fbpx

Dlouho jsem přemýšlela, jaké úžasné místo, které jsem navštívila, bude mít tu čest a bude tématem prvního článku na tomto blogu. Musím přiznat, že jsem se spuštěním blogu tak trochu otálela – dobře, přiznávám, už to bude pár let :). Mezitím jsem stihla procestovat skvělá místa a o tyhle zážitky bych se s vámi ráda podělila. A které místo jsem vybrala pro úplně první článek? Vlastně dost netradiční, nejedná se o žádnou provařenou destinaci, ale město, které vlastně tak trochu změnilo moji další životní cestu.

Už to je neuvěřitelných 6 let, co jsem se přihlásila na Erasmus v nizozemském Venlu a tvrdohlavě trvala na tom, že nikam jinam jet nechci. V Nizozemsku už jsem totiž byla jednou s tátou na cyklodovče a ta země mě naprosto okouzlila. A pak mě vzali. Odjela jsem na semestr do země sýru a kytek (jo i těch zelených 🙂 ), abych si život v zahraničí vyzkoušela se vším všudy. Zkušenost to byla parádní a hodně předurčila moje směřování po skončení bakaláře. Venlo se tak prostě stalo mojí srdeční záležitostí. Shodou okolností o 6 let později bydlím jenom 100 km od něj a tohle krásné městečko se stalo pravidelnou destinací našich víkendových výletů. Proč stojí za návštěvu i vám?

Typické Nizozemsko – kolo, kam se podíváš

Přespání na cestě z ČR do Nizozemska (nebo zpět)

Venlo je ideální pro přespání, pokud cestujete autem z ČR do Nizozemska. Přece jenom cesta z Prahy na západní pobřeží trvá i 9 hodin a hlavně pokud míříte víc na jih, Venlo je perfektní zastávkou. Nebo chcete levně nakoupit typické holandské dobroty? Pak se tu zastavte naopak cestou domů.

Venlo leží na řece Máze přesně na hranici s Německem v provincii Limburg. Na místní poměry se jedná o menší město s cca 100 tisíci obyvatel, které není ničím zvlášť výjimečné. Na druhou stranu díky absenci turistů si můžete v klidu užít autentické nizozemské městečko, tedy pokud si návštěvu nenaplánujete zrovna na sobotu. To totiž Venlo okupují davy Němců, kteří přijeli za nákupy. Od té doby, co je tady i Primark, se snad počet obyvatel v sobotu zdvojnásobuje. 🙂

Venlo je útulné nizozemské městečko na hranici s Německem

Kam za nákupy

V sobotu od rána do 14 hodin probíhají na náměstí Nolensplein trhy, kde najdete výrobky od místních farmářů – sýry, ryby a hlavně neuvěřitelně levnou zeleninu a ovoce. Jediný háček vězí v tom, že všechno je baleno po množství vhodném minimálně pro čtyřčlennou rodinu na týden. Ceny jsou však opravdu nízko, většinou kolem 1€/kg dané zeleniny nebo ovoce, záleží na sezóně. V létě jsou například rajčata k dostání za cenu 2€ za 2,5 kg. A třeba takový pytel mandarinek se na další cestu autem může hodit 🙂

Dámy jistě ocení, že se na trhu prodávají i květiny. Kytici tulipánů do Česka asi nedovezete, ale za bomba ceny tu nakoupíte i orchideje. 2-3 ks (podle druhu) koupíte za 10 €. Samozřejmostí jsou cibule tulipánů a dalších zahradních krásek, najdete tu i stánky s oblečením a fake voňavkami.

Dalším nákupním trhákem je supermarket Die 2 Brüder, který se nachází hned vedle náměstí Nolensplein. Jak už název napovídá, tento obchod je dimenzován speciálně pro Němce a v sobotu připomíná bojovou arénu. Sortiment je dost specifický, nabízí totiž z větší části pouze to, co je tady levnější, respektive lepší než v Německu. Proto tu najdete desítky druhů a značek kávy, čaje, sýry + další typické holandské dobroty a nejspíš všechny druhy limonád v plechovkách, které jsou na trhu dostupné. Určitě jste ani nevěděli, že Fanta tolik druhů vůbec vyrábí! Ideální místo, pokud byste chtěli nakoupit něco cestou zpět do ČR. Protože jsou zákazníci obchodu především Němci, jsou i tady ceny stlačené na minimum a nedají se srovnat s cenami na západě země.

Historické centrum

Dost už bylo nakupování, je načase prozkoumat něco z místních pamětihodností. Celé centrum města je pěší zónou, která je v některých ulicích zapovězená dokonce i pro cyklisty. Centrum se rozkládá kolem hlavního náměstí Markt, jemuž dominuje budova radnice Stadhuis.

Hlavní náměstí s radnicí – to kolo tu obvykle nestojí 🙂

Cestou sem od hlavního nádraží můžete navštívit Limburgs Museum. Jedná se o historické muzeum mapující dějiny provincie Limburg, které nabízí několik stálých expozic a navíc ještě jednu sezónní.

V centru města najdete také několik kostelů, mě ale nejvíc baví prostě jenom bloumat těmi kouzelnými uličkami a kochat se. Typické cihlové baráčky, květiny v oknech, kouzelné krámky, stylové kavárny a lidé jsou milí a usměvaví, prostě typické Holandsko! O tom, proč je tahle země moje láska, zase někdy příště 🙂 Doporučuji posedět si v některé z kaváren a jen si užívat, jak tu život plyne tak nějak pomaleji.

Do Venla můžete přijet i lodí a zaparkovat ji přímo v centru

Při procházce městem nevynechejte ani náplavku. Od řeky Mázy se v centru odděluje slepé rameno. Na jedné straně můžete zajít na drink do jednoho z luxusnějších podniků ve městě, na protější straně je travnatý břeh, kde můžete jen tak posedět nebo si udělat malý piknik. Přes most lze přejít přímo k řece, která je důležitým dopravním uzlem, a proto ji kromě člunů a jacht výletníků křižují i velké říční lodě.

Kde se najíst

Hlavní náměstí Markt, přilehlý Oude Markt a okolní uličky nabízejí spoustu restaurací a kaváren, kde si můžete dát něco dobrého k snědku. Směrem od Marktu k Nolensplein najdete spíše fast foody, stejně tak v ulici Parade, kde je i množství barů a hospod, hlavně ve stylu oblíbených Irish pubů.

Z nabídky kaváren a barů si určitě vyberete

Chcete si dát něco typicky holandského a úplně nedbáte na štíhlou linii? V tom případě vám ve Venlu můžu doporučit dva podniky, sice to není žádné Café Imperial, ale najíte se tu obstojně, rychle a levně.

Přímo na náměstí Markt, naproti Mc’Donaldu, navštivte rybí kiosek Huub den Bels. Většinou tu stojí fronta na typické holandské rybí speciality. Dejte si Kibbeling met remoulade – smažené kousky tresky s remuládou. Jedna porce stojí 4,50 €, s hranolkami 6€ a chutná i zapřísáhlým odpůrcům ryb.

Pokud rybu nestrčíte do pusy, i kdyby chutnala sebelíp, vsaďte na bistro Friture de Picardie. Najdete tu všechny smažené mňamky, na které Nizozemci nedají dopustit – frikandely, krokety a hranolky s různými omáčkami – od klasiky kečup/majonéza, po gulášovou nebo houbovou. Já miluju Friet speciaal – hranolky s kari kečupem, majonézou a cibulí. Dokonalá sváča na cestu domů z hospody, mají otevřeno do 1 v noci, od čtvrtka do soboty do 3:30.

Kibbeling s hranolky

Kde zaparkovat

Přímo na hranicích pěší zóny jsou dva parkovací domy. Q-Park Nolensplein se nachází přímo pod náměstím, na kterém se konají v sobotu trhy, a proto bývá v tento den komplet plné. Druhý parkovací dům Q-Park Centrum Maasboulevard je na opačném konci centra směrem k řece. Cenově jsou tato parkoviště trochu výš, cca 1€ za 30min, 17€ za den. Další možností je parkovat přímo na ulici, tam se tarif liší podle toho, jak daleko jste od centra (pozor, platí se i o víkendu). Zóna bez parkovacích hodin začíná až na ulici Boeredansweg směrem od Nolensplein, případně na stranu od nádraží v ulici Vierpaardjes.

Kde se ubytovat

Zůstanete ve Venlu přes noc? My sem vždy jedeme pouze na otočku, ale při jedné příležitosti jsme tu i přespali, a proto pro vás mám i jeden tip na skvělé ubytování. B&B Het Venloos Plekje: bydlení v typickém holandském cihlovém baráčku, majitel Harry byl super milý a pozorný, ubytování kousíček od centra. Dvoulůžkový pokoj stojí od 55 €. Vřele doporučuji!

Chystáte se na dovolenou do Nizozemska? Dejte mi do komentářů vědět, co by vás o této zemi zajímalo!