fbpx

Chcete cestovat po světě a neplatit drahé ubytování? Toužíte si vyzkoušet bydlení v luxusní vile s bazénem, na horské chatě nebo na zámku a nezaplatit za to ani korunu? Zní to nereálně? Ale vůbec ne, přesně tak funguje house sitting. My jsme díky house sittingu strávili téměř měsíc na Madeiře a 6 týdnů ve Švýcarsku a jsme z toho konceptu absolutně nadšení.

Jak funguje house sitting?

House sitting (psáno i jako housesitting nebo house-sitting) znamená v překladu „hlídání domu“. Majitelé domu nebo bytu odjedou na dovolenou či za prací a vy máte za úkol zatím pohlídat jejich domov. Konkrétní podmínky se liší, ale v principu vy bydlíte zadarmo za to, že se staráte o jejich dům, zahradu nebo domácí mazlíčky (někdy narazíte i na pet sitting).

Proč by si někdo pouštěl do domu úplně cizího člověka?

Nejčastější motiv bývá právě péče o psa nebo kočku. Páníčci je nechtějí pod stresem přesouvat do psích hotelů, nebo otravovat příbuzné a kamarády s každodenním krmením a venčením. Přesně to je příležitost pro house sitting. Dalším důvodem bývá velká zahrada, o kterou je potřeba se starat, nebo prostě chtějí, aby dům během jejich nepřítomnosti někdo obýval a nestal se snadným terčem zlodějů.

Majitelé nabízí k house sittingu různé nemovitosti. Od skromných bytů přes obří apartmány s bazénem až po zámky na francouzském venkově.

Důvodů je celá řada a konkrétních podmínek fungování také. Nejčastěji se jedná o bezplatnou spolupráci z obou stran – vy bydlíte zadarmo a majitelé vám nic neplatí za vaše služby. V některých případech si house sitteři musí hradit energie nebo internet, ale naopak existují i profesionální hlídači, kteří si za svoji péči účtují poplatek. Délka house sittingu se různí od několika dnů po celé roky.

Kde hledat house sitting

Webových portálů, kde hledat house sitting, je celá řada. Tento koncept je rozšířený hlavně ve Velké Británii, USA a Austrálii, ale pomalu si nachází oblibu i ve zbytku Evropy nebo exotičtějších destinacích a to hlavně díky expatům, kteří tam žijí. House sitterem se tak můžete stát třeba na opuštěném ostrově v Karibiku, kde budete jediným obyvatelem a starat se o mini prasátko – nekecám, takovou nabídku jsem už viděla :).

Mezi největší celosvětové portály patří TrustedHouseSitters, HouseCarers, Nomador a MindMyHouse. Ty se liší svým zaměřením, počtem nabídek, ale také cenou za členství. Jako house sitter platíte většinou roční poplatek, abyste měli přístup k nabídkám a mohli na ně odpovídat.

Využijte kód RAF280818 a získejte na TrustedHouseSitters 25 % slevu na registraci!

 Cena členstvíWebVýhodyNevýhody
Trusted Housesitters89€/roktrustedhousesitters.com- nejvíce nabídek z celého světa
- infolinka zdarma na veterináře
- vyhledávání i pomocí interaktivní mapy
- vyšší cena
HouseCarers50$/rokhousecarers.com- dobrý počet nabídek- nepřehledný web
Nomadorzdarma první 3 odpovědi
65€/rok nebo 25€/čtvrtletí
nomador.com- odpovědi na první 3 nabídky zdarma
- možné i kratší předplatné než jen na celý rok
- nabídky v exotických destinacích, kde žijí Francouzi (Reunion apod.)
- velká část nabídek pouze ve francouzštině
MindMyHouse20$/rokmindmyhouse.com- přehledné uživatelské rozhraní
- nejlevnější
- vysoká konkurence kvůli nízké ceně
- menší množství nabídek

Například v USA nebo Austrálii existují i specializované portály pouze pro jednu destinaci. Stačí zadat do googlu „house sitting Australia“ a vybrat si – například Aussie House Sitters, Happy House Sitters nebo Your Home My Home. Výhodou je, že na menších portálech není taková konkurence.

Jak se stát house sitterem

Stačí se zaregistrovat na jednom z výše uvedených portálů a vyplnit svůj profil. Čím podrobnější informace uvedete, tím máte vyšší šanci na úspěch. Do profilu se nejčastěji vyplňují:

  • úvodní představení,
  • důvody, proč chcete house sittovat,
  • jaké máte zkušenosti, co můžete majitelům nabídnout,
  • externí reference, výpis z trestního rejstříku.

Nezapomeňte přidat svoje usměvavé fotky nejlépe i se zvířecími mazlíčky.

Když máte profil kompletní, můžete začít odepisovat na dostupné house sity. Dejte si záležet i na průvodním e-mailu a přizpůsobte ho konkrétní nabídce.

Jak zvýšit svoje šance na úspěch?

Na prvním místě jsou dobrá hodnocení a kvalitní profil. Jenže jak získat reference, když teprve začínáte? Může vám pomoci i doporučující dopis od kamarádů. Hlídali jste jim pejska, když odjeli na dovolenou? Zalévali jste sousedce kytky a vybírali poštu? Zapátrejte v paměti, kde jste získali podobné zkušenosti.

Jaký je váš vztah ke zvířatům? Součástí většiny house sitů je péče o domácí mazlíčky.

Jelikož je součástí většiny house sitů hlídání domácích mazlíčků, nezapomeňte se podrobně rozepsat o svém vztahu ke zvířatům a jaké s nimi máte zkušenosti. Další plusové body vám přinese záliba v zahrádkaření, kutění a celkově starosti o domácnost nebo hospodářství.

Na nabídky odpovídejte rychle. Některá hlídání v atraktivní lokalitě zmiznou i během 24 hodin, protože jsou majitelé již zavaleni e-maily. Přesto se nevyplácí poslat univerzální odpověď. Raději si na ní dejte záležet a přizpůsobte ji konkrétnímu house situ.

Důležitým mezníkem je pohovor po Skypu, který většinou následuje po prvním kole e-mailů, kde si upřesníte podmínky. Snažte se zůstat sami sebou a působit mile – důležité je sednout si s majiteli i po osobní stránce. Jedině tak se budete v jejich domě cítit dobře, přece jen se stane vaším novým domovem i na několik měsíců.

Nesnažte se za každou cenu získat house sitting, který vám z nějakého důvodu nesedí jen kvůli vidině bydlení zdarma. My se například vyhýbáme nabídkám, kde jsou velcí psi, protože s nimi zatím nemáme moc zkušeností. Vím, že bych se ve společnosti dvou rotvajlerů necítila dobře, i když mě majitelé ujišťují, že jsou to hodná zlatíčka. Nemá smysl lámat to přes koleno. 🙂

Na co si dát pozor

Máte nabídku na house sitting a už si balíte kufry? Ještě než všechno finálně potvrdíte, dejte si pozor na pár věcí.

Opravdu jste si ujasnili všechny povinnosti? House sitting není dovolená, i když to tak na první pohled vypadá. V některých případech se jedná spíš o práci na plný úvazek s několika hektarovým pozemkem a desítkami zvířat. Vážně se na to cítíte?

Během house sittingu může nastat řada problémů, třeba vám uteče kočka na strom. Jste připraveni se s potížemi vypořádat?

Zeptali jste se, kdo hradí náklady na energie a internet? Ať nejste nepříjemně překvapeni, až po vás budou chtít majitelé uhradit faktury.

Vidíte house sitting jako ideální příležitost pro cestování? Někdy to nemusí být tak jednoduché. Především když máte na starost domácí mazlíčky, nemůžete se z domu vzdálit na celý den. A pokud se jedná o úzkostlivé zvíře, nemůžete byt opustit ani na několik hodin. Standardní podmínkou bývá přítomnost v domě přes noc. Ujasněte si raději předem, na jak dlouho se můžete vzdálit.


House sitting zní skvěle na papíře, ale je to ve skutečnosti taková pohádka? Mrkněte na další článek, pro koho se house sitting (ne)hodí.

Přemýšlíte o house sittingu? Napište mi do komentářů!

přihlášení k newsletteru MyWandertime