takhle na papíře to zní děsivě, ale nechutná to vůbec špatně.

Na ostrově se vyrábí taky rum z cukrové třtiny. Palírna v Porto da Cruz funguje dodnes jako jediná v Evropě na parní pohon.

Každou chvíli se koná nějaká slavnost, kde poncha teče proudem, tak se nebojte připojit.

Nejlepší restaurace na Madeiře

Madeira nabízí nespočet restaurací a bister, kde se můžete skvěle a levně najíst. Stejně jako v pevninském Portugalsku vám můžu doporučit – nebojte se bister, které zvenku vypadají trochu omšele a najezte se raději s místními než s turisty. Nám se nejvíc líbily tyto dva podniky.

Taberna Madalena do Mar

Rodinný podnik, ke kterému v létě patří hippies posezení přímo na pláži. Panuje tu těžká ostrovní pohoda a dáte si tu nejlepší sangriu, jakou jste v životě pili. Kromě skvělých drinků a kvalitních vín stojí za to i místní kuchyně. Připravují tradiční madeirské pokrmy, hlavně ryby a mořské plody. Za večeři pro dva i s pitím a předkrmem zaplatíte kolem 30 €.

Výhled, který se vám naskytne z beach baru v Madaleně.

As Vides Restaurant, Camara de Lobos

Podnik servírující tradiční hovězí špíz espetada. Porce jsou enormní, a tak si dobře rozmyslete, kolik si jich objednáte (není problém přiobjednat dodatečně). Nám do 4 osob bohatě stačily tři špízy, s hranolky, Milho Frito (tradiční smažená polenta) a salátem. Všechno je skvělé a pro jejich maracuja pudink bych vraždila. Mňam. S drinky, kafem a dezerty pro všechny jsme za večeři pro 4 osoby platili 70 €.

Chcete ušetřit pár desítek euro? Pořiďte si průvodce ostrovem Madeira Now. V brožuře najdete zlatou kartu, se kterou máte slevu 10-15 % ve více než 200 restauracích na ostrově. Slevy můžete uplatnit i na desítky aktivit (pozorování velryb, tour po ostrově, adrenalinové sporty apod.). Průvodce stojí 8 €, což je investice, která se vám může vrátit hned první den. Madeira Now koupíte ve vybraných trafikách a obchodech, nebo si ji nechte poslat předem poštou do Česka.

Pláže na Madeiře

Madeira prý moc není na koupání. Nevím, kdo jako první vypustil tuhle fámu do světa, ale pravda to není. Nejedná se o typickou válecí destinaci s kilometry pláží, ale když budete chtít, můžete se klidně koupat každý den jinde. Jednou na pláži s černým pískem, podruhé na oblázkové, kde není ani noha a potřetí třeba v přírodním lávovém bazénu.

Už jste se někde koupali v přírodním bazénu s výhledem na rozbouřený oceán? Nejhezčí najdete v Seixal.

Vlastně mě nenapadá moc destinací na světě, kde bych zažila úžasnější koupání než tady. Tohle jsou podle mě tři nejkrásnější pláže na Madeiře:

  • Přírodní lávové bazény v Seixal: pro mě největší zážitek vůbec. Všichni jezdí do placených v Porto Moniz a tady je máte zadarmo a navíc hezčí. Jen si dobře rozmyslete, jestli chcete jet autem až dolů, abyste to vyjeli zpět. My jsme to radši neriskovali a seběhli dolů pěšky.
  • Písečná pláž v Seixal: úžasná pláž s černým pískem, kde si navíc užijete vlny.
  • Prainha do Canical: pláž s černým pískem v zátoce, kterou nehyzdí ani žádné molo.

Spoustu pláží na Madeiře má přístup po velkých kamenech a vstup do lávových bazénů může klouzat po kamenech pokrytých řasami, proto bych doporučila přibalit s sebou boty do vody.

Písečná pláž v Seixalu je nádherná!

Jestli si potrpíte na nekonečné písečné pláže, udělejte si výlet na nedaleký ostrov Porto Santo. Trajektem jste tam asi za 2 hodiny a místní písek má prý dokonce léčivé účinky.

Madeira – zajímavá místa, která nesmíte vynechat

Madeira je neuvěřitelně pestrá, a tak je stále co objevovat. My jsme udělali nespočet výletů, a přesto jsme nestihli vidět a prochodit zdaleka všechno.

Funchal a Monte

Ideálním výchozím bodem pro objevování Funchalu je parkoviště Garage Funchal (mapa). Odtud je všude blízko a hned naproti je stanice kabinové lanovky, která vás vyveze na Monte.

Nejslavnější atrakce v Monte – jízda na proutěných saních.

V hlavním městě se projděte starým městem s kouzelnými uličkami. Nejznámější je Rua de Santa Maria, kde zdobí dveře domů umělecké malby. Návštěva Funchalu by nebyla kompletní bez zastavení na trhu Mercado dos Lavradores. Ujít si nenechte ani promenádu podél moře, která vás zavede až k muzeu Cristiana Ronalda.

Hlavní město Funchal má kouzelnou atmosféru.

Camara de Lobos

Kouzelná malá rybářská vesnička hned vedle Funchalu se proslavila tím, že sem jezdil malovat Winston Churchill barevné lodičky.

Svahy na jižním pobřeží jsou obsypané banánovými plantážemi.

Ponta de Sao Lourenco

Fascinující útesy na východním cípu Madeiry vypadají v zimě jako Faerské ostrovy, v létě jako poušť nebo krajina na Marsu. Všude jen skály, které bičují vlny modrého oceánu. Pokud sem přijedete ze zelené severní části ostrova, je rozdíl v přírodní scenérii na 15 km neuvěřitelný.

Na mysu Sao Lourenco si připadáte jako na jiné planetě.

Cabo Girao

Vyhlídka Cabo Girao na druhém nejvyšším útesu v Evropě (580 m) vám nabídne úchvatný pohled z ptačí perspektivy přes skleněný chodník na pláž a políčka pod vámi. Na ty se dá dostat pouze lanovkou nebo lodí. Jestli si chcete užít nerušené koupání, svezte se dolů z Restaurante Teleférico do Rancho (5 €).

Pohled z Cabo Girao připomíná spíš letecké záběry.

Calheta

Jedno z nejteplejších míst na Madeiře, kde najdete uměle vytvořenou písečnou pláž. Zastavte se v některé z restaurací u přístavu nebo navštivte místní továrnu na zpracování cukrové třtiny.

Porto Moniz

Nejznámější městečko na severu ostrova, do kterého proudí davy turistů kvůli koupání v přírodních lávových bazénech. Vstup stojí 1,50 € a areál nabízí lehátka i slunečníky. Když se po pobřeží projdete kousek dál, dorazíte k dalším přírodním bazénům, kde je nádherný výhled na divoký oceán.

Nejznámější přírodní bazény na ostrově jsou v Porto Moniz.
O kousek dál jsou další a zdarma. Bohužel voda hodně stojí, a tak jsou tůňky zarostlé řasami.

Achadas da Cruz

Další neuvěřitelné místo na severu ostrova. Za 3€ si užijete adrenalin při jízdě lanovkou na opuštěnou pláž a pole, které jsou schované pod útesem.

Santana

Tohle město se proslavilo tradičními madeirskými domečky, které najdete snad na všech pohlednicích. Domky se nachází na této adrese (hned naproti je parkoviště) a uvnitř se prodávají suvenýry. Vstup je zdarma.

Kousek odtud je také tematický park, který láká na tradiční domky, ale bohužel ještě nejsou dostavěné. Součástí parku jsou různé expozice, které vás zavedou do historie Madeiry. Můžete se projet vláčkem nebo na lodičkách, je tu také velké hřiště, proto bych tohle místo doporučila spíš na výlet s dětmi. Vstupné 6 €, dítě 4 €.

Santana je také výchozím bodem pro několik oblíbených levád. Nejznámějších z nich a jedna z nejkrásnějších levád na Madeiře (alespoň podle mě) je Levada Caldeirao Verde.

Slavné madeirské domečky v Santaně najdete snad na všech pohlednicích z Madeiry.

Porto da Cruz

V ospalém městečku můžete navštívit tradiční palírnu, která jako jediná v Evropě dodnes jede na parní pohon a vyrábí rum z cukrové třtiny tradičním způsobem.

Curral das Freiras

Údolí jeptišek je oblast, ve které se krčí malé vesnice hluboko pod vysokými horami. V 16. století se tu ukrývaly jeptišky před útoky pirátů, nevedla sem žádná přístupová cesta. Dnes už jsou vesnice propojeny tunelem s civilizací. Dechberoucí výhled si užijete z Eira do Serrado.

Údolí jeptišek je sevřené mezi štíty hor.

Ribeiro Frio

Seskupení několika domků se nachází uprostřed madeirského vavřínového pralesa. Vede odsud velmi jednoduchá a oblíbená leváda Balcoes, která vás přivede na kouzelnou vyhlídku. V Ribeiro Frio můžete navštívit také pstruží farmu.

Paul da Serra

Náhorní plošina uprostřed ostrova je místo s asi nejproměnlivějším počasím na ostrově. Téměř bez ustání tu fouká silný vítr, který přináší a rozhání oblačnost, jak se mu zrovna zlíbí. Začíná tu několik oblíbených turistických tras, mimo jiné Levada 25 Fontes v oblasti Rabacal. Při řízení si dávejte pozor na krávy na silnici.

Nejslavnější leváda na ostrově 25 Fontes, neboli 25 pramenů.

Fanal

Zvláštní místo, na které narazíte na cestě z Paul da Serra do Porto Moniz. Pláň s několika velmi starými vavříny vytváří fascinující scenérii. Když se projdete až na kraj útesu, naskytne se vám úžasný výhled.

Fanal je zvláštní místo, kde je neuvěřitelný klid.
Když máte štěstí, dostanete se až nad mraky.

Pico do Areeiro

Pico do Areeiro, třetí nejvyšší hora Madeiry (1818 m n. m.), je výchozím bodem pro túru na nejvyšší horu Pico Ruivo (1868 m n. m.). To je výlet na celý den, ale stojí za to vyjet si na Pico do Areeiro alespoň na vyhlídku. I když není obloha úplně jasná, často se vám stane, že se dostanete až nad mraky.

Nejvyšší hora Madeiry je Pico Ruivo.

Nejkrásnější vyhlídky a scénické silnice

Na Madeiře není o vyhlídky nouze. Stačí sjet z hlavních silnic a vypravit se po úzkých cestách do hor nebo podél pobřeží. Nejkrásnější jízdu si užijete tady:

  • silnice mezi Pico do Areeiro a Eira do Serrado: nepotkáte tu téměř živáčka a cestou je nádherná vyhlídka Miradouro do Paredão
  • silnice mezi Rabacal a Arco da Calheta: pozor na krávy 🙂
  • silnice mezi Sao Vicente a Santana: turisty naprosto zapomenutá část ostrova
  • silnice z Ribeira da Janela do Fanal: nádherná vyhlídka je hned ve vesnici nad mořem
  • silnice ER101 mezi Sao Vicente a Ribeiro Frio: stará silnice kolem pobřeží, hodně tu padají skály a během našeho pobytu byla bohužel úplně uzavřená
  • vyhlídka Miradouro Garganta Funda: vyhlídka na nádherný vodopád
Během projíždění ostrovem nevíte, kam koukat dřív.

5denní itinerář

Na Madeiře jsme strávili skoro měsíc, a tak jsme si výlety mohli plánovat flexibilně, ale dám vám nahlédnout alespoň do itineráře, který jsme absolvovali s našima. Je to ochutnávka míst na ostrově Madeira, co se nám nejvíc líbila a jsou maximálně rozmanitá. Okruh jsme absolvovaly autem jen s krátkými vycházkami a v pohodovém tempu. Ale myslím, že se hodí pro všechny jako inspirace, jak si zajímavá místa poskládat, cestou je nespočet úžasných vyhlídek. Pro nás bylo výchozím bodem městečko Arco da Calheta.

1. den: Funchal – Monte – koupání v Calheta

2. den: Pico do Areeiro – Ribeiro Frio: odtud leváda Balcoes – Eira do Serrado – Cabo Girao

3. den: Paul da Serra – Fanal – Porto Moniz – koupání v Seixal

4. den: Sao Vicente – Santana – Porto da Cruz – koupání v Madalena do Mar

5. den: Ponta de Sao Lourenco – koupání Praia do Canical

Aktivity – co musíte na Madeiře zkusit

Madeira se proslavila především u pěších turistů, ale každý si tu najde oblíbenou aktivitu.

Pěší turistika a levády

Dovolená na Madeiře by nebyla kompletní, kdybyste si neprošli alespoň jednu levádu. Levády jsou kanály, které byly vybudovány, aby přivedly vodu z hor do údolí. Výhodou je, že stezky kolem nich mají jen nízký sklon stoupání. Nám se nejvíc líbila Levada Caldeirao do Inferno a Levada Caldeirao Verde, slavná je taky Levada 25 Fontes. Krátká nenáročná leváda je Balcoes z Ribeiro Frio.

Leváda, která vás zavede do pekla.
výhled z levády, Madeira
Některé levády se nehodí pro lidi trpící závratí.

Naprosto unikátní zážitek si odnesete při pěším výletu v místním vavřínovém lese (Laurisilva), který byl díky své jedinečnosti dokonce zapsán na seznam UNESCO. Vavřínový prales v minulosti pokrýval většinu Evropy a ostrov Madeira byl celý hustě zalesněný – v překladu znamená slovo Madeira dřevo. Kvůli těžbě dřeva a rozšiřování zemědělských ploch se plocha vavřínového pralesa na Madeiře zmenšila na 150 km², přesto zůstává největší svého druhu na světě. Vavřínový les je stále vlhký, a proto vytváří pohádkovou atmosféru. Když ho pohltí mlha docela, začne být až strašidelný!

Vavřínový prales má neuvěřitelnou atmosféru.

Pozorování delfínů a velryb

Madeira leží uprostřed hlubokého oceánu, a proto se tu můžete setkat s delfíny a několika druhy velryb. Ve Funchalu narazíte na několik společností nabízející pozorování kytovců na speciálních lodích. My jsme na moře můžete vyrazili stylově na replice Kolumbovi lodi Santa Maria.

Nenechte si ujít pohled na ostrov z vodní hladiny a když budete mít štěstí, uvidíte i delfíny a velryby.

Vodní sporty

Surfovat na Madeiře můžete na několika plážích v Jardim do Mar, Paul do Mar, Porto da Cruz nebo Sao Vicente.

Oblíbeným vodním sportem je také potápění. Potápěcí centra najdete v Canico, Garajau Calheta a Santa Cruz.

Adrenalinové sporty

Díky hornatému povrchu si začíná Madeira získávat svoje příznivce i u milovníků adrenalinových sportů. Já jsem si splnila sen a zkusila jsem paragliding u Paragliding Tandem Flights. Bylo to jedním slovem boží! S Madeira Now navíc získáte slevu 10 %. Vyzkoušet můžete taky canyoning nebo sjezd na horských kolech.

Na Madeiře jsem si splnila jeden z životních snů – paragliding.

Madeira – ceny

Tentokrát by se mi rozpočet počítal obtížně, ale uvedu alespoň pár příkladů cen. Většinu věcí pořídíte za srovnatelné ceny jako v Česku, neuvěřitelně výhodně koupíte čerstvé ryby a některé druhy ovoce. Pohonné hmoty natankujete po celém ostrově za jednotnou cenu.

  • ubytování na 5 nocí pro dva: 174 €
  • půjčení auta (velký kombík, diesel, na 5 dní, včetně plného pojištění): 183,60 €
  • litr benzínu: 1,492 €/l
  • litr nafty: 1,276 €/l
  • parkování ve Funchalu: 1,30€/60 min
  • nákup v Pingo Doce:
    • čerstvý tuňák: 6,99 €/kg
    • krevety: 9,99 €/kg
    • tygří krevety: 14,99 €/kg
    • mleté hovězí maso: 7,29 €/kg
    • celozrnná houska: 0,35 €
    • papája: 3,95 €/kg
    • maracuja: 9,99 €/kg
    • mango: 3,98 €/kg
    • avokádo: 5,98 €/kg
    • meloun žlutý: 0,89 €/kg
    • banány z Madeiry: 1,44 €/kg (z dovozu jsou levnější)
    • rajčata: 1,79 €/kg
    • řecký jogurt 500 g: 1,34 €
    • gouda 200 g: 1,99 €
    • rýže Basmati 1 kg: 1,79 €
    • těstoviny 500 g: 0,99 €
    • láhev slušného portugalského vína: 3-5 €
  • ceny v restauracích a bistrech:
    • sandwich: 5 €
    • denní menu: 5-10 € (liší se, co všechno je v ceně)
    • hlavní jídlo: 10-15 €
    • láhev vína: 10-16 €
    • poncha: 2,50 €
    • pivo 0,3 l: 1,20-2 €
    • espresso: 0,80-1,20 €
    • kopeček zmrzliny: 1,50-2,20 € (všude dávají teda spíš kopce 🙂 )

Chybí vám v článku nějaká informace? Napište mi do komentářů!

přihlášení k newsletteru MyWandertime