fbpx

V prvním díle průvodce po kanadských národních parcích Jasper a Banff jsem se podělila o pár tipů, jak si cestu naplánovat, co si zabalit a kolik vás to bude stát. To nejdůležitější teprve přijde – co určitě musíte v Jasper a Banff vidět a zažít.

Ze svého pohledu chápu, že ne každý si může dovolit cestovat po kanadských parcích několik týdnů, ale i za několik dní toho stihnete spoustu. Proto jsem pro tento průvodce vybrala místa, která jsou přístupná v rámci nanejvýš několika hodinového treku. Po parku se budete pohybovat autem, které opustíte maximálně na pár hodin, proto není potřeba ani speciální vybavení.

Plánování nadupané trasy

Pokud jste milovníci celodenních pěších túr, tak vás zklamu. Vzhledem k obrovským vzdálenostem (městečka Banff a Jasper jsou od sebe vzdálena téměř 300 km) je nejjednodušší způsob, jak toho stihnout co nejvíce, přijet k dané lokalitě autem a udělat krátký pěší okruh.

Výhodou je, že oba parky jsou dimenzovány tak, že i v rámci krátkých okruhů z parkoviště toho uvidíte spoustu. Na druhou stranu o to víc je na těchto hlavních místech turistů. Jste připraveni vstávat brzy a během dne absolvovat několik intenzivních výšlapů? Tak pojďme na to! Mám pro vás podrobný itinerář na 5 dnů a seznam aktivit, které stoprocentně musíte zkusit.

Vodopád, národní park Yoho, Kanada
I samotná jízda autem po parcích je zážitek

Trasa je samozřejmě variabilní a pokud jste si vyhradili více dnů, tím lépe. O to víc si můžete užít zdejší přírodní krásy a všechno si projít v klidu. Ke každému místu navíc přidávám tipy, co můžete ještě podniknout, pokud máte víc času. I když toho chcete stihnout maximum, vždy program přizpůsobte počasí, případně výstrahám správců parku (například o pohybu zvířat). Pokud něco nestihnete, je to přece ideální příležitost, proč se vrátit. 🙂 A i pouhá jízda autem přes park je nezapomenutelný zážitek.

Chcete si dát alespoň jednou pořádně do těla a vyšlápnout si na celodenní túru na místo, kam se podívá jen několik set lidí ročně? Tak i pro vás mám tip, kam se chystám příště já!

1. den: Calgary – Banff – Lake Minnewanka – Bow Valley – Johnston Canyon – Banff

Ráno si přivstaňte a vyrazte směrem do Banffu, z Calgary je to cca 1,5 hod jízdy. Ideálně tak, ať jste s otvíračkou v 9 před Visitor Centre. Nejenom, že mají skvělé mapy, ale hlavně vám dají tipy ohledně Lake Louise a Lake Moraine. To jsou totiž ty největší trháky, kam se sjíždí celé autobusy Asiatů.

Jestli chcete jezera vidět a nezabít pokusy dostat se k nim celý den, musíte si to dobře naplánovat. Jedna varianta je první den v podvečer, případně druhý den brzy ráno – to je podle mě lepší. Ideální je zjistit aktuální info, loni už třeba v 8 hodin ráno byla silnice k Moraine Lake uzavřena a jedinou možností byl shuttle z parkoviště. Až naberete info, vydejte se na cestu.

Lake Minnewanka

Lake Minnewanka je kouzelné poklidné jezero kousíček od Banffu. Ideální pro krátkou procházku a brunch.

Až pojedete zpátky, nevracejte se po stejné silnici, ale pokračujte doprava po cestě podél vodní plochy. Vyveze vás na parádní výhled a navíc je tu klid, takže vám třeba nějaké zvířátko hezky zapózuje jako mně.

Vyhlídka nad Lake Minnewanka

Bow Valley

Pokračujte směrem na Lake Louise. Z proslulé Trans Canada Highway však hned za Banffem odbočte na 1A Bow Valley. Tahle silnice vede nejen k Johnston Canyon, ale hlavně je tu velká šance potkat zvířátka jako třeba soba caribou.

„Wildlife watching“ si v Banffu užijete na každém kroku

Johnston Canyon

Johnston Canyon patří k nejnavštěvovanějším místům v národním parku Banff. Kaňon vás zavede postupně k dvěma vodopádům Lower Falls a Upper Falls, čím půjdete dál, tím bude ubývat turistů. Celkem je to k horním vodopádům a zpět asi 2 hodinová lehká túra. Pokud jste si vyhradili více času, vyšlápněte si až k Ink Pots, cca 10 km tam a zpět.

Johnston Canyon je díky svému nenáročnému terénu velmi oblíbený

Banff

Den zakončete procházkou po kouzelném městečku Banff a užijte si výhledů na Mt. Cascade. Nebo si dejte relax v Banff Upper Hot Springs (o Hot Springs se podrobně rozepisuji na konci tohoto článku). Více informací k otevírací době a ceně vstupného najdete na stránkách Hot Springs Canada.

Městečko Banff, Kanada
Městečko Banff je kouzelné

TIP: Pokud si trasu dáváte do Google Maps, vždy počítejte s tím, že vám cesta zabere delší čas. Za prvé se budete cestou kochat tou neuvěřitelnou přírodou a pojedete pomalu. A za druhé budete každou chvíli stavit a fotit divoká zvířata.

2. den: Lake Moraine – Lake Louise

Lake Moraine

Lake Moraine je asi to nejfotogeničtější jezero na světě. Fakt. Ledovcové jezero sevřené v Údolí deseti vrcholů (Valley Of The Ten Peaks) působí i na živo naprosto neuvěřitelně. Prostě nádhera. Udělejte všechno pro to, abyste se tam dostali.

Vede k němu jenom úzká silnice, u jezera je pouze několik míst na parkování, a proto je provoz omezen. Raději si zjistěte předem v informačním centru, jak se tam nejlépe dostat. Podle několika diskuzí, co jsem prošla, jsou v hlavní sezóně možné tři varianty:

 • být tam ještě před 6 ráno, než se parkoviště naplní a silnici zavřou
 • vyrazit během dne nebo v podvečer a doufat, že budete mít štěstí a zrovna budou pouštět další várku aut
 • vyrazit autobusem – v tom případě si zjistěte na informacích, odkud a v kolik jede
Lake Moraine patří k tomu nejlepšímu, co můžete v národním parku Banff vidět

Lake Louise

Snad nejznámější jezero v téhle oblasti, které byste si určitě neměli nechat ujít. Jeho barva je naprosto neuvěřitelná, na druhou stranu (alespoň mně) dojem lehce kazí přilehlé hotely a restaurace. Tohle místo už je zkrátka pohlceno turistikou. I když se přímo u jezera rozkládá obrovské parkoviště, nemusíte se na něj dostat a v tom případě musíte jet shuttlem z parkoviště u hlavní silnice.

Výlet na Lake Louise je zážitek, i když počasí není stoprocentní

Pokud vám to časově vůbec nevychází a nestihnete Lake Moraine i Lake Louise, já osobně hlasuji spíš pro Lake Moraine. Sice není tak známé, ale je to podle mě jedno z nejkrásnějších míst, které můžete v Kanadě (a nejspíš i na světě) navštívit. Když vyjde počasí, je to absolutní pohádka. Nezapomeňte si vyšlápnout na vyhlídku nad jezerem.

Navštívit Lake Moraine hned ráno je asi nejlepší varianta. Program zbytku dne záleží na tom, co jste stihli 1. den, případně jak moc jste v časovém presu. Pokud jste si vyhradili pouze 3 dny na oba národní parky a chcete stihnout ty největší trháky, vydejte se hned po Lake Moraine směrem k Icefield Parkway. Jestliže naopak nespěcháte, určitě bude fajn strávit celý den pouze na Lake Moraine a Lake Louise, můžete si například vypůjčit kánoi a kochat se výhledy z vodní hladiny.

Co ještě podniknout v okolí Banffu

Nechali jste si v Banffu víc času? Tím lépe! Populární výlet v blízkém okolí Banffu je vyjet gondolou ze Sunshine Village na okruh Sunshine Meadows. Lanovka je v provozu od pátku do neděle, bližší informace najdete zde. Pokud se vám takový způsob dopravy zamlouvá, můžete podniknout taky výlet gondolou na Sulphur Mountain. Více o cenách a otevírací době zjistíte zde.

Oblíbenou a naprosto nenáročnou procházkou je stezka kolem Bow River na Bow River Falls. Cestou se zastavte v Cave and Basin, kde je malé muzeum zasvěcené historii národního parku. Můžete tu vidět horké prameny, díky kterým byla v roce 1885 založena Banff Hot Springs Reserve – předchůdce Banff National Park.

Národní parky Yoho a Kootenay

Jste trochu otrávení z množství turistů okupující národní park Banff? Nebo jste si vyhradili na parky více času, ale na žádné delší pěší túry vás neužije? Tak dejte šanci i parkům Yoho a Kootenay. Sice to nejsou ty nejznámější národní parky Kanady, ale najdete tam pár naprosto úchvatných míst – Lake Emerald a Takakkaw Falls v Yoho, nebo Marble Canyon v Kootenay. Navíc můžete využít přespání v Radium Hot Springs nebo v Golden, a trochu tak ulevit svému rozpočtu.

Koupání v ledovcovém jezeře, Kanada
V Lake Emerald se můžete i vykoupat, jestli jste otužilí 🙂

Pokud si naopak chcete dát alespoň jeden celodenní pěší trek, vyrazte v Yoho National Park k Lake O’ Hara. Okolí jezera je přísně chráněno a každý den je přístup omezen pouze na několik desítek osob. Jezdí k němu 2x denně autobus, rezervace se spouští vždy v dubnu, ale zpravidla se během 15 minut vybookují autobusy na celou sezónu dopředu. Více info najdete na tomto odkazu.

Máte však šanci dojít k jezeru pěšky po 11 km přístupové cestě. Zpět můžete zkusit chytit místo v autobusu, nebo si předem zajistit ubytování v kempu. Případně si rozvrhněte čas a síly tak, abyste se stihli i pěšky vrátit. Tohle jezero mám každopádně v plánu při své příští návštěvě!

3. den:  Icefields Parkway – Bow Lake – Peyto Lake – Mistaya Canyon – (Parker Ridge) – Columbia Icefields – Sunwapta Falls – Jasper

Třetí den si určitě přivstaňte, pokud nebudete mít zajištěné ubytování v některém z kempů cestou, musíte urazit vzdálenost až do městečka Jasper. Brzy ráno proto vyrazte směrem k Icefields Parkway – tato silnice spojuje národní parky Banff a Jasper a pravidelně se umisťuje na žebříčku nejmalebnějších silnic na světě.

TIP: Hlídejte si, kolik máte benzínu. Jediná benzínka na Icefields Parkway je u Saskatchewan River Crossing. Do Jasperu budete přejíždět horským pasem, takže počítejte s velkou spotřebou. Další tipy ohledně půjčení auta a tankování najdete v první části mého průvodce po kanadských parcích.

Bow Lake

První zastávku si udělejte u Bow Lake – na hladině se kouzelně zrcadlí okolní hory, takže ideální místo na super fotky. Navíc i v hlavní sezóně se tu zastaví jen minimum turistů.

Na hladině Bow Lake se kouzelně zrcadlí okolní hory

Peyto Lake (Bow Summit)

Znáte z fotek to tyrkysově modré jezero, které vypadá, jak když do něj někdo vylil plechovku modré barvy v Malování? Tak to je Peyto Lake. Dávejte pozor, ať tuhle zastávku nepřejedete. Vyhlídka na tohle neuvěřitelně modré jezero je označena jako Bow Summit. Z parkoviště dojdete k vyhlídce asi desetiminutovou procházkou. Je fajn, být tu hned ráno, ať se nemusíte mačkat s ostatními fotekchtivými turisty. Spolu s Moraine Lake řadím tohle jezero na seznam “must visit”, protože se mi pokaždé těžko věří, že takovou nádheru mohla příroda vytvořit.

AKTUÁLNĚ: Vyhlídka Bow Summit nad Peyto Lake je od poloviny srpna 2019 uzavřena kvůli rekonstrukci. Zatím není jasné, kdy bude trasa opět zpřístupněna – sledujte aktuální informace.

V kanadských národních parcích jsem byla už několikrát, ale Peyto Lake je zastávka, kterou nikdy nevynechám

Mistaya Canyon

Další rychlou procházkou stihnete obhlédnout Mistaya Canyon. Tyto vodopády jsou trochu méně známé, a tak se tu pravděpodobně nebude tlačit s ostatními turisty a užijete si dokonalé pohledy na řeku a hory.

Vodopády, národní park Banff
Mistaya Canyon patří k poklidnějším místům

Big Hill & Big Bend

Při cestování autem po Banffu a Jasperu narazíte na nespočet vyhlídek a místeček, kde lze jen rychle zastavit, aby se i řidič mohl v klidu pokochat nádhernými výhledy. Tuto vyhlídku rozhodně nevynechejte. Stoprocentně ji nepřejedete, protože jak název napovídá, nachází se za velkou zatáčkou při stoupání k ledovcovým polím. Výhled na řeku v údolí a okolní hory je dechberoucí.

Parker Ridge

Pokud máte chuť a čas dát si delší výšlap, doporučuji těsně před Columbia Icefields zastavit na Parker Ridge. Tenhle hike stoupá do celkem slušného kopce od parkoviště po prašných serpentinách a v závislosti na tempu ho zvládnete za 2-3 hodiny. Nahoře se vám otevírají ohromující výhledy, zejména na ledovec Saskatchewan. Na cestu se nezapomeňte přiobléknout, nahoře od ledovců pěkně fučí. Z důvodu ochrany životního prostředí je stezka na jaře zavřená.

Vyhlídka na ledovec Saskatchewan

Columbia Icefield

Columbia Icefield je největší ledovcové pole v Rocky Mountains a tvoří předěl mezi národními parky Banff a Jasper. Před pár lety se v letních měsících otevřela možnost jet na ledovec Athabasca speciálním autobusem. Mně se tahle turistická vychytávka vůbec nelíbí, a tak dávám přednost pěšímu výšlapu k hraně ledovce.

Cestou budete potkávat patníčky s roky, které označují místo, kam až ledovec v této době sahal. Bohužel je velmi smutný pohled na to, jak rychle ledovec mizí.

U ledovce Athabasca jsou označeny roky, kam až ledovec sahal

I tady unesete bundu navíc, čím jste ledovci blíž, tím bude víc přituhovat. V závislosti na tom, kde se vám podaří ukořistit parkovací místo, počítejte na procházku tam a zpět asi 1,5 – 2 hodiny.

Sunwapta Falls

Tyto vodopády nejsou ani nejvyšší, ani nejmohutnější, které můžete v parcích vidět, přesto nepochybně stojí za krátkou návštěvu. Ostrůvek uprostřed řeky vytváří pěknou scenérii pro fotky. Parkoviště je přímo u vodopádů.

Když svítí sluníčko, vykresluje vodní mlha nádhernou duhu

Jasper

Den zakončete procházkou po městečku Jasper. Vyrazte třeba na super burger, o kterém píšu v první části svého průvodce po kanadských parcích.

Východ slunce v Jasper

4. den: Athabasca Falls – Mt. Edith Cavell – Maligne Canyon a Maligne Lake

Athabasca Falls

Ráno se vraťte kousek zpět po Icefield Parkway a zastavte se u Athabasca Falls. Tyto vodopády patří k těm nejmasivnějším v Rockies. Snadno přístupné stezky nabízí několik pohledů na impozantní vodní masu, nebo vás zavedou do zajímavých skalních útvarů. Parkoviště je přímo u vodopádů.

Athabasca Falls jsou jedny z největších vodopádů, které můžete v Jasper a Banff vidět

Mt. Edith Cavell

Tenhle hike patří k mým nejoblíbenějším v Jasperu. Najdete tu všechno – ledovec, jezero i úžasné výhledy na okolní hory. Poslední roky je nutné mít pro vstup povolení a někdy je přístup úplně uzavřen. Pokud budete cestovat v hlavní sezóně, zjistěte si raději předem, kolik dní se na povolení čeká, abyste nebyli nakonec zklamáni.

AKTUÁLNĚ: Přístup k Mt. Edith Cavell je opět otevřen bez nutnosti povolení (od června 2019). Jelikož se jedná o přísně chráněnou oblast, přesto se raději informujte předem, zda je silnice otevřená – předběžný plán je, že zůstane otevřena do 15. října. V zimě je uzavřena kvůli ochraně zvířat. Sledujte aktuální informace.

Jeden z nejkrásnějších treků v národním parku Jasper je na Mt. Edith Cavell

Údolím vede několik stezek, omrkněte mapu u parkoviště, než se vydáte na cestu. Jedna pěšina vede přímo údolím, tu si nechte na cestu zpátky a pro začátek se vydejte více vlevo a vyšlápněte si horní cestičku – parádní výhledy zaručeny! Na návštěvu si vyhraďte alespoň 2-3 hodiny.

Maligne Canyon a Maligne Lake

V okolí městečka Jasper můžete navštívit několik jezer, za mě však doporučuji vyrazit k Maligne Lake. Nejen, že můžete obdivovat úchvatnou vodní plochu obklopenou lesy nebo si vypůjčit kánoi na poklidnou plavbu po vodní hladině, ale hlavně je to jedno z míst, kde máte slušnou šanci potkat losy.

Maligne Lake patří ke klidnějším jezerům, můžete ho obejít dokola

Vydejte se na Moose Lake Loop – asi 3 km dlouhý okruh, který vás vede místy s velkou pravděpodobností výskytu losů. Nám se to poštěstilo na konci stezky, kde se mládě losa koupalo v malém jezírku.

Rovněž příjezdová cesta k jezeru Maligne Lake Rd. je jedním z osvědčených míst poblíž Jasperu, kde můžete pozorovat divoká zvířata.

Co ještě podniknout v okolí Jasperu

Kousíček od Jasperu najdete lanovku, která vás vyveze na nádhernou vyhlídku v horách. Více informací o cenách a otevírací době se dočtete na webuJasper Sky Tram.

Oblíbeným místem pro krátký hike je Údolí pěti jezer (Valley of the Five Lakes). Okruh vám nezabere víc než 2 hodinky. O něco náročnější, ale také krátký výšlap, je na Old Fort Point.

Pro plánování pěší turistiky v okolí Jasperu doporučuji stránku Hike Jasper.

5. den: den na aktivity

Chcete si návštěvu parků užít opravdu naplno? V tom případě určitě nepohrdejte nabízenými aktivitami a vyhraďte si na ně alespoň jeden den. Jasně, není to nejlevnější záležitost a řada aktivit patří tak trochu do kategorie „tourist trap“, kdy se vám nad cenami protočí panenky… Ale kdy se vám znovu poštěstí pádlovat na možná nejkrásnějším jezeře světa nebo si sjet divokou řeku sevřenou v majestátních Rockies?

Navíc některé aktivity můžete vyzkoušet na vlastní pěst a nemusí vás to stát ani dolar. Co tedy v žádném případě nesmíte vynechat?

Pozorování divokých zvířat

Jedním z nezapomenutelných zážitků, který si z cesty po národních parcích ve Skalistých horách odnesete, je zajisté setkání s divokými zvířaty. Můžu vám v podstatě zaručit, že nějaká zvířata potkáte, i když se o to vůbec nebudete snažit. 🙂

Jelen wapiti focen při východu slunce kousíček od Jasperu

Je to jedním z vašich hlavních cílů? V tom případě vám můžu dát několik tipů, kde je velká pravděpodobnost divoká zvířata pozorovat.

 • Minewanka Lake – Zejména na silnici vinoucí se na vyhlídku nad jezerem můžete potkat ovci tlustorohou, v travnatých údolích pak můžete zahlédnout vlky nebo kojoty.
 • Bow Valley – Podél této malebné silnice můžete potkat medvědy i vysokou zvěř, jako je například sob caribou.
 • Icefields Parkway – Snad pokaždé jsme přímo u silnice viděli medvědy baribaly a jednou dokonce i grizzlyho. Kolem ledovců zase můžete narazit na kamzíky a ovce tlustorohé.
 • okolí Jasperu – Mám pocit, že tady to žije snad nejvíc, na divoká zvířata narazíte i přímo ve městě. Téměř tutovka je vyrazit za svítání za město směrem zpět k Icefields Parkway, kde se pase vysoká zvěř – např. jeleni wapiti. Kolem Athabasca River jsme viděli medvědy. Směrem na Maligne Lake potkáte jelence a další srnky (bohužel vůbec netuším, jak se všechny druhy jmenují).
 • Moose Lake Loop od Maligne Lake – Stezka, která vede přímo k jezírku, kam se chodí losi koupat. My jsme tam potkali mládě. Upřímně si neumím představit setkání s dospělým samcem. O velikosti “moose” jsem měla dost zkreslené představy, než jsem viděla tohle video.

Wildlife Tour si můžete zajistit také s průvodcem. Například na Banff Tours najdete další tipy, kde pozorovat divoká zvířata v Banffu spolu s různými balíčky s průvodcem (nemám osobní zkušenost).

Whitewater rafting

Zkusit si rafting v Kanadě byl můj sen od té doby, co mi o tom ségra poprvé vyprávěla. A nakonec jsem si ho i splnila – alespoň částečně. Rozhodli jsme se totiž na poslední chvíli a bohužel jsme neměli potřebné pojištění pro rizikové sporty. Na to pozor, pokud se chystáte na divokou řeku stupně 3 a víc, některé pojišťovny tento sport vůbec nepojistí. Takže jsme vyrazili alespoň na 2+ na Athabasca River. Byla to nádhera, opravdu nepopsatelný zážitek. Nejen ten lehký adrenalin, ale i panoráma okolních hor, byl to vážně zážitek na celý život.

Nejen, že si zkusíte rafting, ale projedete se i školním autobusem 🙂

Využili jsme služeb společnosti Whitewater Rafting a byli jsme moc spokojení i s organizací. Lodivodka byla samý vtípek, a tak jsme si užili spoustu srandy, na klidnějších úsecích se mohlo i skočit do vody vedle raftu, brrr. Jednoznačně doporučuji!

Konkrétně tento úsek Athabasca River (Athabasca Falls) obtížnosti 2+ je super, i když z vody máte trochu respekt, ale zas to není jen tak nějaké pohoupání pro mimina. Člověk už musí místy pádlem pořádně hrábnout, prostě ideální na první seznámení s raftingem. Cena 92 CAD za tříhodinový výlet s dopravou tam i zpět na řeku. Rezervujte 1 – 2 dny předem.

Rafting byl pro mě v Kanadě zatím nejvíc zážitek

Dále mají v nabídce lehčí dvouhodinový trip vhodný i pro děti na Athabasca River (5 mile). Cena 69 CAD (pro děti 34,50 CAD). A pro ty, kteří vyhledávají větší dávky adrenalinu, se hodí rafting na Sunwapta River. Cena za tříapůlhodinový výlet je 102 CAD.

TIP: Zaberte si místa vpředu, užijete si největší srandu!

Kánoí po jezeře

Kánoi si můžete půjčit na každém větším jezeře – Lake Moraine, Lake Louise, Lake Emerald, Lake Maligne, Lake Minnewanka… Rezervace není potřeba, cena začíná na 50 CAD za hodinu. Pádlování si na některých jezerech můžete užít taky na oblíbených paddle boardech (SUP).

Maminka pádluje a já se vezu 😀

Ledovcová jezera lákají rovněž k vykoupání – tedy jestli jste vážně otužilci. Teplota se v létě pohybuje mezi 4 až 10 stupni Celsia.

Koupání v Hot Springs

V národních parcích Jasper a Banff najdete troje horké prameny: Upper Hot Springs v Banffu, Radium Hot Springs ve stejnojmenném městě a Miette Hotsprings nedaleko Jasperu. Jak vybrat ty nejlepší?

Upper Hot Springs mají seznační lokaci, ale jsou nejznámější, přímo v Banffu, tudíž počítejte s návalem turistů. Vstupné stojí 8,30 CAD, otevřeno je po celý rok.

Radium Hot Springs jsou trochu z ruky, na druhou stranu můžete v městečku i celkem levně přespat. Bazény jsou sevřené mezi horou a silnicí, takže výhledy nic moc. Za mě mají nejslabší lokaci ze všech. Vstupné stojí 7,30 CAD, otevřeno je po celý rok.

Miette Hotsprings se nachází na krásném místě na kopci s nádhernými výhledy. Bohužel jsou taky trošku z ruky, z Jasperu asi 60 km. Tím pádem tu ale není tolik lidí. Jsou to nejvíc horké Hot Springs v Rocky Mountains a taky nejlevnější – vstupné stojí 7,05 CAD. Otevřeno je pouze v letní sezóně.

Miette Hotsprings jsou nejvíc horké ze všech pramenů v Kanadě

Více informací o otevíracích dobách a ceníky všech Hot Springs naleznete zde.

Vyjížďky na koních

Další aktivitou, která podle mě rozhodně stojí za to, je projížďka na koních. Říká se přece, že z koňského hřbetu je pohled na svět nejkrásnější. Bohužel jsem ještě neměla šanci to vyzkoušet, ale nadchlo mě vyprávění spolužačky Kláry, která na koních po Banffu dokonce provázela. Proto jsem ji poprosila, ať se o své poznatky podělí. Její zážitky z Working Holiday v Kanadě si můžete přečíst na jejím blogu Klára v Kanadě.

Dělat průvodce na koních v Banffu je job snů!

Tady jsou Klářina doporučení: „Pokud máte rádi přírodu, zvířata, především koně (a nevážíte víc než 100 kg), můžete si Banff užít i z koňského hřbetu. Jedinou stájí v Banffu je Banff Trail Riders, kde jsem měla tu čest pracovat v létě 2018 jako průvodce na koni. BTR vlastní dohromady na 300 koní a mul, všechna tato zvířata jsou zachráněna z jatek a je o ně špičkově postaráno.“

Typů vyjížděk je několik, od jednohodinové až po šestidenní. Někomu, kdo není zvyklý na jízdu, bych zásadně nedoporučovala strávit v sedle víc než dvě hodiny, může to bolet. Jsou dvě místa, odkud se na projížďky vyráží. Hlavní stanoviště je přímo u stájí BTR vedle Bow River, druhé je pod proslaveným hotelem Fairmont.
Tak se pojďme podívat na nabízené traily podle oblíbenosti mezi průvodci.“

1. Spray River 1 hour Trail

„Tahle vyjížďka jednoznačně vyhrává. Začíná u hotelu Fairmont, dvakrát se s koňmi projde přímo skrz řeku, jde se kolem báječného golfového hřiště, pod horou Sulphur Mountain a celkově je tahle vyjížďka (cena 81 CAD) určitě nejvíc atraktivní. Osobně jsem na ní potkala snad všechna zvířata, včetně obrovského grizzlyho, v Banffu známého pod jménem Boss.“

2. 1 hour Bow River Trail

„Toto je asi nejfrekventovanější a také nejlevnější vyjížďka – 64 CAD. Sama jsem si ji velmi oblíbila, je nenáročná, jde se víceméně po rovině, kolem Bow River a Cave and Basin. Zahrnuje zajímavé informace o flóře i fauně Banffu a má nádherné výhledy na Bow River, Cascade Mountain, Tunnel Mountain i Mount Rundle. A na faunu bývá i tento trail neuvěřitelně štědrý.“

Nádhernou přírodou se můžete kochat i z koňského hřbetu

3. 3 hour Sulphur Mountain

„Začíná pod hotelem Fairmont a pokračuje na horu Sulphur, kolem Upper Hot Springs. Náročná vyjížďka, která skýtá krásné výhledy, ale pro někoho může být poněkud zdlouhavá. Cena je 196 CAD.
Dále jsou v nabídce 3 hour Bow River a  2 hour Bow River – s ostatními průvodci jsme se shodli, že ty patří k těm méně záživným.“

Cowboy Cookout

„To by bylo k běžným vyjížďkám. Dále je obrovsky populární takzvaný Cowboy Cookout. Jedná se o oběd či večeři ve srubu vzdáleném jednu hodinu koňmo od stájí. Jídlo se skládá ze steaku (ale nově jsem prosadila i variantu pro vegany se zeleninovými plackami), salátu, fazolí a brambor pečených v alobalu. Do srubu se dorazí buď v sedlech nebo v typickém vagonu taženém koňmi. Hosté se na místě můžou naučit lasovat, házet podkovou a dozví se plno informací o parku, kovbojské kultuře, flóře, fauně a koních v Kanadě. Po jídle se opět nasedne a jede se do stájí. Cena se pohybuje mezi 100 až 150 CAD.“

Vícedenní vyjížďky

„Co se týče vícedenních výletů, tam je také z čeho vybírat. Pro představu, i tady jsou dvě možná stanoviště, kam se vyráží. Jedno je Lodge Side – sruby na trailu vedoucím k hoře Assiniboine. Při až šestidenním trailu hosté spí ve srubech patřících společnosti a přepravují se mezi nimi na koni, následně z cílového srubu podnikají vyjížďky do ještě vzdálenější divočiny (Allenby Pass). Druhá možnost je Tent Side – na traily k tomuto místu se vyráží od jezera Minnewanka. Tent Side je méně komfortní, žádný srub, velká zima ve stanech i v létě, ale zase výhledy stojí za to. Cena vícedenních výletů se pohybuje mezi 679 CAD až 2200 CAD.“

Pro více informací k nabízeným vyjížďkám na koních navštivte stránky Banff Trail Riders.

Tohle je jen malý kousek z nepřeberného množství aktivit, které můžete v Rockies vyzkoušet – popsala jsem ty, se kterými mám osobní zkušenost. Ale je toho mnohem víc! Třeba výlet helikoptérou, ferraty, canyoning

Vyzkoušet můžete všechno možné i nemožné a získáte nezapomenutelné zážitky na celý život. Proto jsem zařadila alespoň jeden den navíc na aktivity. Záleží jenom na vás, jestli si je budete na program zařazovat průběžně nebo si vyhradíte jeden den. V okolí Jasperu můžete zvládnout za jeden den:

 • pozorování divokých zvířat – vyrazte před svítáním kousek za Jasper směrem zpět k Icefields Parkway,
 • rafting – na dopoledne si zarezervujte rafting na Athabasca River,
 • projížďku na kánoi  – odpoledne pádlujte po Maligne Lake,
 • a koupání v horkých pramenech – ukončete den relaxem v Miette Hotsprings.
Čipmankové se vám budou všude motat pod nohy

Jestli nemáte národní parky v Kanadě na svém cestovatelském seznamu, tak to urychleně napravte! Tak nádhernou divokou přírodu můžete vidět jen na jednom místě na světě – a to je právě země javorového listu. Pro snazší plánování si přečtěte první část obsáhlého průvodce Kanadou.

Chystáte se do národních parků západní Kanady? Nebo už jste je navštívili? Co vás uchvátilo nejvíc? Napište mi do komentářů! Já už se nemůžu dočkat, až vyrazím příště. Mám ještě dlooouhý seznam míst, které v národních parcích Jasper a Banff musím vidět!