fbpx

Etna je nejvyšší a nejaktivnější sopka v Evropě, která každoročně přitahuje statisíce turistů. Chystáte se také pokořit tuto dýmající krásku? Mrkněte, jak si naplánovat výstup na Etnu a zjistěte všechny užitečné informace předem: kolik stojí lanovka, zda je potřeba mít průvodce, nebo co podniknout za špatného počasí.

My jsme si výlet na Etnu naplánovali během našeho 5denního okruhu Sicílií letos v dubnu. Inspirujte se naším itinerářem a získejte tipy na letenky, ubytování a půjčení auta na Sicílii.

Nevyzpytatelná ohnivá hora

Etna je jedna z nejaktivnějších sopek na světě, která se pravidelně probouzí k životu již po tisíciletí. Zatímco jiné sopky (například Vesuv) doutnají uvnitř a vybuchnou jen jednou za stovky až tisíce let, Etna upouští páru i lávu pravidelně – v posledních letech dokonce každý rok. A to nejen ze svých hlavních kráterů, které sahají až do výšky 3329 m n. m. Na úbočí Etny se nachází stovky malých kráterů a trhlin, ze kterých příležitostně proudí láva.

K posledním erupcím došlo minulý měsíc

Nejničivější výbuch Etny nastal v roce 1669, kdy proud lávy srovnal se zemí i město Catania vzdálené od centrálního kráteru přes 30 km. Etna je na jednu stranu obávanou hrozbou, na druhou stranu na Sicílii přiláká každoročně statisíce turistů a k rozvoji ekonomiky přispívá i svými velmi úrodnými svahy. Na úpatí sopky se daří zejména citrusům a vinné révě, kterým poskytuje zvětralá láva ideální půdu.

citrony s Etnou
Na úpatí Etny se daří hlavně citrusům a vinné révě

Kdy vyrazit na Etnu

Přístupnost Etny nezáleží ani tak na ročním období, jako na aktuálním počasí. Výlet si můžete naplánovat po celý rok, ale určitě se hodí nechat si flexibilní itinerář a zůstat v okolí sopky několik dnů – například ve městech Catania a Taormina. Pro výstup se pak můžete rozhodnout podle počasí.

Počítejte s tím, že na vrcholku Etny se může držet sníh i v létě a v zimě se její svahy proměňují na miniaturní lyžařské středisko. Sledujte aktuální předpověď počasí a webkamery přímo na místě.

Naplánujte si výlet na Etnu podle svých možností

Ideálním výchozím bodem pro návštěvu Etny je parkoviště Rifugio Sapienza pod stanicí lanovky ve výšce 1900 m n. m. Z Catanie sem dojedete autem za necelou hodinu a už cesta je zážitek. Úrodné sady se se stoupající nadmořskou výškou promění v prořídlé lesy, až vegetace zmizí úplně a všude kolem jsou jen černá lávová pole.

Parkoviště Rifugio Sapienza je skvělým výchozím bodem pro objevování Etny

TIP: Pokud nemáte k dispozici auto, můžete využít dopravy autobusem z Catanie. Linka společnosti AST Autolinea Bus odjíždí z nádraží na Piazza Papa Giovanni XXIII v 8:15 ráno tam a zpět z Etny v 16:30. Zpáteční lístek stojí asi 7 €.

V první řadě bych chtěla upozornit, že výstup až na vrchol Etny do výšky 3300 m n. m. je možný pouze s průvodcem. Prosím respektujte to. Na internetu najdete spoustu návodů, jak vystoupat na Etnu zadarmo, ale nezapomeňte, že se jedná o aktivní sopku, která pravidelně (a velmi nepředvídatelně) soptí nejen sirný dým, kterým se můžete zadusit, ale i lávu a popel. Zákaz vstupu je jasně označen cedulemi, a přesto se najdou cestopisy, které ostatní nabádají zábrany přelézt a pokračovat dál na vlastní pěst. Pokud by se vám něco stalo, pojišťovně to jen těžko vysvětlíte. K přístupu výhradně s průvodci se úřady úchylily po úmrtí devíti turistů v roce 1979.

Z parkoviště máte několik možností, ze kterých si vybrat:

  • prozkoumat menší neaktivní krátery přímo u parkoviště,
  • vyrazit lanovkou vzhůru,
  • vyrazit pěšky vzhůru,
  • vyrazit až na vrchol s průvodcem.

Rifugio Sapienza a neaktivní krátery Silvestri

Přímo u parkoviště pod lanovkou můžete prozkoumat dva neaktivní krátery Silvestri. K tomu většímu vede velmi strmá cesta, ale druhý je dostupný opravdu pro každého. Seběhnout můžete i dovnitř kráteru a obdivovat neuvěřitelnou hru barev místních hornin. My jsme si připadali skoro jako na Marsu.

Etna, ostatní krátery
Krátery Silvestri hrají všemi barvami
Můžete sejít i dovnitř kráteru

Na parkovišti je také řada kaváren a restaurací a v miniaturním muzeu si můžete prohlédnout zmenšeninu Etny. Najdete tu taky spoustu stánků se suvenýry a místními produkty.

Tuto variantu můžete využít, pokud vám nepřeje počasí. V tom případě nemá velký význam utrácet peníze za lanovku, protože stejně nic neuvidíte. Je to taky nenáročná varianta, když cestujete s dětmi. Ty určitě ocení i nedaleký Adventure Park.

Lanovka na Etnu

Dolní stanice lanovky se nachází přímo na parkovišti Rifugio Sapienza. Kabinka vás vyveze do výšky 2500 m n. m., odkud můžete dále pokračovat speciálními autobusy nebo pěšky až na Torre del Filosofo ve výšce 2900 m n. m. To je nejvyšší bod, který je přístupný bez průvodce.

Lístek se kupuje přímo u lanovky, zpáteční stojí 30 € na lanovku, 65 € lanovka+autobus na Torre del Filosofo. Na horní stanici si můžete půjčit trekové boty a bundu (6 € za kus) nebo si dát menší občerstvení. Lanovka je v provozu mezi 9-16 hodinou, ale počítejte s tím, že se tvoří fronty – zejména proto, že organizované skupiny mají přednost. My jsme to k lanovce stihli až na desátou a půl hodiny jsme čekali ve frontě. V hlavní sezóně to bude určitě ještě horší.

Etna, autobus pro turisty
Většina návštěvníků využívá lanovku i speciální autobusy

TIP: Pokud se rozhodnete využít i autobus, na Torre del Filosofo půjdete na krátkou procházku s průvodcem. Nezapomeňte se držet ve svojí skupině, jinak byste mohli mít problém dostat se autobusem zpátky dolů.

My jsme se rozhodli využít jen lanovky a z její horní stanice jsme pokračovali pěšky na Torre del Filosofo. Bezpečná cesta vede po trase pro autobusy, kterým sice každou chvíli musíte uskakovat, na druhou stranu nepotřebujete žádné speciální vybavení na sníh, protože cesta je vyhrnutá. Na výstup od horní stanice lanovky na Torre del Filosofo počítejte přibližně 1,5-2 hodiny podle toho, jak moc budete fotit. V létě můžete využít i přímější cestu, po níž půjdete nahoru asi hodinu.

TIP: Na některých diskuzích jsem našla, že přímo na Torre del Filosofo jsou stánky s průvodci, kteří nabízí výstup až na úplný vrchol. My jsme byli na Etně v dubnu a tahle služba nefungovala. Exkurze až na vrchol byly k zakoupení pouze u dolní stanice lanovky. Předpokládám tedy, že tato možnost je dostupná jen v létě v hlavní sezóně.

Pěšky na Torre del Filosofo můžete dojít už z parkoviště a za lanovku vůbec neplatit. Nejkratší, ale také nejstrmější cesta vede přímo pod lanovkou. Výšlap vám bude trvat přibližně 2-2,5 hodiny k horní stanici.

Z Torre del Filosofo jsou centrální krátery na dosah

Výstup na Etnu s průvodcem

Jak jsem již zmínila výše, jediná možnost, jak pokořit nejvyšší vrchol Etny, je s průvodcem. Společností nabízejících exkurzi až k centrálním kráterům je mnoho a za různé ceny. Některé výlety jsou organizované s odjezdem z Catanie nebo Taorminy.

Mě zaujaly dvě společnosti, které mají stánky přímo na parkovišti pod lanovkouEtna Touring a Euro Etna Tourism.

Jejich cena je opravdu velmi slušná. Za výstup až na vrchol si účtují 85 € včetně lanovky a autobusu, což je pouze 20 € příplatek oproti částce, kterou stejně většina zaplatí za lanovku a autobus. Navíc je v ceně zahrnuto zapůjčení potřebného vybavení, například sněžnice a trekové hole.

Etna, výhled na moře
Za pěkného počasí si užijete nádherný výhled na pobřeží moře

Potřebné vybavení

Při balení myslete na to, že je Etna třítisícovka a počítejte s obrovským teplotním šokem cestou z Catanie. Nám foukal hodně silný vítr a podle diskuzí, co jsem pročetla, je to na Etně standard. V dubnu bylo nahoře za jasného dne -7 °C (v Catanii 18 °C), ale real feel byl kvůli větru ještě o dost níž. Podle toho si tedy přibalte spodní vrstvy, ale v každém období by určitě neměla chybět:

  • teplá bunda, která neprofoukne,
  • pevné boty s protiskluzovou podrážkou: budete chodit buď po sněhu, nebo po štěrku a písku, který se sype pod nohama,
  • sluneční brýle: nejen proti slunci, ale také jako ochrana proti prachu a popílku, které víří neustávající vítr,
  • čepice a rukavice: ať můžete v klidu fotit a nemrznou vám prsty.

Pokud něco zapomenete, boty a bunda se dají půjčit na horní stanici lanovky. Rukavice a čepice prodávali u stánků dole na parkovišti. Pokud si zakoupíte exkurzi až na vrchol, ostatní potřebné vybavení – například sněžnice – byste měli dostat vždy zapůjčené.


Výhled z Etny na pobřeží Středozemního moře byl jedním z nejúžasnějších zážitků na naší cestě po Sicílii. Přečtěte si v podrobném průvodci, která další místa nás nadchla a získejte tipy na ubytování, letenky a půjčení auta.

Plánujete výstup na Etnu? Napište mi do komentářů, kdy vyrážíte! 🙂

přihlášení k newsletteru MyWandertime