fbpx

Kanada je nádherná země s okouzlující přírodou a národní parky Jasper a Banff patří k těm největším skvostům. Znáte ty pohlednice – blankytně modrá jezera obklopená impozantními horami – tak přesně ty se tady fotí. Moje ségra žije už skoro 10 let v kanadském Edmontonu – pouhých 300 km od národního parku Jasper – parádní výchozí pozice pro poznávání zdejších přírodních krás. I když jsem parky navštívila už několikrát, pořád mě zdejší příroda nepřestává fascinovat a na mém cestovatelském seznamu je to absolutní top destinace.

První část tohoto podrobného průvodce vám odpoví na všechny otázky, které vás před cestou napadnou a usnadní vám plánování:

V druhé části průvodce se dozvíte, co vidět a zažít v národních parcích Jasper a Banff.

V horách jsou roční období posunutá hodně kytiček kvete až v létě

Kdy vyrazit do národních parků Jasper a Banff?

Když se řekne zima, Kanada je po Rusku asi druhou zemí, která vás v téhle souvislosti napadne. Dívali jste se na mapu a zjistili jste, že Calgary leží na stejné rovnoběžce jako Praha? Neptejte se mě proč, ale z nějakého důvodu je tam přesto fakt kosa. Už se mi stalo, že 1. září napadl v Edmontonu sníh a že sněží v červnu, není taky nic extra neobvyklého. Navíc národní parky Jasper a Banff jsou přímo v srdci Rocky Mountains, takže počítejte s ještě s nižší teplotou, v závislosti na konkrétní poloze (na ledovci mrzne a sněží i v létě).

Ideální pro návštěvu se jeví červenec a srpen, v tomto období jsou všechny stezky přístupné. Zároveň se však jedná o hlavní sezónu a musíte počítat s největším návalem turistů. Doporučuji vyhnout se dnům kolem Canada Day (1. července), protože v tomto termínu si berou volno i místní a vydávají se na prodloužený víkend do přírody.

Fajn termín, kdy už se (při notné dávce štěstí) počasí umoudří, ale turistů ještě není tolik, je červen. Nebo zkuste babí léto a vychutnejte si Kanadu v barvách podzimu.

Koulovačku si můžete dát i v červenci

Kolik dní si na návštěvu vyhradit?

Samozřejmě čím více, tím lépe. Pokud chcete stihnout všechny hlavní zajímavosti, optimální je asi týden. Jestli plánujete i pár delších pěších výletů, bude to chtít alespoň dva.

Cestování po Kanadě má taky jednu stinnou stránku – vychází na naše poměry dost draho. Vyhradili jste si kvůli tomu jen pár dní? Ani potom nevěšte hlavu. Připravila jsem pro vás tipy, jak si naplánovat co nejvíc nadupanou cestu. Uvidíte nejznámější přírodní krásy a vymáčknete ze svého pobytu maximum i za několik dní. A aspoň budete mít motivaci přijet znovu! V druhé části průvodce jsem sestavila podrobný itinerář na 5 dní se spoustou možností prodloužení.

Před cestou do Kanady si osvěžte svoji angličtinu pomocí online kurzu. Existuje i množství neplacených aplikací.

Jak vyřešit dopravu?

Odkud vyrazit

Nejlepším výchozím bodem pro návštěvu obou národních parků je Calgary, které se nachází pouhých 120 km od městečka Banff. Jako další možnost se nabízí Edmonton, ze kterého se do Banffu projedete 420 km, o něco blíž je to do Jasperu – 350 km. V optice kanadských vzdáleností není k zahození ani Vancouver vzdálený 800 km.

Letenky

Do všech těchto měst seženete letenky z Prahy s jedním přestupem. Ceny v letní sezóně se obvykle pohybují od 20 tisíc výš, nejvýhodněji vychází letenky do Vancouveru. Lety na západní pobřeží jsou výrazně dražší než na to východní, proto hledejte a kombinujte.

Vyzkoušejte různé letenkové vyhledávače, experimentujte s odletovým místem – na této částce už se vyplatí letět třeba z Londýna. Mně se nejvíc osvědčilo hledat letenky asi tři měsíce před odletem.

Mluvím o standardní ceně letenek, ideálně pouze s jedním přestupem. Samozřejmě se dají čas od času využít různé chybné tarify nebo akční letenky – třeba pod 10 tisíc do Edmontonu. Případně si vyhledat letenku s 3 přestupy, kdy strávíte na cestě 75 hodin. V tom případě ale vždy musíte vzít v úvahu, jestli vám to stojí za to nepohodlí a zda jsou stopovery alespoň koncipované tak, že je můžete využít k prohlídce města.

TIP: I když nechcete strávit s hledáním letenek věčnost a kombinovat různé trasy, zkuste kromě Prahy vyhledat letenky ještě alespoň z Vídně. Netuším proč, ale skoro do všech destinací mají často skvělé ceny.

Při výběru auta myslete i na spotřebu

Půjčení auta

Na letišti si půjčte auto – nejlepší je mít ho zarezervované předem. Pro vyhledání nejlevnější autopůjčovny využijte například srovnávač rentalcars.com. Ceny začínají na cca 40-50 CAD/den, záleží na městě, ve kterém budete půjčovat a rovněž na počtu dnů. Zpravidla platí, že čím déle auto máte, tím vyjde denní půjčovné levněji.

TIP: Pro půjčení auta v Kanadě budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz a v drtivé většině případů taky kreditní kartu.

Jak získat mezinárodní řidičák? Za 50 Kč vám ho vystaví na registru řidičů. Pro Kanadu platí ženevská úmluva, takže je platný 1 rok. Na úřadě vyplníte žádost, přiložíte pasovou fotografii, předložíte platný řidičský průkaz a na počkání vám ho vydají. Podrobný postup například ZDE.

Cena benzínu se pohybuje kolem 1,10 CAD a liší se v závislosti na provincii i jednotlivých městech. Přímo v parcích samozřejmě tankujete dráž. I když vychází na první pohled pohonné hmoty výrazně levněji oproti ČR, počítejte s tím, že spotřeba je daleko větší. V Kanadě málokdy narazíte na auto s malým objemem, na úsporné motory můžete zapomenout. V některých úsecích narazíte na benzínku jen každých 100 – 200 km, proto si dobře hlídejte hladinu benzínu v nádrži.

TIP: Při tankování musíte benzín předplatit – buď kartou v automatu (při použití české karty zvolte, že máte kreditní kartu, i když je debitní, nám to fungovalo lépe) nebo hotově na čerpací stanici. Pokud si předplatíte víc, než se do nádrže vešlo, nezapomeňte si u čerpadláře zase vyzvednout přeplatek.

Autobus

Existují i autobusové linky, které po parku jezdí, zpravidla však pouze kolem městeček Banff, Lake Louise nebo Jasper, případně se autobusem dopravíte z Calgary do Banffu apod. Bohužel se tak nedostanete na všechna místa. Přesuny hromadnou dopravou jsou opravdu velmi limitované a navíc vám cesta spolkne mnohem více času. V případě, že chcete stihnout maximum za co nejkratší čas, je auto nutnost.

Campervan a RV (karavany a spol.)

Skvělou volbou je půjčení campervan nebo RV – obzvlášť, jestli se chystáte do Kanady ve velké skupině. Auta jsou vybavena na spaní a vaření – ideální, pokud se chystáte kempovat.

TIP: Pro vstup do Kanady už není nutné vízum. Při turistickém pobytu kratším než 6 měsíců vystačíte s eTA (obdoba ESTA v USA), kterou si za 7 CAD zařídíte na internetu – link ZDE.

RV nebo karavan je skvělá volba pro velkou skupinu

Platí se za vstup do kanadských národních parků?

Ano, pro vstup do parku budete potřebovat buď denní vstupenku Park Pass, nebo roční Discovery Pass.

Park Pass

U všech vjezdů do parku jsou budky, kde nahlásíte, kolik dní v parku chcete strávit a dostanete lístek s datem, který si nalepíte na přední sklo. Tento denní Pass je platný pro všechny parky v Rocky Mountains:

  • Jasper
  • Banff
  • Kootenay
  • Yoho
  • Glacier
  • Waterton Lakes
  • Mount Revelstone
  • Elk Island
Denní vstupné
Dospělý (18 – 64 let)9,80 CAD
Senior (65+ let)8,30 CAD
Mládež (0 – 17 let)zdarma
Rodina/skupina (max. 7 osob v autě)19,60 CAD

Discovery Pass

Plánujete po Kanadě cestovat delší čas a navštívit více parků? Pak zapřemýšlejte o zakoupení Canada Discovery Pass. Ten platí pro více než 100 národních parků a chráněných území po celý rok.

Discovery Pass
Dospělý (18 – 64 let)67,70 CAD
Senior (65+ let)57,90 CAD
Mládež (0 – 17 let)zdarma
Rodina/skupina (max. 7 osob v autě)136,40 CAD

Více informací o vstupném do parků najdete na oficiální stránce Parks Canada.

Kde se ubytovat?

Ubytování řešte s veeelkým předstihem. Tím myslím nejlépe několik měsíců. Bohužel za posledních pár let se počet turistů rapidně zvýšil. Zatímco před 6 lety jsem tři dny před odjezdem obvolala několik Bed&Breakfast, abych získala pokoj za 50 CAD, loni jsem byla ráda, že jsme nějaké ubytování sehnali alespoň v dosahu 100 km.

Šanci na lepší cenu máte při ubytování v soukromí. Vyzkoušejte hledat přes bbcanada.com, hodí se, když už v Kanadě jste. Nejjednodušší způsob je obvolat několik B&B, které se vám líbí a zeptat se na volný pokoj. Čtěte pozorně podmínky, některá ubytování je možné zarezervovat jen na více nocí.

BBCANADA – pro pravý kanadský zážitek

Jelikož loni slavila Kanada 150. výročí a výlet do parků jsme si rozmysleli na poslední chvíli, přes tenhle portál se mi nepovedlo sehnat nic. Někteří ubytovatelé mi dokonce říkali, že mají vybookováno už i na příští léto. Jestli však hledáte s předstihem, dejte tomuto portálu šanci. Je to super způsob, jak se podívat přímo do kanadské domácnosti. My jsme takhle bydleli několikrát a v podstatě vždy jste přímo součástí domu hostitele – třeba máte svůj pokoj v patře, ale sdílíte obývací pokoj a kuchyni s majiteli.

Další možností je klasika – Booking a Airbnb. S Airbnb nemám v Kanadě osobní zkušenost, na Bookingu máte šanci najít i nějaké hostely – připravte se však na ceny od 50 CAD výš za nocování na palandě. Pokud tedy hledáte ubytování v hlavní sezóně přímo ve městě Banff nebo Jasper, můžete být cenami opravdu nepříjemně překvapeni. Proto zkuste rozšířit hledání o přilehlá města – Canmore, Radium Hot Springs, Golden, Hinton, Valemount… Nás loni zachránily motely v těchto městech, kde jsme na poslední chvíli sehnali trojlůžkový pokoj i pod 100 CAD. Navíc si poznávačku rozšíříte i o parky Kootenay nebo Yoho. Počítejte však s pořádnou zajížďkou, je tomu tudíž nutné přizpůsobit program.

Ceny ubytování přímo v Banffu se šplhají opravdu vysoko

Toužíte po větší divočině a váš rozpočet je napjatý? Tak vsaďte na kempování. V obou parcích jsou desítky kempů, některé z nich lze zarezervovat předem, jiné fungují na principu “kdo dřív přijde, ten dřív mele”, do kempu tedy musíte dorazit mezi prvními. Platí se za místo ke kempování, nikoliv za osobu, cena se pohybuje kolem 15 – 40 CAD za noc podle vybavení kempu. V některých si můžete připlatit za dřevo na oheň – je přísně zakázáno sbírat ho v lese.

Seznam kempů a užitečné informace, co si s sebou na kempování v národních parcích sbalit, najdete pod těmito linky:

TIP: Kromě kempu je nutné zarezervovat i některé treky, například Mt. Edit Cavell nebo Lake O’Hara. Více se o tom rozepíšu v druhé části průvodce.

Co si zabalit?

Oblečení

Počasí může být v horách zrádné, to je známá věc. O to víc pak v těch kanadských. Na druhou stranu budete cestovat autem, které opustíte maximálně na několik hodin, tudíž není potřeba žádné speciální vybavení. Pro tento průvodce jsem vybrala místa, která jsou přístupná po udržovaných asfaltových, kamenitých nebo lesních cestách. Vystačíte tedy se sportovními botami, pohorky nejsou potřeba, ale na pantoflíčky to taky vždycky není. Co si s sebou na několikadenní výlet balím já?

  • kraťasy, tričko a opalovák – když bude horko
  • dlouhé kalhoty a mikinu – když bude tak nějak normálně
  • nepromokavou bundu, která neprofoukne – pro cestu na ledovec, nebo když bude pršet, sněžit, padat kroupy nebo všechno zároveň
  • plavky a ručník – na koupání v horkých pramenech, nebo jestli jste borci, tak v ledovcovém jezeře
  • pevné boty
Jste taky tak otužilí?

Počítejte s tím, že počasí se může třeba kvůli bouřce změnit během jednoho dne o desítky stupňů a buďte připraveni na všechny varianty. I když předpověď slibuje azuro, nenechte se napálit a fakt to nepodceňte.

Počítejte s tím, že ne všechny části parku jsou pokryté mobilním signálem.

Další vybavení

V případě, že se chystáte na delší pěší túry nebo kempování, nepodceňte další vybavení:

  • Teplé podvlíkačky, čepici a rukavice – pro celodenní výlety a chladné noci už se můžou hodit.
  • Vybavení na kempování – kromě klasiky, kterou využíváte při stanování běžně, nezapomeňte na specifika spaní ve stanu v divočině s medvědy. Tipy, jak se v kempu správně chovat, abyste si mohli užít bezpečný pobyt najdete ZDE.

Jak vyřešit jídlo?

Ceny potravin v Kanadě jsou většinou o něco vyšší než v západní Evropě. Nejlepší je nakoupit zásoby trvanlivých potravin již v Calgary nebo v jiném velkém městě, protože za hranicemi parku se šplhají ještě výš. Pokud si chcete kupovat čerstvé potraviny a ovoce, je možnost doplnit zásoby ve městech Banff nebo Jasper, kde najdete malé supermarkety s přijatelnými cenami.

Bohužel mimo tato města je dostupnost potravin velmi omezená. Limitovanou nabídku občerstvení má několik benzínek, stánků a kaváren na nejexponovanějších místech (např. Lake Louise, Saskatchewan River Crossing), ale vždy je lepší mít svačinu minimálně na jeden den připravenou.

Ušetřit na nákupu potravin v Calgary můžete ve velkých hypermarketech, například:

  • Walmart
  • Real Canadian Superstore
  • Safeway

Připravte se však na to, že většina balení je dimenzována pro průměrnou (šestičlennou) kanadskou domácnost. 🙂 To znamená například tříkilový margarín, čtyřlitrový kanystr mléka, kilová cihla sýru… Pozor, až si budete přepočítávat cenu u ovoce a zeleniny. Buď se prodává na kusy nebo na libry (1 LB = 0,45 kg).

Zajímavostí je, že ceny jsou uvedeny bez daně, takže konečná cena bude o něco málo vyšší. Na základní potraviny by se však vztahovat neměla. Daň se liší v závislosti na provincii, federální pro celý stát je 5 %, provinční v Albertě neexistuje, v Britské Kolumbii je 7 % (celkem DPH tedy 12 %).

Ve městech Banff a Jasper se nachází množství restaurací s rozmanitou nabídkou mezinárodních kuchyní. Máte omezený rozpočet, na vaření vás neužije, ale namazaný chleba už vám leze i ušima? V tom případě se zastavte alespoň jednou na burger v klasické kanadské hospodě. V Jasperu vyrazte do The Whistle Stop Pub, kde si dáte super cheeseburger s hranolky za 7,75 CAD. Navíc mají pěknou nabídku točených i lahvových piv. Burger, pivo, z rádia se line Bryan Adams… Víc Kanada už to být nemůže! Určitě si mezi osazenstvem všimnete řady místních a to je vždycky dobré znamení.

Nejlepší je namlsat se té nádhery kolem…
a jídlo vůbec neřešit 🙂

Kolik mě to bude celé stát?

Na tuto otázku je těžké odpovědět. Vždy záleží, jak moc jste nároční na ubytování a jídlo, v kolika lidech vyrážíte apod.

Pro hrubou představu vkládám znovu shrnutí cen za jednotlivé položky (aktuální kurz kanadského dolaru v 2/2019 je 17,20 Kč/CAD):

  • letenky: z Prahy od 20 000 Kč
  • ubytování
    • hostel: od 50 CAD/postel
    • motel/B&B: od 100 CAD/pokoj
    • kemp: 15 – 40 CAD/místo
  • půjčení auta: od 40 CAD/den
  • benzín: 1,10 CAD/1 litr
  • vstupné do parku: od 9,80 CAD/osoba/den
  • aktivity v parku (více o nabízených aktivitách a jejich cenách se rozepíšu v 2. části)
    • rafting: 70-130 CAD/osoba
    • půjčení kánoe: od 50 CAD/hodina
    • Hot Springs: od 7 CAD/osoba
  • jídlo
    • hlavní jídlo v běžné restauraci: 15 – 25 CAD
    • pivo/víno v restauraci: 7 CAD (pokud chcete kupovat alkohol v obchodě, musíte do speciálního Liquor Store, v hypermarketech se neprodává)
    • nákup v obchodě (Superstore)
      • Pro představu přikládám účtenku, ale myslete na to, že například cena mléka je za 4 litry.
      • V principu je maso relativně levnější než v Česku.
      • Levnější je taky “junk food” jako třeba chipsy.
      • Nejdražší jsou potraviny z dovozu, například sýry (kromě místního “processed cheddar cheese”).

Pro lepší představu o cenách v Kanadě se mrkněte na Numbeo. Na tomhle serveru najdete náklady na život ve městech po celém světě, které vyplnili místní obyvatelé.

BONUS: Jak se připravit na setkání s medvědem?

Každý se toho bojí, ale uvnitř tajně doufá, že se to stane…

Všechny fotky medvěda, které mám, jsou neostré. Proč asi?!

Národní parky západní Kanady jsou proslulé tím, že při jejich návštěvě máte dost velkou šanci, abyste na vlastní oči viděli tohle impozantní divoké zvíře ve volné přírodě. Pro bezpečnost vaši i medvědů je však potřeba dodržovat při pobytu v parcích několik pravidel.

Pravidlo číslo jedna je snažit se blízkému kontaktu s medvědem úplně vyhnout. Medvěd by měl mít vždy dost prostoru na to, aby vás mohl obejít nebo vycouvat.

  • Dělejte hluk. Mluvte nahlas, zpívejte – je důležité, aby medvěd nebyl ze setkání s vámi překvapen.
  • Držte se ve skupině. Medvěd si pravděpodobně netroufne na skupinu několika osob.
  • Nezdržujte se v oblasti, kde je patrná přítomnost medvěda. Čerstvý trus dává jasné znamení, že byste měli co nejrychleji odejít.

Kontakt s lidmi navíc způsobuje, že jsou medvědi méně plaší a vyhledávají lidská obydlí zejména kvůli lákavému jídlu. Proto jsou všude po parku speciální popelnice na odpadky, do kterých se medvěd nemůže dostat. Hlavně při spaní v kempech je důležité jídlo správně skladovat, aby medvědy nepřilákalo.

Kromě prevence se určitě hodí mít po ruce tzv. bear spray, který funguje jako slzný plyn, pokud by na vás medvěd zaútočil.

Pozor dávejte i při pozorování medvědů a dalších zvířat z auta – často se vytváří kolona přímo na dálnici a vzniká velké riziko dopravní nehody.

Dávejte pozor, ať při pozorování medvědů nezpůsobíte nehodu

Kompletní návod, jak se chovat v kanadských parcích, abyste byli vy i medvědi v bezpečí, najdete na Parks Canada.

Teď už víte, jak si cestu do kanadských národních parků Jasper a Banff naplánovat, nejdůležitější část se dozvíte v druhém díle tohoto průvodce – co v parcích vidět a zažít. Najdete tam nejen seznam míst, která stojí za návštěvu, ale taky podrobný pětidenní itinerář našlapaný tím nejlepším, nebo tipy na aktivity, které vám přinesou nezapomenutelné zážitky.

Plánujete cestu do Kanady? Napište mi do komentáře!