fbpx

Sasko nejsou jen Drážďany. Oblast hned za hranicemi je protkaná historickými památkami i přírodními unikáty, o kterých neví ani řada Čechů z pohraničí. Ti míří do Německa za nákupy, a přitom mají hned za humny takové skvosty. Já jsem Sasko projela nejvíc během své první pracovní zkušenosti v Německu a na rozdíl od samotné práce se mi tam moc líbilo. 🙂 Mrkněte, co stojí v Sasku a Saském Švýcarsku za vidění.

Ďáblův most Kromlau

V němčině se mu říká Rakotzbrücke a najdete ho v rododendronovém parku u vesničky Kromlau. Ďáblův most ční nad jezerem Rakotzsee a v odrazu vodní hladiny vytváří dokonalý kruh.

Proč Ďáblův most? Taková přízviska dostávaly ve středověku mosty, o kterých byli lidé přesvědčeni, že je nelze postavit lidskou rukou. A jak tomu bylo tehdy zvykem, jejich vznik se přičítal nadpřirozeným silám, v tomto případě samotnému ďáblu.

To ale není případ Rakotzbrücke, ten totiž lidé skutečně postavili. Tvoří ho bloky z čediče, které sem byly dopraveny z lomů v Saském Švýcarsku. Jeho výstavba zabrala deset let, a protože je jezírko Rakotzsee tak malé, že se dá rychle obejít, význam Ďáblova mostu je zcela povrchní – postaven byl z čistě estetických důvodů. Na most je zakázáno vstupovat, aby ho mohli obdivovat i další generace. Za tu podívanou ale výlet do Kromlau rozhodně stojí, a to v každém ročním období.

Labské pískovce – Bastei

Území Bastei se nachází pouhých 15 kilometrů od hraničního přechodu Hřensko – Schmilka. A co všechno můžete v Bastei vidět? Miliony let staré skalní útvary a pozůstatky skalních hradů. Ty měly ochrannou funkci, v dávných dobách vedly totiž přes území Bastei obchodní cesty, které byly častým cílem loupežných přepadení. Sasko je ochranných hradů plné, nebo alespoň jejich pozůstatků. Jedním z takových hradů je i Neurathen, ke kterému most Bastei vede.

Prvním, co návštěvníky Bastei upoutá, je stejnojmenný skalní most. Kamenný most Basteibrücke byl vybudován v roce 1824, měří 76,5 metru a klene se nad propastí ve výšce 40 metrů. Veřejnosti je přístupný, spolu se skalním hradem Neurathen tvoří turisticky velmi oblíbené a hlavně fotogenické místo v Labských pískovcích. Komplexní výhled na skalní útesy s Basteibrücke a pozůstatky hradu Neurathen jsou viditelné ze skalní vyhlídky Ferdinandstein. To ale není všechno. Příroda tu totiž tvoří nádherné scenérie s řekou Labe, stolovou horou Lilienstein a Pfaffstein a také odtud dohlédnete na pevnost Königstein.

Skalní hrad Neurathen

První zmínka o něm pochází z druhé poloviny 13. století a ví se toho o něm jen velmi málo. V 80. letech minulého století odkryly archeologické výzkumy a rekonstrukce zbytků sídla informace o rozloze a možné podobě hradu, nákresy jsou součástí prohlídkového okruhu, za který zaplatíte jen 1,50 €. Majitelé hradu Neurathen se měnili každou chvíli, hrad byl obléhán, prodáván, dobýván, děděn a také vypálen.

Dnes je z hradu Neurathen ruina. Prohlédnout si můžete jeho zbytky včetně obranných ochozů, skalních komor a také signální kouřovou soustavu.

Terra Mineralia Freiberg

Pokud vás nohy zanesou do Freibergu, zajděte se podívat na výstavu minerálů Terra Mineralia. Tu zpřístupnila Technická univerzita hornické akademie v Freibergu přímo uvnitř zámku Freundstein a má dokonce světový význam. Najdete tu na 80 tisíc exponátů, mlčenlivých svědků historie a vývoje naší planety. Ve světovém měřítku je Terra Mineralia nejrozsáhlejší soukromá mineralogická sbírka na světě.

Připadají vám minerály nudné? I s tím kurátoři výstavy počítají. Dozvíte se tu také to, jak nerosty ovlivňují naše každodenní životy, kulturu i techniku. Zajímavé je i architektonické řešení celé výstavy. Prostory zámku Freundstein, ve kterých se výstava nachází, byly speciálně upraveny pro potřeby expozice. Skvělý důkaz, jak se architektura třetího tisíciletí dokáže snoubit s prostory 700 let starého zámku.

Hrad Kriebstein

Uprostřed trojúhelníku měst Drážďany – Lipsko – Chemnitz stojí monumentální, pozdně gotický stavební komplex. Pro svou nezaměnitelnou architektonickou podobu je považován za jeden z nejimpozantnějších rytířských hradů v Sasku. Obklopen lesy, tyčí se na žulové skále, kterou omývá řeka Zschopau. Krásnými výhledy se pokocháte, když zaparkujete na parkovišti přímo naproti hradu. Z parkoviště se k hradu dostanete procházkou, která zabere asi čtvrt hodiny. Pokud byste zvolili k cestě na hrad příjezdovou cestu, budete stoupat po nejstrmější silnici v Sasku vůbec.

Sasko je skvělé pro krátký víkendový výlet a ani nemusíte umět německy. V některých obchodech už najdete dvojjazyčné popisy zboží, česky se domluvíte i v restauracích, bankách, u lékařů, na pokladnách hradů či koupališť. Čechy za hranice netáhnou jen nákupy, řada z nich využívá také možnosti svobodného pohybu na trhu práce v Německu. O svých zkušenostech s prací v Německu se podrobněji rozepisuji na svém druhém webu jakdonemecka.cz.

Už jste byli v Sasku? Kde se vám líbilo nejvíc?

přihlášení k newsletteru MyWandertime