fbpx

Na papíře zní house sitting jako splněný sen, ale jaká je realita? My máme za sebou dva pobyty, a i když jsme si předem nastudovali spoustu materiálů, jak všechno funguje, přesto jsme si několik věcí uvědomili až po vlastní zkušenosti. Jestli uvažujete o house sittingu, zkuste si předem odpovědět na tyto otázky.

Umíte vystoupit ze své komfortní zóny a přizpůsobit se?

Když někomu v Česku vyprávíme o house sittingu, dost často povytáhne obočí, jak je vůbec možné, že si někdo do domu pustí cizího člověka. V ČR si svoje soukromí velmi chráníme a úzkostní jsme i na svoje věci. Tahle opatrnost a uzavřenost je součástí naší kultury a i když si myslíte, že jste všemu otevření, možná zjistíte, že bydlet u někoho doma je náročnější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Musíte si zvyknout na jiný standard života, respektovat pravidla majitelů domu, i když s nimi třeba nesouhlasíte a prvních pár dní s nimi žít pod jednou střechou.

Například během našeho house sittingu na Madeiře jsme museli nechávat otevřený dům, aby mohly kočky a pes ven na zahradu. Odjet na celodenní výlet, nechat dveře dokořán a uvnitř mít notebooky a všechny svoje věci? Nebudu lhát – pro lidi, co jsou zvyklí zamykat na dva západy, to nebyla zrovna komfortní situace. Jenže co zbývá? Prostě se musíte přizpůsobit.

Největší mezinárodní house sitting portál je TrustedHousesitters. Mrkněte na jejich aktuální nabídky.

Umíte se rychle rozhodovat (a důvěřovat lidem)?

Tohle trochu souvisí s předchozím bodem, protože je to opět vlastnost vycházející z české kultury. Jakmile je něco moc snadné a rychlé, je to podezřelé a určitě za tím bude nějaký podvod.

Na náš druhý house sitting jsme odepsali a celý týden nedostali žádnou odpověď. Pak nám napsali zprávu, jestli máme čas co nejdřív na pohovor. Super, domluvili jsme se hned ten den večer. Majitelé neměli žádné otázky, náš rozhovor trval maximálně pět minut a vypadal asi takto:

 My jsme si přečetli váš profil a jsme zvyklí využívat house sittery. Nemáme žádné další otázky.

Po několika otázkách z naší strany…

A už jste se dívali na letenky? Kdy teda můžete přiletět? Potřebujeme, abyste si koupili letenky hned, ať víme přesný termín, kdy si můžeme koupit ty svoje.

Po 5 minutovém rozhovoru (z toho asi jen 1 minuta video, které jsme iniciovali my), jsme telefon pokládali s dost rozporuplnými pocity. Myslí to vážně? Jak to, že je o nás nic nezajímalo? Ani nás nechtěli vidět na videu, to je divný…

Letenky stály skoro devět tisíc pro jednoho, což není zrovna malá investice. Hlodaly nás pochyby, jestli tam přiletíme a nikdo nás nevyzvedne na letišti, nebo jejich dům bude nějaká hrozná pastouška. Samozřejmě jsme se snažili majitele proklepnout, ale neměli žádné hodnocení (hooodně podezřelý, když tvrdí, že využívají house sittery pravidelně!! 😀 ) a e-mailová doména vedla na stránku vytvořenou ve stylu webů 90. let. Tak co teď?

Rozhodli jsme se do toho skočit. Koupili jsme letenky ještě ten večer a poslali jim potvrzení. A světe div se, všechno klaplo. Naše důvěra v lidi se zase o něco prohloubila. 🙂

Díky house sittingu si vyzkoušíte žít v jiném standardu, než jste zvyklí.

Jste připraveni se zeptat několikrát na to samé?

Po vašem příjezdu následuje i několik dní v přítomnosti majitelů, kteří vás vším provedou a ukážou vám vaše povinnosti. Nejspíš vám předem připraví písemný seznam věcí, které byste měli dělat, ale přesto se ještě vyrojí spousta dalších úkolů, na které zapomněli. A tak začne smršť informací.

Tady máte dva kanystry, zelený s benzínem do sekačky a červený se směsí do strunovky. Hlavně to nezaměňte, jinak se zadře motor.

Tyhle kapičky jsou proti červům, tyhle proti klíšťatům… 

Keramickou desku můžete čistit jen tímhle přípravkem, hlavně ne pískem, ať se nepoškrábe. Písek používejte jenom na dřez….

Tenhle sprej je na růže, když mají mšice, tenhle když mají plíseň, tohle je na mravence a tohle zabíjí plevel.

Počkat, jak to bylo? Proč to probůh není v originál lahvičkách s obrázky, když už je všechno jenom ve francouzštině?!

Čím víc zvířat a větší zahrada, tím víc informací budete muset pojmout. První rada je – všechno si zapisujte. I banality, které jsou vám teď úplně jasné, se vám zaručeně pět minut po odjezdu majitelů vykouří z hlavy.

A i když už jste se ptali pětkrát, nestyďte se na tu samou věc zeptat i pošesté. Určitě je to milejší, než přiotrávit kočku špatným dávkováním léků, zabít růže sprejem na plevel nebo zadřít motor u sekačky. A když už se stane chyba, přiznejte ji.

Umíte přiznat chybu?

Během house sittingu se můžete dostat do pěkně svízelné a nepříjemné situace – něco pokazíte nebo rozbijete. A garantuju vám, že i když jste doma už rok neupustili ani hrnek, během hlídání cizího domu se něco rozbije stoprocentně. Stát se to může každému, ale nejdůležitější krok je to majitelům přiznat.

Nesnažte se to zapírat a dělat jakože nic. Zahrabat poškozenou věc na dno nejhlubšího šuplíku není žádné řešení. Nejen, že je to trapné pro vás a dostanete špatné hodnocení, ale narušujete tím jejich důvěru i k ostatním house sitterům.

V případě zvířat reagujte okamžitě a hned dejte vědět majitelům, když něco s jejich mazlíčkem není v pořádku. To samé platí o velkých škodách na majetku. S oznámením rozbitých hrnků můžete počkat až po jejich návratu.

Chcete vědět, co už jsme rozbili nebo pokazili my?

  • Uschnul nám okrasný stromek na zahradě.
  • Zlomili jsme vařečku a rozbili dětský talířek.
  • Rozsedli jsme zahradní houpačku (ale prý už byla stará 🙂 ).

Chyba se může stát každému – snažte se ji napravit a hlavně ji po příjezdu majitelů přiznejte.


Jak house sitting funguje, kde ho hledat a jak se stát house sitterem si přečtěte v úvodním článku o house sittingu.

Máte pochybnosti, jestli je pro vás house sitting to pravé? Nechte mi komentář, ráda poradím. 🙂

přihlášení k newsletteru MyWandertime