fbpx

V Norsku jsem ještě nebyla, a tak jsem poprosila Janu Janáčkovou, ať se s vámi podělí o svoje zážitky. Co se dá vidět, když nemáte auto? Přečtěte si zajímavé srovnání Bergenu a Tromsø.

Norsko jsem navštívila dvakrát. Mou první návštěvou byl Bergen. A uchvátilo mě natolik, že necelý rok na to jsem se vydala za severní polární kruh do Tromsø. Které město je lepší a pro koho? Kde se nejvíc líbilo mně a proč? Jelikož neřídím, všechna místa, která jsme navštívili, byla v docházkové vzdálenosti.

Bergen pro milovníky lehčí turistiky

V září 2017 jsem strávila 6 dní v Bergenu. Měla jsem neskutečné štěstí na počasí. Ze 6 dnů pršelo jen jeden jediný den –⁠ obvykle to bývá přesně naopak.

Bergen je mimo jiné vhodný pro rodiny s dětmi nebo lidi, kteří mají v oblibě lehčí turistiku. Také milovníci městského života a nočního ruchu si zde přijdou na své.

Letiště v Norsku jsou příjemná a se samoobslužným odbavením. Pokud si s ním náhodou nebudete vědět rady, ochotná obsluha letiště vám ráda poradí. Jakmile ale tento systém bez front vyzkoušíte, zamilujete si ho.

Centrum Bergenu

Centrum Bergenu je krásné a odevšad je výhled na hory. Typický obrázek barevných norských domků podél pobřeží, rybáři na molech a lodě v přístavech. To vše je Bergen. Ale i mnohem víc.

Blízko centra se nachází Festplassen – park s krásným jezerem a fontánou. Hezké místo na procházky a relax. Prostě jen tak sedíte a pozorujete fontánu nebo kachny kolem.

V centru najdete spoustu obchodů se suvenýry, restaurace a trhy. Pokud se vydáte mimo centrum, pozor, snadno se ztratíte. Bergen je plný úzkých uliček, kde jsou domy od sebe téměř na otevření dveří.

Pokud nevíte, kolik si vyměnit do Norska peněz, nezoufejte. Všude se dá platit kartou, dokonce i v autobuse. Takže stačí symbolických pár „NOKů“.

Co se týká cen, v době, kdy jsem Norsko navštívila, jsem si dělala legraci, že ceny jsou stejné jako u nás, jen ta měna tomu dává trochu jiný rozměr. Ceny totiž vycházely cca 3x vyšší než u nás. A jelikož v té době byl kurz cca 1 NOK = 3 CZK, byly částky v cenách zhruba stejné jako u nás.

Vyhlídka Fløyvarden Bålplass

Nejnavštěvovanějším místem v Bergenu je vyhlídka Fløyvarden Bålplass. Můžete se tam vydat pěšky nebo lanovkou Fløyen. Doporučuji si pro tento výlet vybrat všední den. O víkendu byla fronta na lanovku skoro až do půlky náměstí, kdežto v pondělí jste bez zastavení prošli až do kabiny.

Nahoře je krásná vyhlídka na Bergen a moře. Samozřejmě se tu nachází restaurace, kde se při pití kávy můžete kochat výhledem. Případně se můžete pomazlit s kozami, které jsou neskutečně vlezlé a schopné strčit vám čumák až do kapsy.

Až se dostatečně pokocháte a zjistíte, že se vám ještě nechce dolů, můžete se vydat na pěší túru. Možností máte na výběr několik.

Túra na horu Blåmanen

Například na hory Rundemanen nebo Blåmanen. Cestou určitě stojí zato zastavit se u jezera Granbakken. Můžete si tu posedět, odpočinout si a promyslet si, kam dál.

Až dojdete ke křižovatce, můžete si vybrat, zda se vydáte na Rundemanen nebo Blåmanen. Na Rundemanen vede krásná cesta, po které se dá jet i na kole či s kočárkem pro děti. Hora je vysoká 568 m. n. m. Já se vydala na Blåmanen, která je vysoká 554 m. n. m. a vedou tam různé horské cestičky. Je tu spousta krásných míst a výhledů. Na tuto stranu nechodí tolik lidí, takže si užijete nerušený výšlap.

Při túře bergenskými horami se raději držte na cestě. Mohlo by se vám totiž snadno stát, že než se nadějete, budete po kolena ve vodě.

Během jakékoliv túry narazíte na spoustu zastávek s vyhlídkami a lavičkami.

Kromě toho Bergen nabízí i možnost plavby po fjordech nebo výlet lanovkami mezi horami. V turistickém centru si určitě vyberete.

Tromsø potěší zapálené horaly

V Tromsø, na rozdíl od Bergenu, mnoho obchodů se suvenýry nenajdete. Restaurací je tu dost v různých cenových kategoriích. Městský ruch jsme tu moc nezaznamenali. Ale jsou tu jiné, mnohem krásnější a zajímavější věci k vidění.

V Norsku se zálohují PET lahve a plechovky, takže když si koupíte nějaký nápoj, můžete lahev či plechovku zase vrátit do obchodu. Bývají tam pro tento účel automaty.

Počasí a polární den v Tromsø

Tromsø je město nacházející se za polárním kruhem. Při mé návštěvě v červnu 2018, kdy jsme měli stopover v Oslu, jsme se jeden den opalovali při 30 °C v Oslo a druhý den se klepali zimou při 3 °C v Tromsø. Dokonce i sněžilo. Některé hory byly ještě uzavřené pro turisty kvůli nebezpečí laviny. Z tohoto důvodu doporučuji pro návštěvu spíše srpen, kdy je letní počasí opravdu letní a pro výlety a zážitky příznivější.

V době naší návštěvy panoval v Tromsø polární den a my měli to štěstí vidět půlnoční Slunce, i když zatažené počasí nám to trochu kazilo. Toužíte-li vidět a zažít polární záři, budete si muset vybrat jinou část roku. V Tromsø a jeho okolí je pak spousta míst určených právě k jejímu pozorování.

Pokud ke spaní potřebujete tmu, doporučuji si v době polárního dne vzít s sebou masku na oči. Ne ve všech bytech jsou tmavé závěsy. A opravdu si hlídejte čas, kdy jdete spát. Je totiž velice snadné dělat cokoliv, protože je světlo, a najednou zjistit, že se blíží ráno a vy jste ještě nešli spát.

Já osobně jsem neměla problém s usínáním, jako spíš s nočním buzením. Když se za normální noci vzbudíte, zjistíte, že je tma a můžete pokračovat ve spánku. Jenže, když je při každém vašem procitnutí světlo, prostě nepoznáte, jestli je den či noc. A rozhodně nechcete prospat den. Takže jsem potřebovala mít u sebe mobil a brýle, abych několikrát za noc mohla zkontrolovat, že je opravdu ještě noc. Prostě mi za stálého světla ten denní biorytmus nějak nefungoval.

Na druhou stranu má polární den velké výhody, pokud se chcete ztratit v horách. Tady se prostě nesetmí, takže se můžete bez obav toulat.

Centrum Tromsø

Bydleli jsme na hlavním ostrově. Zde doporučuji k návštěvě botanickou zahradu Arctic a Muzeum Arktidy Polaria s akváriem, kde můžete sledovat například krmení lachtanů.

Co se týká restaurací, na zahrádce se nesmí sedět v pozdních hodinách. Po určité večerní hodině je nutné buď odejít, nebo se přesunout dovnitř do restaurace.

Alkohol v obchodě nekoupíte. Maximálně pivo, a to jen do cca 18 hodin, pak už ne. A i tak je zde alkohol opravdu hodně drahý.

Pokud vás v Norsku pozvou na soukromou party, musíte si donést své vlastní občerstvení i pití. Pokud ale takovou party v Norsku pořádají Češi nebo Slováci, své občerstvení si sice donesete, ale dá se vždy vše na jednu hromadu pro všechny. Norové se s vámi ale nepodělí.

Floya a Fjelllheisen

Jeden den nám ale vyšlo krásné počasí, asi 15 °C. Neváhali jsme ani chviličku a vydali se na horu Floya. Celý výlet doprovázel úžasný výhled na hory kolem. A to už od samého začátku, kdy jsme museli přejít most z hlavního ostrova.

Můžete se vydat lanovkou k vyhlídce Fjelllheisen. My se ale rozhodli pro cestu pěšky. Vedou tu cesty různých obtížností. My jsme se tak nějak samovolně vydali cestou méně náročnou, kdy jsme chvíli měli obavy, jestli vede vůbec nahoru, když jdeme spíše rovně, místy dokonce dolů. Díky této cestě jsme se nakonec ale nevynořili na vyhlídce Fjellheisen, ale vysoko nad ní. Pocit a výhled se nedají popsat. Prostě nádhera.

Poprvé jsem si také vyzkoušela bosou chůzi ve sněhu. 😀 Poprvé jsem v tričku s krátkým rukávem dělala sněhové koule.

Až jsme se dostatečně pokochali, vydali jsme se dolů k vyhlídce s restaurací. Jak jsme zvolili cestu nahoru asi nejméně náročnou, o cestě dolů se to rozhodně říct nedá. Zdánlivě mírná cesta po schodech se brzy proměnila ve vysoce rizikovou v místě, kde přes schody byl ještě sníh a led, následně po velmi náročnou pro klouby a svaly na stehnech a na břiše – zhruba 1200 poměrně vysokých a dlouhých kamenných schodů směrem dolů by dalo zabrat i sebelepšímu horalovi. Stálo to ale za to.

Na rozdíl od Bergenu, Tromsø a jeho okolí je vhodné spíše pro zdatnější horaly, kteří si zde určitě přijdou na své. Toulat v horách se můžete dle libosti. A díky polárnímu dni se můžete opravdu tak trochu ztratit a zapomenout na okolní svět.

Výlet na ostrov Sommarøy

Zbytek dní nám propršelo a prosněžilo. I tak jsme se vydali na výlet na ostrov Sommarøy. Sem jsme se tedy nevydali pěšky, ale autem nás vzali naši noví přátelé.

Projeli jsme místa, odkud se sleduje polární záře a místa, kam se jezdí pozorovat velryby. Pršelo ale vydatně celý den, a tak jsme většinu míst viděli jen z auta.

Bergen nebo Tromsø?

Obě města se mi líbila. Každé je jiné a rozhodně jsem si při druhé návštěvě nepřipadala, jako že jsem „zase v Norsku“. Navíc se toho dalo spoustu podniknout i bez auta.

V Bergenu můžete zažít „Norsko ve městě“. A odkudkoliv z města se kochat výhledem na hory. Do hor a fjordů se samozřejmě můžete také vydat, možností je tu spousta. Nicméně pro horaly a nadšence do náročnější horské turistiky bude Tromsø to pravé ořechové.

Norsko je úžasné a jeho návštěvu doporučuji všem milovníkům přírody a hor. Ať už se rozhodnete pro Bergen či Tromsø, určitě nebudete litovat.

Pokud si navíc půjčíte auto, budete mít rozhodně více možností a bude to stát zato. Jak v okolí Bergenu, tak v okolí Tromsø je nádherná příroda, úžasné hory, nezapomenutelné fjordy a překrásné výhledy.

O autorce:

Jmenuji se Jana Janáčková a kromě toho, že jsem nadšená cestovatelka, jsem také copywriter, korektorka, virtuální asistentka a zakladatelka projektu Dravá žena, kde pomáhám ženám, většinou maminkám, s rozjezdem jejich podnikání.

Děkuji MyWandertime, že jsem si mohla zavzpomínat na své cesty do Norska a podělit se s vámi o ně.