Bláznivý karnevalový týden si v Německu právě užívají milióny dětí a dospělých. V tradičních baštách karnevalu dnes, na Růžové pondělí (Rosenmontag), vrcholí masopustní veselí. Akce je to opravdu velkolepá, sami Němci karneval označují jako “páté roční období”. To začíná už na podzim, 11. listopadu v 11:11 a trvá až do začátku šestitýdenního půstu před Velikonocemi. V ulicích se prohánějí lidé v bláznivých i elegantních kostýmech a každodenní život se zastaví – teď je čas oslavovat!
Kde v Německu se karneval slaví
Ačkoliv v Česku je známý spíše benátský karneval, rovněž v některých německých regionech se řadí masopust (označovaný také jako Fastnacht nebo Fasching) k největším svátkům v roce. Právě Porýní je jednou z oblastí, ve kterých bujaré karnevalové oslavy neodmyslitelně patří k průběhu roku. Tradičně se slaví ve velkém především v Kolíně nad Rýnem, Düsseldorfu a Mohuči.
Dříve se karneval slavil po celém Německu, dnes oslavy probíhají spíše v katolických oblastech – kromě západního Porýní také v jižním Německu. Na druhou stranu v ostatních částech Německa, kde převažuje protestanství nebo jsou bez vyznání, není po karnevalu ani památky.
Ani u nás v Dortmundu se bohužel nic nekoná a je to velká škoda. Karnevalové veselí totiž ovládne město na celý týden a na Růžové pondělí, ačkoliv se nejedná o oficiální svátek, dostane dokonce spoustu zaměstnanců volno.

Karnevalová tradice dříve a dnes
Kořeny slavení karnevalu sahají několik set let do minulosti. Původně se jednalo o zahánění duchů zimy a přípravu na jaro, od nástupu křesťanství se období masopustu pevně spjalo s postním obdobím před Velikonocemi. Všichni si užívají a slaví poslední příležitost, kdy si ještě mohou dopřát hodování a zábavy.
V dnešní době se jedná hlavně o divokou zábavu, kdy je takřka vše dovoleno. Karnevaloví blázni (tzv. Narren nebo Jecken) slaví v ulicích, zpívají a tančí na tradiční karnevalové písně a chybět nesmí samozřejmě ani množství alkoholu. Pije se venku v ulicích, v karnevalových stanech i v místních lokálech, které praskají ve švech. Téměř každý účastník karnevalu je vybaven desítkami mini lahviček likérů různých příchutí, které se tady prodávají v obrovských sadách.

Program karnevalových oslav
Páté roční období startuje každý rok 11.11. v 11:11, kdy přebírají vládu nad městem a karnevalovým rejem Princ karnevalu nebo vladaři – v Kolíně jsou to postavy Prince, Sedláka a Panny. Ti budou městu vládnout až do Popeleční středy, kdy začíná tradiční půst před Velikonocemi. V Düsseldorfu je zase v tento den před radnicí probouzen Hoppeditz – blázen, který svými řečmi provokuje primátora města.
Celé karnevalové období se konají různé akce, které mají na starosti karnevalové spolky. První karnevalové společnosti byly založeny už v 19. století, ze kdy pochází také tradice kostýmů podle vzoru napoleonských uniforem. Pořádají se karnevalová zasedání, jejichž součástí jsou představení hudebních a tanečních skupin a vystupují zde řečníci se satirickými politickými projevy. Karneval byl totiž vždy obdobím, během kterého mohl každý beztrestně kritizovat vrchnost. Proto je dodnes účelem karnevalu nejen slavení, ale také upozornění na aktuální problémy společnosti a kritika politického vedení.
Období karnevalu vrcholí právě bláznivými dny, kdy se slaví v ulicích – letos připadly na čtvrtek 28. února až do Popeleční středy 6. března.

Nejdůležitější dny karnevalu v Německu
Weiberfastnacht – ženský/babský karneval – čtvrtek 28. února 2019
Ve čtvrtek v 11:11 startuje to pravé karnevalové veselí tak, jak ho známe. V Kolíně zahajují slavnostní týden tři nejdůležitější postavy karnevalu – Princ, Sedlák a Panna. Je načase obléci se do kostýmu a na šest dnů se převtělit do nové role.
První den pouličního karnevalu patří ženám, které v tento den vládnou městu. Ženy mají v tento den různá privilegia – například smí mužům bez varování ustřihnout kravatu. Na pozoru se tedy musí mít před svými kolegyněmi zejména muži v kancelářích.

Karnevalsonntag – karnevalová neděle – 3. března 2019
Ráno se vypije tradiční ranní sklenka (Frühschoppen) a již během dopoledne se do ulic vydávají masky. Konají se různé večírky a párty, jak přímo v ulicích, tak uvnitř v barech a klubech.
Samozřejmostí je kostým, ten je v tyto dny povinný. A vybrat ho není vůbec snadné. Počasí je totiž v únoru nebo na začátku března nevyzpytatelné a zrovna letos provází karneval déšť a silný vítr, kvůli kterému byla vydaná bezpečnostní omezení na masky a alegorické vozy.
V Düsseldorfu se v tento den slaví na Königsallee – akce se prezentuje jako generální zkouška na pondělní průvod.
Rosenmontag – Růžové pondělí – 4. března 2019
Karnevalové veselí vrcholí právě na Rosenmontag. V tento den se konají největší průvody, kterých se účastní tisíce pestrých masek a desítky alegorických vozů. Ulicemi prochází nejen karnevalové spolky, ale také školy, hudební a taneční skupiny, sousedské a sportovní sdružení. Během přehlídky masek se hází přihlížejícím sladkosti (Kamelle) nebo květiny. Průvod má naplánovanou přesnou trasu a táhne se několik kilometrů, trvá tedy pěkných pár hodin, než všichni projdou městem.
Neodmyslitelnou součástí pondělního průvodu jsou alegorické vozy, které se vyjadřují k politickým kauzám nebo globálním problémům. Na mušce jsou zejména politici, kteří neuniknou jízlivým komentářům a posměšným vyobrazením. V průvodu můžete vidět také masky s transparenty se satirickými a provokativními nápisy.

Aschermittwoch – Popeleční středa – 6. března 2019
V předvečer Popeleční středy se karnevalové veselí chýlí ke konci. Tradicí je o půlnoci spálit slaměnou figurínu Nubbela, který na sebe přebírá karnevalové hříchy, zejména marnotratně rozházené peníze. Tímto aktem jsou všechny špatnosti proběhlých oslav odpykány, karneval končí a začíná půst. Na Popeleční středu se ještě účastníci karnevalu setkávají na tradiční rybí večeři.
Karnevalové písně
Ke karnevalovým oslavám patří tradiční písně, které jsou většinou v místním dialektu. Pouze několik písní se užívá ve všech regionech. Zejména Kolín má nejdelší tradici karnevalových písní (v reportoáru jich je už přes 10 tisíc), které jsou zpívány především v místním dialektu Kölsch. Karnevalová tvorba v Kolíně se dělí dokonce na tradiční fázi před rokem 1970, kam se řadí hlavně dechovka, a moderní po roce 1970.
Na co tedy Němci na karnevalu řádí? Tady je výběr mých nejoblíbenějších. 🙂
Chtěli byste někdy zažít karneval v Německu? Napište mi do komentářů! 🙂
Jestli vás zajímá všechno ohledně práce a života v Německu, tak mrkněte na můj druhý blog JakDoNemecka.cz.

Dobrý večer, Váš článek čtu sice o rok později, ale myslím, že je stále aktuální. Myslím, že karneval v Německu bych ráda viděla.
Dobrý den,
karneval v Německu doporučuju, je to vážně zážitek a úplně něco jiného, než třeba karneval v Benátkách… 🙂
Hezký den!
Jana