fbpx

Florencie a Pisa patří k nejslavnějším městům Itálie. Významné architektonické památky, romantická zákoutí a výborná italská kuchyně sem lákají milióny turistů ročně.

My jsme strávili v Pise a Florencii prodloužený víkend na Velikonoce a musím přiznat, že to nebyla úplně nejšťastnější volba. Hlavně ve Florencii jsme měli tu čest ty milióny turistů opravdu potkat. Ono vyrazit si na největší katolický svátek do jedné z nejvíc věřících zemí v Evropě není zrovna moudrost.

Přesto jsme návštěvy nelitovali – užili jsme si sluníčka, skvělého jídla a zmrzliny, kouzelných výhledů… Tahle místa patří prostě k těm, kam by měl každý alespoň jednou za život nakouknout.

Mrkněte, jak si naplánovat prodloužený víkend ve Florencii a Pise. V krátkém průvodci najdete tipy na:

Letenky

Přímo ve Florencii je mezinárodní letiště Amerigo Vespucci Airport, kam ale bohužel nelétají žádné přímé spoje z Česka. Proto je ideální spojit návštěvu Florencie s nedalekou Pisou. Z Prahy jsou k sehnání letenky do Pisy za pár korun se společností Ryanair. Zpáteční letenky začínají na 20 €, ale občas jsou v akci ještě výhodnější. Odletové dny jsou čtvrtek, sobota a úterý.

My jsme se prohnuli o dost víc, protože jsme hledali letenky přímo na Velikonoce, abychom si nemuseli brát ani jeden den volna. Letěli jsme tedy z Düsseldorf Weeze za 100 €, to pro nás byla nejbližší varianta z Dortmundu.

TIP: Naplánujte si výlet mimo sezónu, obzvlášť pokud chcete navštívit muzea a galerie. Ve Florencii jsou opravdu neuvěřitelné masy turistů a kilometrové fronty na vstup kamkoliv. Pokud možno se vyhněte víkendům a svátkům, Velikonoce z vlastní zkušenosti fakt nedoporučuju.

Doprava mezi Pisou a Florencií

Nejjednodušší je dopravit se mezi Pisou a Florencií vlakem. Po příletu do Pisy vyrazte pěšky směrem do centra. Ano opravdu, tohle město je tak malinké a letiště leží přímo na jeho okraji, takže pěšky dojdete za pár minut kamkoliv. Cesta z letiště na vlakové nádraží trvá pohodovou chůzí 30 minut.

Z nádraží v Pise jede každých 20 minut vlak do Florencie, jízda trvá přibližně hodinu. Jízdenka stojí 8,60 € a koupíte ji přímo na nádraží u okénka nebo v automatu. Podrobné jízdní řády najdete na stránkách Trenitalia, vyhledávejte spoj mezi Pisa Centrale a Firenze S.M.Novella.

Řeka Arno je dominantou Florencie

Kde přespat

Ubytování v Pise a Florencii seženete klasicky přes Booking nebo Airbnb. Počítejte s tím, že ve Florencii si připlatíte a pokoje jsou vybookované dlouho dopředu. Cena za dvoulůžkový pokoj v centru se pohybuje od 70 € za noc.

Na druhou stranu v Pise můžete na ubytování naopak ušetřit. My jsme spali v Pisacentro Guest House za 32 €/dvoulůžkový pokoj. Ubytování má skvělou polohu hned za rohem od nádraží a máte k dispozici i společnou kuchyňku. Tohle ubytování můžu doporučit.

Chceš využít slevu 725 Kč na svoje první ubytování na Airbnb? Klikni na tento LINK.
Preferuješ Booking? Získej 10 % slevu s mojí POZVÁNKOU.

Co vidět a navštívit

Pisa

Pisa je malebné městečko na březích řeky Arno, které má necelých 90 tisíc obyvatel. Prohlídka toho nejdůležitějšího včetně výstupu na Šikmou věž vám zabere přibližně půl dne.

Na Náměstí zázraků je zapsáno na seznamu UNESCO

Šikmá věž a Piazza dei Miracoli

Dominantou města lákající návštěvníky z celého světa je slavná Šikmá věž. Výstavba Torre Pendente započala ve 12. století, ale z původního záměru postavit nejvyšší věž světa se rychle ustoupilo, protože se stavba začala naklánět. Kvůli mělkým základům a měkkému podloží se věž za několik století vychýlila o neuvěřitelných pět metrů. V 90. letech se proto začalo s jejím kotvením tak, aby mohla být opět zpřístupněna veřejnosti.

Šikmá věž v Pise je symbolem města

Šikmá věž se nachází na Náměstí zázraků – Piazza dei Miracoli, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Kromě věže zde můžete obdivovat další mramorové stavby, které symbolizují etapy života – Baptisterium (zrození – následuje věž, která představuje dosažení rozumu), katedrálu Panny Marie (symbol svatosti) a hřbitov Camposanto (smrt).

Vstupenky zakoupíte předem online ZDE. Vstupné do Šikmé věže stojí 18 €, za Baptisterium a Camposanto připlatíte ještě dalších 7 €.

Marina di Pisa

Jestli máte prohlížení památek už dost, ale naopak byste si rádi užili pohody na pláži, vydejte se do Marina di Pisa. Městečko leží asi 10 km od Pisy přímo na březích Ligurského moře.

Najdete tu přístav a plážovou promenádu s restauracemi a kavárnami. Krásná dlouhá pláž s bílými oblázky ubíhá do dáli a už v březnu jsme si tu užili tolik sluníčka, až jsme odjížděli se spálenými nosy. Objednejte si třeba jako my pizzu s sebou a udělejte si na pláži pohodový piknik.

Marina di Pisa – projděte se po přístavu nebo pláži

Na internetu najdete spoustu protichůdných a nejasných informací, jak se do Marina di Pisa dostat. Přímo před vlakovým nádražím v Pise koupíte v trafice za 2 € lístky na autobus – řeknete si o lístek do Marina di Pisa. Autobus odjíždí každých 30 minut z autobusového nádraží Via Battisti – mrkněte na mapu, jak se tam z nádraží dostat. Tam se nejlépe zeptejte, z kterého nástupiště jede autobus do Marina di Pisa a za půl hodinky jste tam.

Trasu si zobrazíte na Google Maps.

Florencie

Florencie je hlavním městem italského regionu Toskánsko. Město rozkládající se na březích řeky Arno bylo ve středověku významnou republikou, která se pod vládou mocného rodu Medicejských později stala nejbohatším a nejvlivnějším velkovévodstvím v Itálii. Na každém kroku tu narazíte na dechberoucí architekturu, můžete si zde prohlédnout ty nejcennější umělecké skvosty a s městem je spojena řada velikánů – tvořili zde filozof Machiavelli, spisovatel Dante nebo sochař Michelangelo.

Panorama Florencie je pohádkové

Historické centrum města je zapsáno na seznamu UNESCO. Hlavní památky ve Florencii zvládnete projít v klidu pěšky za dva dny, pokud nepůjdete nikam na prohlídku. Při rozhodování, kolik dnů si vyhradit na návštěvu, si proto rozmyslete, na jaká místa si budete chtít vystát frontu a úměrně tomu navyšte počet dnů.

Galeria degli Uffizi, Galleria dell´Accademia, zvonice na náměstí Piazza del Duomo, Palazzo Pitti – všude se čekají fronty, které se táhnou stovky metrů. Pokud nechcete strávit celý den čekáním, je jedinou možností vybrat si na každý den jen jedno místo a tam si jít stoupnout už před otevírací dobou, aby se na vás rychle dostala řada.

Florencie jsou fronty, fronty a zase fronty

TIP: Každou první neděli v měsíci je vstupné do všech galerií a muzeí zdarma. To se sice hodí v podobě ušetřených éček, ale počítejte s ještě delším čekáním ve frontě. My jsme takto vyrazili do Galleria dell´Accademia – 45 minut před otevíračkou jsme byli asi třicátí v řadě.

Piazza del Duomo

Toto místo je náboženským srdcem Florencie. Dominantou náměstí je nádherná katedrála Santa Maria del Fiore (čtvrtá největší katedrála v Evropě) se zvonicí Campanile. Na Piazza del Duomo se nachází rovněž nejstarší budova ve městě – baptisterie Battistero di San Giovanni.

Piazza della Signoria

Náměstí, které žije čilým ruchem, je sídlem městské samosprávy v Palazzo Vecchio. Před palácem Vecchio je umístěna replika slavné sochy Davida. Původně tu stál originál, který v současné době najdete v Galleria dell’Accademia.

Galeria degli Uffizi

Galerie Uffizi patří k nejslavnějším uměleckým sbírkám na světě. Najdete tu velkolepou kolekci renesančního umění, mimo jiné Botticelliho slavný obraz Zrození Venuše z 15. století. Ve 45 sálech můžete obdivovat rozsáhlou sbírku děl všech významných jmen italského umění od středověku, přes renesanci až po baroko.

Galerie Uffizi láká k návštěvě milovníky renesančního umění

Připravte se na nekonečné fronty a na návštěvu si vyhraďte několik hodin. Vstupné stojí 20 €, mimo sezónu (od listopadu do února) 12 €.

Galleria dell’Accademia

V této galerii uvidíte nejznámější sochu na světě – Michelangelova Davida. Michelangelo patří k nejvýznamnějším italským renesančním umělcům, proslavil se zejména sochou Davida a výzdobou Sixtinské kaple ve Vatikánu.

Impozantní mramorová socha, která měří přes 4 metry a váží 6 tun, byla vytesána z jednoho kusu mramoru. Dílo je považováno za jedno z nejlepších znázornění mužského těla v sochařství.

Socha Davida vás překvapí svoji velikostí

Kromě Davida najdete v galerii ještě jiná díla, která se však zdaleka neblíží významu této sochy. Prohlídka tedy nezabere více než hodinu. Vstupné stojí 12 €.

Piazzale Michelangelo

Jestli stejně jako já milujete vyhlídky, přejděte řeku Arno do čtvrti Oltrarno. Odtud si vyšlápněte na vyhlídku z Piazzale Michelangelo. Výhled na město s horami v dáli je opravdu dechberoucí. Cestou se zastavte v kouzelných zahradách Giardino delle Rose, během naší návštěvy byly bohužel zavřené. Na této straně řeky můžete také zakusit méně turistickou Florencii.

Nádherný výhled z vyhlídky Piazzale Michelangelo

Ponte Vecchio

Most přes řeku Arno Ponte Vecchio je symbolem města. Přímo na mostě se nachází domečky a obchůdky, většina z nich jsou vyhlášená klenotnictví a zlatnictví. K večeru opadnou davy turistů a můžete tu potkat pouliční umělce. Říká se, že během 2. světové války nebyl most zničen jen díky příkazu samotného Hitlera.

Slavný most Ponte Vecchio
Na mostě sídlí klenotnictví a zlatnictví

Palazzo Pitti a zahrady Boboli

Kousek od Ponte Vecchio na druhé straně řeky se nachází palác Pitti s galerií a zahradami Boboli. Rozsáhlý florentský park Giardino di Boboli je nádherným spojením přírody a umění. Pokud je u hlavního vstupu do parku z náměstí Pitti fronta, zkuste jako my dojít k druhému vstupu z náměstí Piazzale di Porta Romana.

Vstupné stojí do zahrad 10 € (mimo sezónu 6 €), do paláce 16 € (mimo sezónu 10 €).

Santa Croce

Kostel Santa Croce ukrývá ostatky nejvýznamnějších obyvatel města – mimo jiné je zde pohřben Michelangelo, Galileo nebo Machiavelli. Nedaleko odtud zajděte na trhy s italskými delikatesami na Piazza Ghiberti.

Kostel Santa Croce, kde jsou pohřbeni slavné osobnosti Florencie

Mercato Centrale

Kromě menších trhů na Piazza Ghiberti stojí určitě za návštěvu i centrální tržiště Mercato Centrale. Ve dvou patrech tu najdete nejen ty nejčerstvější italské suroviny, ale také bistra s již hotovými dobrotami.

TIP: Florencie je proslulá svými koženými výrobky. Ačkoliv od nákupu u stánků spoustu průvodců odrazuje kvůli pochybné kvalitě, my jsme měli s nákupem u stánkařů u Mercato de San Lorenzo dobrou zkušenost. Kožený pásek za 20 € je po skoro roce nošení jako nový. 🙂

Kde se najíst a dát si nejlepší zmrzku

Při cestování má u mě velký vliv na celkový dojem z daného místa zejména gastronomická stránka. A ta to ve Florencii pozvedla minimálně o dvě hvězdičky výš. Skvělých restaurací je ve Florencii celá řada, ale počítejte s tím, že budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. Nám moc chutnalo v Osteria del Proconsolo, kde si můžete dát výborné čerstvé těstoviny, pizzu nebo vyhlášený florentský T-Bone steak – Bistecca fiorentina.

Florencie je také známá pro výbornou zmrzlinu. Legendární je gelateria Vivoli (klik zde pro mapu), která je vůbec nejstarší ve Florencii. I když má v současné době tato tradiční zmrzlinárna po městě hodně konkurentů, pro mě to byl absolutní favorit. Nedáte si tu sice žádnou extra speciální příchuť, ale jejich zmrzlina má neuvěřitelně jemnou strukturu a úplně se rozplývá. Takže i z “nudné” čokoládové se stane gastro zážitek.

Vyhlášená je také gelateria GROM přímo u náměstí Piazza del Duomo, která nabízí zmrlinu v modernějším pojetí. To se odráží hlavně v zajímavých příchutích, moje srdce si ale získala gelateria Vivoli.

Kolik nás to stálo

Jak už jsem psala výše, Florencie patří k dražším turistickým destinacím. Na druhou stranu něco málo ušetříte v Pise a hodně záleží na tom, kolik galerií a muzeí hodláte navštívit.

Florencie vás vyjde dráž, ale stojí to za to

Tady jsou naše náklady na čtyři dny pro dvě osoby:

 • ubytování (1 noc v Pise, 2 noci ve Florencii): 175 €
 • doprava vlakem mezi Pisou a Florencií: 34,40 €
 • doprava autobusem do Marina di Pisa a zpět: 8 €
 • vstupné pro 1 osobu (My jsme nestihli všechno, na to byl pobyt krátký, ale pro přehled uvádím všechny hlavní památky.):
  • Šikmá věž + Náměstí zázraků: 18 € + 7 € = 25 €
  • katedrála a zvonice na Piazza del Duomo: 18 €
  • Galeria degli Uffizi: 20 €
  • Galleria dell’Accademia: 12 €
  • Palazzo Pitti: 16 €
  • Giardino di Boboli: 10 €
  • vstupné pro 2 osoby celkem: 202 €
 • jídlo a ostatní: 320 €

Celkem: 739,40 €

Florencie i Pisa jsou turistickým magnetem a bohužel je tomu nutné přizpůsobit svoje očekávání. Přesto si myslím, že zůstává prostor na to užít si pravou italskou romantiku nebo na sluníčku jen tak mlsat zmrzku a kochat se tou nádherou kolem.

A co vy, už jste zavítali do Florencie nebo Pisy? Jak se vám tam líbilo?