fbpx

Budapešť – město, jehož návštěva vám dá spoustu zážitků, ale na oplátku vám taky něco sebere. Třeba iluze, že to maso v omáčce, co jste doma vařili k nedělnímu obědu, se jmenuje guláš. Ten pravý maďarský totiž vypadá úplně jinak!

Kromě nádherné architektury si tu užijete pohodu (nebo párty?!) v lázních, skvělé jídlo, odpočinek v zeleni i nekončící kulturní vyžití. Podle mě není v Evropě moc lepších míst na prodloužený víkend – my už jsme se vrátili podruhé. Tak mrkněte, co byste při návštěvě hlavního města Maďarska určitě neměli minout a jak si cestu naplánovat.

Sepsala jsem všechny tipy v podrobném průvodci Budapeští.

Visutý most, Budapešť
Slavný most Széchenyi lánchíd

Počasí v Budapešti a kdy vyrazit

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Budapešti? Kdykoliv! Na jaře a v létě si užijete spoustu zeleně, která se nachází přímo v centru města, na podzim se ohřejete v termálech a v zimě si vychutnáte vánoční trhy. Budapešť je krásná po celý rok a (podle mě) nejvíc v noci.

Počasí v Budapešti je o něco teplejší než v Česku, ale jinak můžete víceméně počítat s podobným podnebím jako u nás.

Dunaj, Budapešť
Budapešti se přezdívá Perla na Dunaji.

Nejlevnější letenky a jízdenky do Budapešti

Levné letenky do Budapešti pořídíte s Ryanairem, nejlevnější zpáteční jsou k dostání od 700 Kč, ale průměrná cena je tak 1500–2000 Kč. Akční letenky do Budapešti si hlídejte na cestujlevne.com.

Bohužel letenky za pár stovek jsou dostupné spíš výjimečně, a tak určitě nepohrdejte ani dopravou po zemi. Regiojet nabízí jízdenky Praha–Budapešť od 399 Kč, ale čas od času mají speciální akce 1+1 (mrkněte před Valentýnem a Black Friday), a tím pádem vyjde na čtyři stovky zpátečka.

Metro a MHD v Budapešti

Z letiště se dostanete do centra města jednoduše MHD linkou 200E. Podrobný návod, jak na to, se dočtete v průvodci letištěm Ferenc Liszt.

Budapešť křižují čtyři linky metra – žlutá linka M1 je po londýnském metru druhé nejstarší metro v Evropě a byl zachován její původní ráz. Po městě se můžete dopravovat pohodlně také typickými žlutými tramvajemi nebo autobusy.

Tramvaj v Budapešti
Tramvaje v Budapešti mají typickou žlutou barvu.

Jednotlivá jízdenka stojí 350 Ft, přestupní 530 Ft a 24hodinová 1650 Ft, případně 72hodinová 4150 Ft. Automaty na jízdenky berou karty.

Pokud se chystáte navštívit Budapešť jen na víkend, myslím, že se vyplatí koupit dvě celodenní jízdenky. Tím spíš, jestli nebudete bydlet přímo v centru u řeky nebo se chystáte do lázní. Navíc vám to urychlí přesuny, a tak se na některá místa stihnete vrátit i večer, když jsou krásně nasvícená. Když bude hezky, můžete si taky půjčit kolo.

Musím si měnit forinty?

My jsme se tentokrát obešli úplně bez hotovosti. Všude berou karty a kdyby ne, tak vyberete až na místě z bankomatu. Používali jsme kartu Revolut, se kterou jsme směnili forinty v super kurzu.

Ve forintech budete počítat spíš na tisíce, aktuální kurz je 1000 Ft = cca 80 Kč. Můžete je směnit i ve většině českých směnáren, jsou označeny zkratkou HUF.

Hotel Budapešť aneb kde se ubytovat

Budapešť není drahá, a tak se nabízí spoustu skvělého a levného ubytování přímo v centru. Obzvlášť mimo hlavní sezónu je z čeho vybírat. My jsme teď bydleli v židovské čtvrti, kousíček od centra a ubytování Transit Apartments můžu doporučit. V malinkém pokojíčku jsme měli k dispozici i mini kuchyňku, takže za 19 €/noc úplně pohádková služba.

V židovské čtvrti je navíc spoustu skvělého jídla, mimo jiné street food market Karaván a slavná ruin pub Szimpla Kert. Ubytování hledejte přes booking.com.

10 tipů, co vidět a dělat v Budapešti

Budapešť je historické město s nespočtem památek, ale zároveň se jedná o pulzující metropoli, kde se pořád něco děje. Desítky muzeí, divadel a koncertů nenechá v klidu žádného milovníka kultury a umění. Že vás na tyhle aktivity moc neužije? A co byste řekli na úžasné gastrozážitky, originální hospody a příjemné kavárničky? Toho jsme si užívali v Budapešti do sytosti my. K tomu si dáte relax v lázních a ručím vám za to, že se do Budapešti budete chtít brzy podívat znovu.

1. Budapešťský parlament v noci

Ani zdaleka se nejedná o nejvýznamnější památku Budapešti, ale nejspíš znáte tuhle impozantní neogotickou budovu ze všech fotek města. Jeden z největších parlamentů světa dominuje levému břehu Dunaje, tedy čtvrti Pešť. Nejkrásnější výhled na parlament je z protilehlé Rybářské bašty v noci, kdy je stavba krásně nasvícená.

Parlament v Budapešti v noci
Nejkrásnější výhled na parlament je z protilehlé Rybářské bašty v noci.

2. Projděte se přes Budínský hrad, Rybářskou baštu a Matyášův chrám

Na pravém břehu Dunaje se hned od řeky vypíná prudký kopec, kde se rozkládá čtvrť Budín. Přejděte po slavném visutém mostu Széchenyi lánchíd a pokračujte do kopce k Budínskému hradu (Királyi Vár). Odtud je to jen krátká procházka k Matyášovu chrámu (Mátyás-templom) a Rybářské baště (Halászbástya). Působivá stavba, ze které je krásný výhled na Dunaj a protilehlý parlament, není vůbec stará, i když se na první pohled tváří historicky. Byla postavena na přelomu 20. století při příležitosti oslav 1000 let od založení uherského státu.

Rybářská bašta, Budapešť
Rybářská bašta ve skutečnosti není tak stará památka.

TIP: Dole pod hradem vás budou lákat na elektrobus nebo lanovku, které vás vyvezou nahoru na Hradní vrch (ale pozor, neplatí na ně jízdenka MHD). Podle mě zbytečně utracené peníze. Před lanovkou zahněte doleva a za 5 minut vystoupáte parčíkem přímo k hradu. Pokud se chcete přece jen svézt a máte jízdenku na MHD, nasedněte hned u kruhového objezdu na autobus 16 nebo 16B, který vás vysadí kousek od hradu nebo přímo u Matyášova chrámu.

3. Netradiční památník – železné boty na břehu Dunaje

Při procházce kolem Dunaje možná narazíte na tento monument náhodou, nachází se kousek od parlamentu. 60 párů železných bot (Cipők a Duna-parton) připomíná masakr Židů během druhé světové války.

Památník Židům, Budapešť
Zvláštní památník připomíná masakr Židů za 2. SV.

4. Bazilika svatého Štěpána

Bazilika svatého Štěpána je zasvěcena prvnímu maďarskému králi Štěpánovi. Krásná náboženská stavba silně kontrastuje s okolními budovami, které jsou vystavěné v krabicovém stylu totalitního režimu. 

Bazilika sv. Štěpána, Budapešť
Bazilika sv. Štěpána je jedna z nejvýznamnějších náboženských památek Budapešti.

5. Židovská čtvrť a největší synagoga v Evropě

Autentická čtvrť Budapešti, kde se budete proplétat úzkými uličkami a narazíte tu na ty nejzajímavější podniky ve městě (píšu o nich dále). Budapešť je dodnes domovem nejpočetnější komunity Židů ve střední a východní Evropě, a tak se tu setkáte i se spoustou košer podniků. V ulici Dohány navštivte největší synagogu v Evropě (Dohány utcai Zsinagóga).

6. Vystoupejte na Gellértovu horu a navštivte jedinečný kostel ve skále

Vrcholek hned vedle Budínského hradu se nazývá Gellértova hora. Kromě toho, že je odsud pěkný výhled, tyčí se nahoře Socha svobody a taky je tu pevnost (Citadella). Cestou dolů se dejte opačným směrem, než je hrad, a téměř u silnice narazíte na unikátní skalní kostel ukrytý v jeskyni (Gellérthegyi Barlang).

Výhled na Budapešť
Výhledů na město si užijete spoustu: z Hradu, Rybářské bašty nebo Gellértovy hory.

7. Vyrazte za nákupy na tržnici

Stačí jen přeběhnout most Szabadság híd od Gellértovy hory a jste u tzv. Velkého trhu (Nagy Vásárcsarnok). Asi jako téměř všude na světě se z autentického trhu stala turistická atrakce, ale to nic nemění na tom, že stojí aspoň za nakouknutí. Minimálně se můžete zeptat, jaký rozdíl je ve všech druzích maďarské papriky, protože některé stánky prodávají pouze tento jeden artikl.

8. Lázně Budapešť – párty nebo relax?

Pod Budapeští to doslova vře. Město totiž leží na 123 horkých pramenech, které vyvěrají ze země. Každý pramen má trochu jiné složení, a tím i léčivé účinky.

Největší lázně v Budapešti jsou Széchenyi s nádhernými venkovními bazény. Tady potkáte místní, jak v pářící vodě hrají šachy. Další známé lázně jsou ty Gellértovy. Lázně Rudas, Király a Veli Bej byly vybudovány ještě v době okupace Turky v 16. století. Je jich tu však ještě mnohem víc – přehled všech najdete na spasbudapest.com.

TIP: Nám se moc líbilo v lázních Széchenyi, i když jsou to ty nejvíc turistické. Na druhou stranu je výhoda, že jsou každý den otevřené pro muže i ženy a nemusíte mít koupací čepici (pouze do plaveckého bazénu). V ostatních lázních je koupací čepice většinou povinná a střídá se den pro ženy, muže nebo smíšený vstup, tak si to radši zjistěte předem. S sebou si vezměte plavky, ručník a žabky. Některé lázně jsou otevřené až pozdě do večera, a tak si je užijete i nasvícené.

Lázně Széchenyi jsou největší v Budapešti. Zdroj: shutterstock.com

Že jsou lázně pro důchodce? V Budapešti ne tak docela. V lázních Széchenyi se pravidelně konají tzv. sparties. Kromě ledna jsou na programu každou sobotu a lístky začínají na 53 €. Trošku dražší sranda, ale kde jinde zažijete takovou pool párty?

9. Náměstí hrdinů a Andrássyho třída

Další pamětihodností, která byla vystavěna při příležitosti tisíciletého výročí Maďarska v roce 1896 je Náměstí hrdinů (Hősök tere). Sloupy připomínají nejvýznamnější osobnosti maďarských dějin.

Hned za náměstím je pěkný park s jezírkem a hradem Vajdahunyad, nachází se tu taky lázně Széchenyi. Z Náměstí hrdinů se pak vydejte zpátky k Dunaji po Andrássyho třídě, to je jeden z nejdůležitějších bulvárů ve městě, kde najdete spousty obchodů a butiků. Navíc tu můžete naskočit na nejstarší linku metra M1.

10. Útěk na Markétin ostrov za Zpívající fontánou

Pokud bychom měli jmenovat jedno místo, kam místní vyráží za klidem a zelení, tak je to Markétin ostrov (Margitsziget) – obrovský park přímo uprostřed Dunaje. Chodí se sem běhat nebo na procházky se psem, ale najdete tu taky nádhernou Zpívající fontánu. Každou hodinu od 11 do 21 hodin hraje k tryskajícím gejzírům různá hudba.

Hlavní představení začíná ve 21 hodin, kdy se přidá ještě světelná show. Rozpis programu a konkrétních písní najdete hned vedle fontány.

Budapešť pro gastroturisty: kde se najíst a kam vyrazit na drink

Hlavní město Maďarska nesmíte opustit bez ochutnávky pravého maďarského guláše (Gulyás). Narazíte na něj na jídelních lístcích asi všech restaurací ve městě, ale nedivte se, až vám na stůl postaví polévku s masem, brambory a zeleninou. Tak totiž vypadá pravý guláš. To, čemu říkáme guláš my v Česku, si v Budapešti objednáte jako Pörkölt.

Dalším typickým jídlem je kuřecí Paprikas, Lecso, Halászlé (rajčatová rybí polévka), Koloszvary töltött káposzta (plněný zelný list), Hortobágyi palacsinta (palačinka plněná masem). Hodně nás překvapila studená ovocná polévka, kterou místní jí jako předkrm.

Karaván – street food market a nejlepší langoš vašeho života

Kam na nejlepší langoš? Do Karavánu v židovské čtvrti. To je street food market, kde parkují food trucky s maďarskou, thajskou nebo italskou kuchyní, dáte si tu burger i smažené kuře, ale nejvíc ze všeho nám chutnal langoš. Mají ho v tradiční úpravě (tj. česnek, zakysaná smetana, sýr), ale i s grilovanou paprikou (můj favorit!) nebo rukolou. Ochutnali jsme jich víc, ale tenhle byl vážně boží! 

Na pivo do romkocsma

Hned vedle Karavánu je taky slavná romkocsma (anglicky “ruin pub”) Szimpla Kert. V překladu “rozpadlá hospoda” je podnik, který vám tak trochu padá na hlavu, ale zato má nezaměnitelnou atmosféru. Každopádně počítejte s tím, že v Szimpla Kert je pořád plno.

For Sale Pub pro velké jedlíky

For Sale Pub je opravdu zvláštní restaurace. Stěny a strop pokrývají miliony lístečků se vzkazy od hostů, na podlaze je sláma a na stole máte bezednou misku buráků, které můžete zvesela loupat a házet na zem. Vaří tu tradiční maďarskou kuchyni a prý nejlepší gulášovku ve městě. My jsme si dali něco jiného, ale spokojení jsme byli i tak. Ceny se zdají na první pohled hodně vysoké, ale porce jsou enormní – jedna je tak akorát pro dva.

Kolik stojí víkend v Budapešti?

Tady jsou naše náklady na 2 noci v Budapešti pro dvě osoby v listopadu 2019:

  • doprava v akci: 800 Kč
  • ubytování na 2 noci: 1000 Kč
  • jízdenky na MHD (2x 24 hodinové pro oba): 515 Kč
  • vstupy a spoooustu jídla: 2860 Kč

Celkem: 5175 Kč pro dva, tj. 2588 Kč na osobu. V lázních jsme tentokrát nebyli.

Byl pro tebe článek užitečný? Sdílej ho s přáteli!

přihlášení k newsletteru MyWandertime